Čemu všemu věnovat pozornost, pokud vybíráme novou náplň do tiskárny

Tiskárnu dnes používá v podstatě každý. Máme ji nejenom v práci v kancelářích, ale také doma, ať už k pracovnímu, tak i osobnímu použití. Pokud z ničeho nic přestane tisknout a začnou z ní vyjíždět jenom prázdné stránky, nemusí to znamenat žádnou pohromu.

Patrně jenom došlo k tomu, že v tiskárně došla náplň. V tu chvíli tiskárna samozřejmě není na vyhození. Náplně dnes stačí jednoduše vyměnit a můžeme tisknout dále. Pokud jste aktuálně v situaci, kdy vám tiskárna hlásí menší množství náplně, je na místě neváhat a poohlédnout se po nich. A co vše v souvislosti s tím musíte vědět? To vám řekneme my.

Jak chcete barvu vyměňovat?

Jako první je třeba si uvědomit a mít jasno v tom, jak chcete barvu ve vaší tiskárně vyměňovat. Zde existují hned dvě možnosti. Tou první je koupit jenom barvu, ať už inkoust nebo tonerový prášek, a ten přímo do tiskárny doplňovat. Jde o metodu levnou, ale dosti pracnou a ne vždy úplně čistou.

Zdroj foto: yod370 / Shutterstock.com

Proto jde většina lidí jednoduššími cestami, které jsou založeny na koupi náplní ve formě kazet. Stačí jenom ty stávající prázdné vyndat, zasunout náplně nové a vše je hotovo. Bez špíny, desítek minut práce a rizik, že něco dopadne špatně. Právě na tuto formu se vzhledem k oblíbenosti zaměříme.

Jakou náplň vyžaduje vaše tiskárna?

V minulosti existovaly například i tiskárny jehličkové, ale ty jsou dnes minulostí. Proto se zaměříme jenom na dvojici hlavních variant, které dnes na trhu dominují. A to jak pokud jde o soukromé, tak pokud jde také o firemní použití. Jedná se o tiskárny:

  • inkoustové,
  • laserové.

Oba dva typy se totiž liší tím, jakou konkrétní náplň využívají. U prvních, inkoustových, je náplní skutečně inkoust, tedy barva v tekutém stavu. V případě druhé varianty budete poptávat například tonery Brother. Tedy kazety, ve kterých se nenachází barva v tekutém stavu, ale nachází se zde prášek, který se následně pomocí speciálních technologií během tisku nanáší přes válec na papír. V tom je rozdíl proti tiskárně inkoustové, kde je barva v podstatě stříkána na projíždějící list papíru.

Zdroj foto: antpkr / Shutterstock.com

Roli hraje také výrobce náplně

Jakmile máte jasno o tom, zda inkoust nebo prášek, je na místě začít uvažovat nad tím, kdo je výrobce dané náplně. V tuto chvíli totiž dělíme obě možnosti buď na neoriginální, nebo originální varianty. V případě originálu je výrobcem stejná značka, která vyrobila i vaši tiskárnu. Náplň je obvykle označena jejím logem i případnými dalšími prvky.

A jak vypadají náplně neoriginální? Někdy se označují i jako alternativní. Důvodem je to, že je vyrobila jiná firma, než ta, která má logo na vaší tiskárně. Na první pohled však může jít o parametrově zcela totožnou náplň. A jelikož firem, které se na takovou výrobu specializují, je mnoho, doporučujeme hledět na recenze, které vám řeknou info o:

  • kompatibilitě náplně,
  • kvalitě tisku.

Ve většině případů však platí, že kvalita alternativních, tedy neoriginálních náplní je víceméně srovnatelná s originálem a to, v čem se obě možnosti liší, je jenom cena. Originály jsou pochopitelně ty dražší, mnohdy i o desítky procent. Jsou však pro mnohé i jakousi zárukou kvality v tom, že se nepředpokládá, že by s instalací do tiskárny nebo následným použitím měl být jakýkoliv problém.

Abychom byli úplně kompletní, nelze opomenout ani trend recyklace náplní. Existují firmy, které vykoupí prázdné náplně, ty zkontrolují, případně zrenovují, naplní je potřebnou barvou a znovu je vyšlou do oběhu. Tato druhovýroba může být lákavá z hlediska ceny, ale ne vždy může být daná náplň úplně kvalitativně v pořádku, což může způsobit například problémy s kompatibilitou s tiskárnou.

Zdroj foto: junpiiiiiiiiiii / Shutterstock.com

Kupte správný typ náplně

Když máte jasno o tom, kdo je výrobcem dané náplně, je třeba začít přemýšlet také nad tím, jaký konkrétní typ náplně pořídit. Neexistuje totiž jedna univerzální. Možností jsou stovky a liší se typem vaší tiskárny. Právě její označení je jednou z nejdůležitějších informací, kterou budete potřebovat. Zjistit ho není zase až složité, protože míst kde se nachází je hned několik. My doporučíme několik osvědčených, a to:

  • faktura nebo objednávka,
  • spodní štítek tiskárny,
  • tělo s vyraženým označením.

Jak konkrétně typ tiskárny vypadá, to záleží na vybraném výrobci. Jakmile ho znáte, otevírá se vám i cesta ke správné náplni. Její označení však nebude stejné, jako je tomu v případě tiskárny. Některé náplně jsou totiž kompatibilní s více tiskárnami a tak by vznikali zmatky.

Když znáte typ své tiskárny, tak snadno zjistíte i typ náplně. Online obchody dnes umí vyhledávat právě podle tiskáren, v kamenných obchodech se o zjištění postará prodavač. Obě metody končí stejně. Zjistíte přesné označení typů náplní, které jsou s vaší tiskárnou kompatibilní.

Jak velká náplň bude potřeba?

V tomto okamžiku již přesně víte, jakou náplň do vaší tiskárny budete potřebovat a tak stačí určit jenom pár posledních věcí. Mezi jednu z nich se řadí také kapacita náplně. U některých může být vyjádřena v objemových jednotkách, ale z nich málokdy zjistíte, na kolik listů papíru taková náplň může vystačit. I proto je standardem udávat i to, kolik stránek při průměrném pokrytí lze s takovou náplní potisknout. Zatímco originální jsou obvykle jenom v jednom objemu, u těch alternativních, tedy neoriginálů, může být na výběr.

Roli by zde mělo hrát hlavně to, kolik a jak často tisknete. Pokud spíše méně, opravdu jenom jednou za čas, plně postačí náplň s menším objemem. Naopak kdo tiskne pravidelně a hodně, měl by kupovat tu největší. A to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je to, že vás nečekají až tak pravidelné výměny a náplň může sloužit týdny, nebo měsíce. Druhým důvodem je cena tisku, jelikož náplně s největším objemem obvykle vychází nejlevněji.

Nezapomeňte na správnou barvu

Mnoho lidí může udělat chybu při volbě barvy. Doba, kdy bylo třeba vyměnit jednu celou kazetu, se všemi barvami už se stává minulostí. Když dnes dojde barva, jsou v tiskárně buď černá a barevná kazeta, nebo tu je barva černá a dále barevné kazety zvlášť. To znamená, že stačí vyměnit vždy jenom konkrétní barvu, která došla. A to pochopitelně šetří náklady, protože nejste nuceni vyhazovat náplň, ve které půlka zbyla, ale barva kterou potřebujete, již není.

Jediným úskalím tak může být zvolit onu správnou, tedy černou nebo barevnou náplň. Která došla, nebo dochází, však zjistíte celkem jednoduše. Na počítači, ze kterého tisknete, se vám prostřednictvím software jistě zobrazí informace o tom, jakou barvu nemáte a jakou je třeba doplnit. A pokud má vaše tiskárna i displej, s největší pravděpodobností zjistíte danou informaci i na něm.

Zdroj foto: ALPA PROD / Shutterstock.com

Je vhodné hledět na cenu

Co nejvíce ovlivňuje cenu tisku? Jsou to nejenom náklady na použitý papír, nebo nastavení tiskárny, ale je to také cena vaší náplně. Zde funguje jednoduchá matematika, která používá hodnoty, kterými jsou počet možných vytištěných stránek a cena náplně. Kdo tiskne jednou za čas, ten náklady až tak moc neřeší. Kdo ale tiskne hodně a pravidelně, nebo využívá tiskárnu na tvorbu fotografií, už může náklady výrazně ovlivnit.

Nejlépe to jde samozřejmě nákupem výhodných náplní. Jelikož každá konkrétní má i své označení, lze si ceny srovnat stejně, jako u jakéhokoliv jiného zboží. Rozdíly zde mohou být opravdu znatelné, a to jenom s přihlédnutím k výrobci, ale i s přihlédnutím k tomu, kdo konkrétní náplň prodává.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.