Multifunkční tiskárna by neměla chybět v žádné moderně zařízené domácnosti ani pracovně

Multifunkční tiskárna patří mezi velice populární zařízení, které byste našli nejenom v domácnosti, ale také v lecjaké kanceláři. Jsou oblíbené zejména pro široké možnosti uplatnění, protože v rámci jednoho zařízení můžete jak tisknout, tak i skenovat, nebo dokonce faxovat.

Na trhu se ale nachází nepřeberné množství multifunkčních tiskáren, takže byste mohli snadno naletět podvodníkům. Pro začátek postačí, když se vyhnete pochybným značkám a prodejcům.

Jaké typy tiskáren existují?

Ještě před důkladnějším výběrem parametrů tiskárny byste měli vědět několik podstatných informací. Vybírat můžete buď z inkoustových, nebo jehličkových tiskáren, ale v poslední době na popularitě získávají především multifunkční tiskárny laserové. Existují mezi nimi dost podstatné rozdíly, které se projeví jak v ceně, tak i kvalitě tisku. Podrobně se podíváme pouze na laserové a inkoustové tiskárny, protože jehličkové už se dnes příliš nepoužívají.

Zdroj foto: FabrikaSimf / Shutterstock.com

Inkoustové tiskárny

Inkoustové tiskárny jsou populární zejména v domácnostech. Disponují totiž jednoduchou hlavou, která vstřikuje inkoust na papír, a ten při dopadu vytvoří požadovaný obrazec. Inkoustová tiskárna má relativně dobrou kvalitu tisku, ale v dlouhodobém horizontu počítejte s velkými náklady zejména na inkoustové kazety.

Například multifunkční tiskárna HP zvládne vytisknout až 20 stránek za minutu, ale při tisku fotografií nebo obrázků ve vyšší kvalitě počítejte se zvýšenou spotřebou inkoustu. Ten však můžete průběžně doplňovat jak formou kazet, tak za pomocí znovu doplnitelných lahviček.

Laserové tiskárny

Multifunkční laserová tiskárna nemá klasickou tiskovou hlavu. Místo toho je obraz vyryt na válec, který následně zabezpečí jeho přenesení na papír. Výsledný obraz se musí ještě tepelně zafixovat, aby toner na papíru dostatečně zaschnul. Laserová multifunkční tiskárna se hodí zejména pro toho, kdo potřebuje rychlý tisk velkého množství textu. Hlavní výhodou je tedy malá hlučnost a rychlost tisku. Během několika vteřin jste totiž schopní vytisknout až deset stran. Proto bychom laserové tiskárny nalezli spíše ve školách, kancelářích nebo úřadech.

Bezdrátové tiskárny

Při výběru byste měli zvážit i počet uživatelů, kteří budou tiskárnu využívat. Ta nejlepší multifunkční tiskárna totiž bude podporovat i bezdrátové připojení, co je ideální v případě, že se k zařízení potřebujete připojit z více počítačů. Typicky se tak jedná opět o prostředí kanceláře nebo školy. Oproti tomu v domácnosti byste si měli vystačit s tiskárnou připojenou USB kabelem. Mnohem pohodlnější je však bezdrátová technologie, která umožňuje i tisk z mobilního telefonu.

Zdroj foto: A_stockphoto / Shutterstock.com

Jak multifukční tiskárnu vybrat?

Výběr multifunkční tiskárny zase není tak složitý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Záleží pouze na vás, jaké parametry od tohoto zařízení požadujete a od toho se bude odvíjet i její výběr. Někomu bude více vyhovovat tiskárna laserová, a někomu zase inkoustová. Jen pro zajímavost – nejlepší inkoustová tiskárna 2018 je HP Deskjet Ink Advantage 5075, jež je jako stvořená pro domácnost.

Základním parametrem, podle nějž budete vybírat tiskárnu je samozřejmě možnost barevného tisku. Zvažte, zda tisknete více textu, nebo jestli potřebujete vytisknout barevné fotografie. Dalším podstatným kritériem je i rychlost tisku a výsledná kvalita textu.

Parametry tiskáren

Existuje několik parametrů, které byste měli znát před výběrem té pravé tiskárny.

Rozlišení tisku

Kvalita tisku je dána především rozlišením tiskárny. Čím vyšší rozlišení, tím jasnější a kvalitnější text dokáže multifunkční tiskárna vytisknout. U zařízení pro domácnost je obvyklé rozlišení na úrovni 1200 DPI (bodů na palec), zatímco dražší inkoustové tiskárny se dostanou až na 1800 DPI. V tomto ohledu jsou nejlepší laserové tiskárny, které dosahují rozlišení až 4800 DPI.

Pokud si nejste jisti, co si pod DPI představit, doporučujeme článek o rozlišení DPI na blogu PREMO. Kromě vysvětlení, na jaké typy tisku se hodí jaké rozlišení a jaký vliv má pozorovací vzdálenost, dali dohromady i přehlednou tabulku pro jednotlivé formáty papíru. Zatímco na interní dokumenty totiž stačí 300 DPI, u fotek s velkým rozlišením by se při stejném DPI jejich kvalita u tisku neprojevila.

Rychlost tisku

Při výběru byste měli zohlednit i rychlost tisku. Pokud tisknete dvě stránky týdně, tak určitě nepotřebujete, aby vaše zařízení tisklo super rychle. Ale například v kanceláři si nemůžete dovolit čekat několik minut na vytištění jedné strany. Rozlišujeme proto dva základní parametry.

  • Tím prvním je rychlost tisku první strany a ta vyjadřuje, za jak dlouho je schopna tiskárna zareagovat na podnět k tisku.
  • Druhým parametrem je počet stran vytištěných za minutu. Například multifunkční tiskárna Canon zvládne vytisknout až 15 stránek za minutu.
Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Jaké má multifunkční tiskárna využití?

Hlavním důvodem pořízení multifunkční tiskárny je možnost širokého uplatnění. S jedním zařízením totiž můžete pohodlně tisknout, skenovat, a dokonce i faxovat. Proto byste se při jejím výběru měli zaměřit také na tyto možnosti. K dispozici je mimo jiné multifunkční tiskárna s Wi-Fi, ke které se můžete bezdrátově připojit přes internet.

Skenování

U skenování by vás také mělo zajímat rozlišení, ve němž je schopen skener pracovat. I zde je kvalita určena počty bodů DPI. Čím více jich bude, tím kvalitnější sken můžete za pomoci svoji multifunkční tiskárny získat. Obvyklá je hodnota 1200 x 4200 DPI, což by vám mělo bohatě stačit ke skenování běžných textů a obrázků v dostačující kvalitě. Například Epson multifunkční tiskárna disponuje rozlišením skeneru 4800 x 1200 DPI.

Kopírování

Kopírování je velice oblíbenou funkcí, co využijete zejména v kanceláři nebo ve škole. Nedá se ovšem tvrdit, že kopírovat nebudete ani v domácnosti. U této činnosti byste nenalezli žádné samostatné parametry, protože závisí především na kombinaci tisku a skenování. Počítejte tedy s tím, že čím kvalitnější skener a čím lepší kvalita tisku, tím čitelnější bude i okopírovaný text nebo obrázek. Třeba HP multifunkční tiskárna nabízí skvělou kombinaci tisku a skeneru.

Faxování

Ne všechny moderní multifunkční tiskárny disponují možností faxovat. V současné době už se totiž jedná o dost zastaralou technologii, ale i přesto byste nalezli zařízení, které faxování podporují. Na tiskárně se však musí nacházet konektor pro telefonní připojení. Multifunkční tiskárna Brother touto funkcí disponuje, bohužel u ní musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.

Zdroj foto: Gorvik / Shutterstock.com

Výhody multifunkčních tiskáren

Hlavní a nespornou výhodou multifukčních tiskáren je:

  • tisknutí,
  • kopírování,
  • skenování
  • případně i faxování sdružené do jednoho zařízení.

Tím pádem v domácnosti nebo také v kanceláři ušetříte spoustu místa, třeba nejmenší multifunkční tiskárna je skutečně miniaturní. S tím samozřejmě souvisí i finanční stránka věci. Je přeci lepší zakoupit si jedno zařízení, než mít po kanceláři roztahané 4 přístroje. U některých tiskáren navíc máte možnost uložit si oskenované materiály na paměťovou kartu.

Nevýhody multifunkčních tiskáren

Jednou z nevýhod multifunkčních tiskáren je nepochybně vyšší pořizovací cena. S ní se však musí počítat, protože přeci jen za tuto částku získáte minimálně 3 sdružená zařízení. Druhou nevýhodou je i složitější údržba. Jakákoliv drobnější závada totiž vyřadí z provozu nejenom tiskárnu, ale také skener a kopírku. Na tyto problémy trpí zejména barevná multifunkční tiskárna.

Kolik multifunkční tiskárna stojí?

Cena multifunkční tiskárny se odvíjí především od kvality jednotlivých součástí. Pořizovací ceny se ale nemusíte bát, neboť na trhu existují následující 3 cenové hladiny:

  • Cena do 1500 Kč – do této kategorie patří ty nejlevnější tiskárny, které nemají žádné přidané funkce. Zpravidla nemají ani displej, takže je manipulace s nimi o dost složitější. Typově se hodí spíše pro domácnosti, kde není potřeba využívat tiskárnu příliš často.
  • Cena do 4000 Kč – střední cenová hladina, v níž se nachází drtivá většina tiskáren. Zařízení mají mnoho funkcí, relativně velké displeje pro snadnější ovládání a velký zásobník na papír. Disponují i slotem na paměťové karty, takže jsou nejlepší volbou z hlediska cena x výkon.
  • Cena nad 4000 Kč – zde nalezneme nejlepší multifunkční tiskárny pro náročné uživatele. Mají všechny dostupné funkce, kvalitně tisknou obrázky i text a mají barevný dotykový displej. Běžně se tato zařízení dodávají do kanceláří nebo škol.

A jakou tiskárnu si vyberete vy?

Zdroj foto: FabrikaSimf / Shutterstock.com
Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.