Okrasné dřeviny do zahrady: jaké si pořídit?

Toužíte po tom, že si svou zahradu osázíte okrasnými dřevinami, ale nevíte, jaké vybrat? Při jejich výběru buďte důkladní a myslete na to, jak budou jednotlivé okrasné dřeviny vypadat vedle sebe, jaké mají barvy a jak se bude vzhled vaší zahrady proměňovat v průběhu roku.

Zdroj foto: randy andy / Shutterstock.com

Jedle

Klasika, kterou nic nezkazíte. Nemusíte si na zahradě vysadit celý les, stačí jedna okrasná vyšlechtěná jedle – a rázem se vaše zahrada promění v japonskou oázu. S jedlemi si totiž můžete vyhrát a upravovat je do nejrůznějších tvarů. Jedle se vyskytují na severní polokouli, narazíte na ně v Severní Americe, Evropě i Asii.

Existuje jich spousta druhů a nejsou náročné na pěstování. Mají rády propustnou hlinitopísčitou půdu a jejich jehličí má nejenom příjemnou vůni, ale také dezinfekční účinky. Pokud vás pořízení jedle na zahradu láká, vyberte si, který druh toužíte mít, a zvolte mu příhodné místo na vaší zahradě.

Populárními druhy jsou například jedle:

  • korejská,
  • španělská,
  • kavkazská,
  • ojíněná.

Šeřík

Máte na své zahradě slunné stanoviště? Pořiďte si šeřík. Ten v květnu ozdobí vaši zahradu, a navíc ji i krásně provoní. Barvu květů si můžete vybrat podle svého gusta, existují:

  • bílé,
  • růžové,
  • fialové,
  • modré.

Tento keř pochází z Číny, ale v současné době je hojně rozšířen také u nás. Jeho barevné květy a vůně zaplaví na jaře spoustu parků i zahrad. Šeřík dorůstá výšky od jednoho do čtyř metrů a dá se také použít jako živý keř. Pokud chcete, aby se šeříkům na vaší zahradě dařilo, dopřejte jim slunné stanoviště, pravidelné hnojení a v době květu dostatečnou zálivku.

Zdroj foto: Lyudmila2509 / Shutterstock.com

Brslen

Znáte brslen? Keřík, který není náročný na údržbu, pokryje vaši zahradu nápaditými listy, a v době rozkvětu i krásnými červeně zbarvenými květy. Hodí se jak na živý plot, tak na oživení zahrady. Při pravidelném zastřihávání jej lze vytvarovat do požadovaných tvarů. Při jeho výběru máte opravdu spoustu možností, existuje totiž téměř 200 druhů brslenů – a to opadavé a neopadavé druhy. Pozor ovšem dejte, pokud máte domácí mazlíčky, kteří se volně pohybují po zahradě. Brsleny jsou totiž jedovaté, nejvíce jejich květy a kůra.

Vajgélie

Vajgélie je dekorativní keř s dlouhými elipsovitými listy a nádhernými zvonkovitými květy, které v době od května do června celý keř doslova obalí. Barvy květů se druh od druhu liší. Existují růžové, červené i bílé květy. Vajgélie mají velmi rády slunné stanoviště a na živiny bohatou půdu. Časem zmohutní – a je důležité je pravidelně každoročně na jaře zastřihovat a udržovat jejich tvar.

Pokud jejich údržbu zanedbáte a keř radikálně seříznete, riskujete to, že vám po takovém řezu nevykvetou – a budete si muset počkat na další rok. Mezi nejoblíbenější druhy patří vajgélie růžová, velkokvětá a mnohokvětá.

Zdroj foto: MirSiwy / Shuttestock.com

Černý bez

Chcete si každoročně připravovat domácí bezovou limonádu? Zasaďte si do zahrady černý bez. Jeho květy využijete nejenom v kuchyni, ale také vám zahradu hezky ozdobí. Můžete si buď opatřit černý bez, který se vyskytuje i ve volné přírodě, nebo si vybrat některou z vyšlechtěných variant. Ty lákají na netradičně zbarvené květy i listy.

Například odrůda Red Holy má červené listy a její květy voní po citronech. Bezy milují bohatou půdu, co je plná živin a s dostatkem dusíku. Bez můžete pěstovat dvěma způsoby:

  1. buď jej necháte volně vyrůst,
  2. nebo jej budete pravidelně zastřihávat a udržovat v požadovaném tvaru.

Bez rozkvétá v období od května do července, záleží, v jakých podmínkách se nachází. A právě tato doba je skvělá ke sběru květů a následné přípravě bezového sirupu, který je výborný jak v limonádách, tak v čajích.

Při výběru dřevin do vaší zahrady si můžete vybrat takové druhy, co nebudou plnit pouze estetickou funkci, ale rovněž z nich vytvarujete živý plot nebo jejich květy či jehličky využijete v kuchyni.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.