Mulčovací kůra se v zahradách běžně používá. Jak pomáhá v zahradě a důvody, proč si ji pořídit

Milujete procházky v zahradách, v nichž voní mulčovací kůra? Pokud i vy máte svou zahrádku, rozhodně si do ní pořiďte mulčovací kůru také. Proč? Jaké jsou její výhody a jak na ni správně nachystat záhon? Všechno jsme pro vás zjistili a přinášíme vám odpovědi na všechny vaše otázky i s návodem na její správné použití.

Zdroj foto: Maria Sbytova / Shutterstock.com

Co je mulčovací kůra

Jak již název mulčovací kůry napovídá, jedná o kůru, která je navíc speciálně nadrcená. Pro její přípravu se nejčastěji používá borovicová a smrková kůra, někdy i kombinace obou. K dostání je celé spektrum, počínaje tou jemně drcenou kůrou a konče tou hrubou. A proč existuje takové množství variant? Jemná mulčovací kůra je vhodná pro menší rostliny, zatímco ta hrubá pro dřeviny.

Rostliny, pro které je mulčovací kůra vhodná

Bohužel mulčovací kůra není vhodná pro všechny rostliny. Ideální je pro takové rostliny, kterým se daří v kyselém prostředí. A pozor si dejte i v případě, že byste chtěli mulčovací kůru aplikovat k rostlinám, které mají mělké kořeny, neboť těm by nemusela prospět. Daly by vám to najevo poměrně jednoduše: buď skvrnami na listech nebo jejich žloutnutím.

Méně plevele

Mulčovací kůra je skvělým pomocníkem při zabraňování růstu plevele. Nejenom, že půdu chrání, ale také zabraňuje vzniku plevele. Je ovšem důležité mít na paměti, že pro správné fungování mulčovací kůry je nutné vytvořit na záhoně alespoň 5 centimetrovou souvislou vrstvu.

Zdroj foto: Felipe Sanchez / Shutterstock.com

Dostatečná vlhkost rostlin

Dalším přínosem mulčovací kůry je to, že zajišťuje rostlinám dostatek vlhkosti. Rostlinám se bude díky mulčovací kůře dařit – a vám se sníží výdaje za vodu, neboť nebudete muset záhony tak často zalévat.

Nevýhody mulčovací kůry

Někdy se může stát, že se při prudkých deštích část záhonu odplaví a s ním i mulčovací směs.

  • Ke stejnému problému může dojít i na záhonech, které se nachází v kopci.
  • Také dochází k jejímu tlení, takže i kdyby váš záhon nebyl vytopen, kůru musíte pravidelně přisypávat.
  • A před nákupem mulčovací směsi se zamyslete nad tím, zda vám nevadí typické nevábné aroma navlhlé mulčovací kůry.
  • Bude se totiž vaší zahradou linout po každém dešti. A naopak, při nadměrném suchu se bude kůra lámat a bude prašná.

Kterou barvu preferujete

Na trhu je kromě klasické mulčovací kůry v několika variantách hrubosti také barvená kůra. Ta se nazývá barvená štěpka a její použití se nijak zvlášť neliší od použití mulčovací kůry. Barvená štěpka má větší dekorativní využití oproti mulčovací kůře a nemusíte se bát chemie, neboť je barvena ekologickými barvami, které jsou dlouhotrvající a neobsahují žádné toxické látky.

Na výběr je z oranžové, žluté, hnědé a červené. Můžete tak svoji zahradu zkombinovat do takových barev, do jakých budete chtít.

Zdroj foto: FotoHelin / Shutterstock.com

Před samotným mulčováním záhonu

Jestliže jsme vás přesvědčili, že mulčovací směs je ideální volbou právě pro vaši zahradu, zvažte také pokládku mulčovací fólie. Tu položíte ještě předtím, než záhon zasypete kůrou. Fólie bude zamezovat růstu plevelu a některé druhy dokonce i ochrání rostliny před mrazy.

  • A dobře si promyslete i na jaká místa mulčovací směs aplikujete.
  • Nejlepší totiž je nasypat ji na místa v záhonu, která neplánujete dále osazovat.
  • Přidělali byste si totiž zbytečnou práci tím, že byste museli pravidelně odstraňovat nejenom vrstvu mulčovací kůry, ale také mulčovací fólii.

Doufáme, že jsme vám v předchozích řádcích dali odpovědi na všechny otázky, které vás napadly. Mulčovací kůra je skvělou dekorací, ale také praktickou součástí mnoha záhonů. Vaše okrasné záhonky nebudou díky ní zarůstat plevelem a budou chráněné před zimními mrazy.

Zdroj: https://www.drevostavitel.cz, https://abecedazahrady.dama.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.