Jaké květiny je nejlepší vysadit na jaře?

Po zimě se objevují první jarní květiny. Jenže které rostliny patří mezi ty, které na jaře vykvétají? Pokud toužíte po zdobném záhoně již od brzkého jara, nejvhodnější je vysazovat cibuloviny.

Ty totiž zvládnou i chladnější období, přičemž vaši zahradu budou zdobit různobarevné květy.

Zdroj foto: Kolpakova Svetlana / Shutterstock.com

Hyacint

Hyacinty jsou velmi oblíbenými jarními květinami, mají krásná květenství a širokou paletu sytých barev. Jelikož tato květina patří mezi cibuloviny, nejvhodnějším obdobím pro jejich výsadbu je podzim. Ideální čas je koncem září a v říjnu. Tyto květiny by mezi sebou měly mít prostor od 10 do 20 centimetrů. Vybírejte pro ně slunné stanoviště, tam se jim bude dařit nejlépe. Důležitá je také výživná půda, ideálně obohacená o vyzrálý kompost. Při výsadbě je dobré využít ochranný košík, díky kterému bude cibule chráněná před hraboši.

Sněženky

I u sněženek je nejvhodnější dobou pro vysazování podzim. Pro jejich správný růst je nezbytná kyprá půda se světlým stanovištěm, ovšem kromě slunečních paprsků by sněženkám neměl chybět ani lehký stín. S oblibou jsou proto tyto květiny sázeny hlavně pod keře nebo stromy, případně na skalky. Výhodou sněženek je jejich snadné množení. Po odkvětu jednoduše rozdělte velké trsy a jednotlivé cibulky pak zasaďte i s listy. Vyhněte se však přihnojování, to byste se pak nedočkali krásných sněhobílých květů.

Zdroj foto: freya-photographer / Shutterstock.com

Narcisy

Pokud chcete svou zahradu ozdobit těmito krásnými žlutými květy, vysaďte je do záhonu v období od září do listopadu. Vybrat vhodné období může být složité, jelikož je důležité, aby rostliny dobře zakořenily, ale nezačaly růst. Pokud je teplota vyšší než 13 °C, hrozí navíc napadení narcisů plísní. Důležité je pro ně mulčování, které je ochrání před nepříznivými teplotami, na které jsou náchylné. Přikryjte je proto slámou, rašelinou, či drcenou borkou. Tento přírodní materiál se postará o vyrovnání teplotních rozdílů a udrží vláhu v půdě.

Tulipány

Tulipán je mnohdy označován za krále cibulovin. Květy této rostliny jsou okouzlující, a navíc nabízí opravdu mnoho barevných variant. Vhodná doba pro sázení je konec září a říjen. Nezbytná je pro ně propustná a neutrální až mírně kyselá půda s dostatkem živin. Připravte proto pro záhony kompostovou zeminu, ideálně smíšenou s pískem – ten se postará o propustnost půdy, aby mohla odcházet voda. Jednotlivé tulipány by mezi sebou měly mít zhruba 10–20 centimetrů. Důležité je také přihnojování, skvělá jsou pomalu rozpustná hnojiva, případně zkompostovaný hnůj, nikdy však ne čerstvý.

Zdroj foto: LesiChkalll27 / Shutterstock.com

Cibuloviny jsou oblíbené hlavně proto, že záhony zdobí již od konce zimy a s kvetením pokračují i po celé jaro. Jedná se tedy o skvělou volbu, pokud toužíte po zdobných záhonech i mimo období léta a podzimu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.