Lanýže: Co to je, kde rostou a je možné je vypěstovat?

Většina z nás ví, že lanýže jsou dokonalým skvostem každé kuchyně. Ne každý však lanýže ochutnal. Důvodů je hned několik. Jedním z nich je jejich vzácnost a s tím souvisí i poměrně vysoká cena pokrmu, s nímž jsou lanýže podávány.

lanýž
Zdroj foto: Mahony / Shutterstock.com

Co je to lanýž?

Lanýže (lat. Tuber) patří do skupiny hub a jsou velmi vzácné. svým vzhledem připomínají nevzhledné brambory, ukrývají v sobě netradiční chuť. Již v dobách dávno minulých byly tyto méně tradiční druhy hub považovány za dokonalou lahůdku. Rostou totiž jenom ve velmi málo oblastech a to pod zemí.

Kde rostou lanýže?

Mezi známé lokality výskytu lanýžů patří oblast Středomoří, v Itálii, Francii nebo Chorvatsku. Pro svůj růst vyhledávají především dubové lesy, s půdou vápenatého charakteru. K jejich hledávání se používají speciálně vycvičení psi nebo prasata (u těch však hrozí, že je při nálezu ihned zkonzumují). Sběr lanýžů tedy není nijak snadná záležitost.

Je pěstování lanýžů možné?

Pokud chcete zkusit pěstovat lanýže, je potřeba pro ně připravit vhodné prostředí a především trpělivost. V případě, že se vám zadaří, první sklizeň se objeví zhruba po sedmi letech.

Základem pro jejich pěstování je dobrý pozemek, na který musíte vysázet dubovou alej. Lanýže se totiž vyskytují velmi často právě v kořenech těchto stromů. Také je naleznete v kořenech lípy, lísky nebo topolu.

  1. Před výsadbou je nutno dokonale zpracovat a provzdušnit půdu do hloubky asi 30 centimetrů a odstranit veškerý plevel a další případné dřeviny.
  2. Po vsazení stromku musíte půdu kolem něj udržovat ve vlhku, ne však častým zaléváním, ale mulčováním nebo pomocí slámové pokládky. Tím také zabráníte růstu plevele a podhoubí ochráníte proti holomrazům.

Mulčovací kůru nebo slámu pravidelně doplňujte. Také je vhodné mladý stromek chránit proti okusu. Tomu zabrání jeho obalení pletivem. Při pěstování lanýžů se nezasazují přímo houby, ale stromy naočkované lanýžovými výtrusy. Ty se umísťují právě do předem připraveného prostoru.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.