Nastavení oken na zimu: Víte, jak správně přestavit okna?
Nastavení oken na zimu je důležité z hlediska úniku tepla. Při změně ročního období je třeba naštelovat správný přítlak, aby okno dobře těsnilo. Jak k nastavení oken v zimě?
Jestliže máte doma plastová okna, pak byste měli vědět, že je o ně potřeba se náležitě starat, aby co nejdéle vydržela. Jedná se především o zimní období, kdy hrozí jejich rosení a vznik plísní. O okna se můžete starat promazáním a seřízením.
Pokud se nebudete o svá okna dobře starat, budete je muset vyměnit o mnoho dříve – a všichni víme, že taková okna do celého domu, či bytu, opravdu nejsou nejlevnější záležitostí.
Jak se o okna pravidelně starat?
Nejdůležitější je seřizovat pravidelně již zmíněný přítlak oken. Většina lidí o tom vůbec neví, jedná se však o velmi důležitý úkon, jestliže chcete udržet špičkovou kvalitu oken.
Většinou je k nastavení plastových oken potřeba imbusový klíč, klíč č. 10, nebo vám budou stačit jen ruce. Nejlepší je k oknům sehnat dokumenty od výrobce a v návodu si přečíst, jak přesně seřídit vaše okna.
Nejedná se však o nic složitého, co byste nezvládli bez odborného návodu. Kromě upravení přítlaku před příchodem zimy či léta je důležité také naučit se správně větrat, aby to oknům prospívalo.
Dále byste se také o okna měli pravidelně starat co se údržby týče, to znamená pravidelně namazat a orosená okna utírat.
Jak nastavit okna na správný režim?
- Zpravidla byste přítlak měli upravovat při změně počasí, kdy nastupuje léto, případně zima. Pokud nebudete seřízení oken věnovat pozornost, riskujete o mnoho rychlejší opotřebování oken a snížení jejich životnosti. Většinou okna odchází z výrobních továren v takzvaném letním režimu.
- Jestliže máte nová okna, nebo jste o tomto nastavení dosud netušili, měli byste vzhledem k aktuálnímu počasí zvážit, zda není potřeba změnit jejich přítlak. Největší riziko hrozí oknům s nástupem zimy, to totiž může o mnoho častěji docházet ke srážení rosy na skle i rámech, čímž dochází k rozvoji plísně a korodování.
Vlhko oknům velmi škodí, postupně je ničí, může dojít k degradaci těsnění, čemuž nepomůže nic jiného než výměna oken za nová.
Postup seřízení plastových oken je rychlý a snadný, můžete se do toho beze strachu pustit sami.
- Po otevření okna byste na obvodu křídla měli nalézt seřizovací čepy.
- Pro silnější přítlak pak stačí, abyste standardním válcovitým čepem otočili do vodorovné polohy, případně imbusovým čepem otočte směrem k těsnění.
- Silnější přítlak neboli vodorovná poloha čepu je vhodná pro letní období.
- Naopak pokud potřebujete dosáhnout zimního režimu oken, je třeba docílit slabšího přítlaku okna.
- Stačí tedy standardním čepem otočit do svislé polohy, případně imbusovým čepem otočte směrem od těsnění.
Nastavení oken na zimu není složitou záležitostí. Díky tomu budou vaše okna připravena na zimu, která nebude snižovat jejich kvalitu a životnost, jestliže se o ně navíc budete pravidelně také dobře starat.
Jak poznat, že je třeba okno seřídit?
Kromě úpravy přítlaku můžete okno seřídit i jinak. Jestli je okno správně seřízené poznáte podle toho, že by mělo přesahovat hranu okenního rámu stejně na všech stranách, navíc by mělo se svislou hranou být rovnoběžné. Na první pohled může být těžké se o těchto faktech přesvědčit, pomoci vám však může snadná finta se samolepicími papírky.
- Otevřete okno dokořán, zaměřte se na stranu vzdálenější od pantů a lepící papírek nalepte na dolní a horní vodorovnou hranu rámu tak, aby při zavření okna byl vidět.
- Další dva papírky nalepte na svislou hranu rámu, jednu dolu a jednu nahoru.
- Po nalepení okno zavřete.
- Následně si vezměte tužku a pečlivě obtáhněte okraje zavřeného okna.
- Pomocí pravítka zjistíte rozměry na papírcích, oba páry by měly ukazovat stejná čísla s velkou přesností.
Seřizování přítlaku již bylo zmíněno, jak však poznat, že je okno nastaveno správně? Mělo by jít pomocí kliky hladce zavřít, po zavření by se mělo lehce pozvednout, a navíc by se nemělo hýbat v těsnění. Správnou těsnost můžete ověřit velmi snadno tak, že do okna přivřete list papíru. Jestliže nepůjde vytáhnout, vaše okno pravděpodobně těsní správně.
Seřízení oken
Plastové okno je náchylné na nerovnoměrné zahřívání od slunce, navíc ho ovlivňuje také vlastní hmotnost, provoz a sedání budovy, na úkor toho může dojít k odchylce od optimálního seřízení a je proto potřeba ho jednou za čas zkontrolovat.
Dokořán otevřené plastové okno má tendenci se vyvěsit, což znamená, že svislé hrany okna a rámu přestanou být rovnoběžné. Proto je důležité vědět, jak okno případně vyrovnat.
- Jestliže chcete změnit polohu dolního rohu okenního křídla od dolního pantu, stačí vám k tomu pootočit imbusem na spodní hraně okna v blízkosti pantu.
- Pokud potřebujete přiblížit nebo oddálit horní roh křídla od horního pantu, lze tak provést pootočením imbusu na nůžkách okenního křídla.
Vždy sledujte polohu okna vzhledem k nalepeným papírkům, abyste poznali, kdy je jejich seřizování úspěšně.
Jestliže okno nepřesahuje hranu rámu rovnoměrně, může být potřeba ho zvednout. To poznáte tak, pokud hodnoty na papírcích na svislé hraně rámu naměří stejnou vzdálenost, a druhý pár papírků bude ukazovat rozdílné hodnoty. Zvednutí, či snížení celého okenního křídla dosáhnete pomocí pootočení imbusu na dolní hraně okna v blízkosti dolního okenního pantu.
Drobnější údržba
Kdykoliv se věnujete seřizování oken, je důležité myslet také na doplňující údržbu. To znamená alespoň zbavit rám a těsnění usazeného prachu, a hlavně také kovové části promazat vhodným olejem.
Každých šest měsíců byste měli těsnění dopřát speciální pečující přípravek, například silikonový olej, který zaručí delší životnost a zpomalíte proces stárnutí. Jakmile totiž těsnění ztratí své klíčové schopnosti, nezbude vám nic než ho vyměnit.
Zkontrolovat byste měli také pevnost úchytek a kliček, aby nebyly uvolněné. Jestliže potřebují dotáhnout, stačí nadzvednout kryt a otočit ho do vodorovné polohy, čímž se dostanete ke šroubu. Kování byste také alespoň jednou ročně měli promazat olejem.
V zimním období může přeci jen docházet k rosení oken. Jestliže se toto stane, je důležité okno důkladně otřít savým hadříkem. V případě, že se objeví černá plíseň na rámech či v okolí na zdi, je nutné ji co nejdříve odstranit. Opomenout byste neměli ani čistění kanálku, které slouží k odvodu vody.
Správné větrání
Rosení oken a další vlivy, které by mohly negativně působit, můžete snadno ovlivnit také správným větráním. To v zimě spočívá v tom, že ho zkrátíte na co nejnižší dobu, ovšem bude intenzivní. Díky tomu snížíte vzdušnou vlhkost, čímž se nebude mít co srážet na okenních sklech, a navíc získáte příznivější vzduch pro váš pobyt. Proto byste měli větrat zhruba třikrát denně na několik minut.
V chladném období není vhodné užívat mikroventilaci, dochází sice alespoň k minimální výměně vzduchu, zdaleka se však nejedná o hygienický způsob, a ve vlhkém prostředí tak mohou velmi snadno začít růst plísně. Naopak v létě můžete větrat klidně celý den, z toho byste alespoň jednou za den měli okno otevřít dokořán a nechat vzduch pročistit.
Další ochrana plastových oken
Jestliže byste chtěli ještě více péče pro svá okna, můžete zabránit vlivu slunečního záření. To také značně snižuje životnost oken a může změnit seřízení. Z toho důvodu je vhodné pořídit venkovní zastínění. Není problém nechat ho nainstalovat až dodatečně, rozhodně se jedná o užitečnou ochranu oken. Díky exteriérovým žaluziím či roletám zlepšíte izolační schopnosti oken, navíc omezíte kondenzaci par a ochráníte je také před nepříznivými zimními vlivy, jako je sníh a mráz.
Rozhodně byste se měli vyhnout natírání oken. Jestliže si pořídíte kvalitní okna, nebudou po celou dobu své životnosti potřebovat nový nátěr. Mohli byste dosáhnout akorát nevzhledného výsledku kvůli nepřilnutí barvy, a navíc by takovýto zásah mohl být důvodem k odmítnutí případné reklamace.
Na trhu se nabízí obrovské množství různých oken se specifickými vlastnostmi, péči však vyžadují všechna plastová okna stejnou. Je důležité na to nezapomínat, opravdu díky tomu totiž můžete výrazně zvýšit životnost oken a zaručit kvalitu jejich schopností.
Víte ve vaší domácnosti, proč je nastavení oken na zimu tak důležité? Děláte ho pravidelně při změně ročních období nebo na to zapomínáte?
Zdroj: homedit.com
Další tipy na články
Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.