Kurník pro slepice: Přinášíme vám rady, na které nezapomeňte, pokud chcete mít zdravé a spokojené slepice

Kurník by měl splňovat několik podmínek. Musí chovanou drůbež chránit před nepříznivým počasím, ale i nejrůznějšími predátory, jako jsou kuny, lišky či draví ptáci. Musí být také dostatečně velký, aby v něm měly slepice možnost pohybu. 

Nejprve je dobré si promyslet, kam kurník postavíte. Musí být k němu dobrý přístup, jelikož tam budete chodit každý den, a to ne jednou – ráno pustit slepice ven, nosit jim krmení, sebrat vajíčka, večer slepice zavřít. Dobře postavený kurník je také předpokladem, že se slepicím bude dařit. A ty se vám za péči odmění dobrou snůškou vajec.

Zdroj foto: paty / Shutterstock.com

Jak vypadá kurník

Kurník pro slepice může buď stát přímo na zemi nebo na nožičkách. Většinou je dřevěný, z borového nebo jedlového dřeva. Dřevo je ošetřeno nátěrem proti plísním, aby odolalo vlhkosti a slepice zůstávaly v hygienicky přijatelných podmínkách.

Slepice jsou nenáročná zvířata, avšak každá potřebuje prostor pro spaní a snášení vajec. Pokud bude prostor malý, slepice mohou mít problém se snůškou a mohou se i navzájem napadat. Měli byste počítat minimálně v 120 cm2 prostoru pro jednu slepici uvnitř kurníku.

Střecha by měla být šikmá, z lehké krytiny. Nezapomeňte na okap. Na obytnou část navazuje výběh. Ten by měl být prostorný a oplocený (ve výběhu je počítáno s prostorem pro jednu slepici nejméně 2 m2, ale čím více, tím lépe). Ze shora můžete natáhnout síť (případně i stínění), která slepice bude chránit před dravci.

Vybavení kurníku

Každý kurník by měl mít dřevěné snášecí boxy, kde má slepice klid na snůšku. Do boxů se dává podestýlka, obvykle sláma. Pak jsou nutné hřady neboli bidýlka, na něž chodí slepice odpočívat. Zde tráví většinu noci a celkově dost času. Pod ně umístěte trusník tak, aby se mohl snadno vytáhnout. Je to box vyrobený ze dřeva, ale také může být z jiného materiálu, který se bude snadno čistit (plast).

Krmítko má být dlouhé a úzké. Můžete si ho vyrobit sami, třeba ze dřeva. Na vodu můžete použít plastové pítko nebo jinou vhodnou napáječku. Plastové pítko je zárukou, že voda zůstane čistá. Když vodu nalijete do starého pekáče či jiné nádoby, slepice vodu znečistí trusem nebo podestýlkou.

Zdroj foto: Iakov Filimonov / Shutterstock.com

Podmínky v kurníku

Kurník má být prosvětlený, vzdušný a zateplený. Podlaha kurníku může být zděná nebo dřevěná. Okna zdvojená, a to z důvodu, aby v zimě udržela teplo. Také je důležité ventilační okno vyplněné pozinkovanou síťovinou. Díky ventilačnímu oknu zajistíte slepičkám dostatečný přísun vzduchu.

Osvětlení je ideální přes okna, ale v zimních měsících není úplně dostačující, takže počítejte i s umělým osvětlením. Zvolte spíše studenější tón, připomíná denní světlo. je dobré použít spínací hodiny pro načasování doby rozsvícení a zhasnutí.

Dveře do kurníku se během dne nechávají otevřené. Slepice mohou kdykoliv dovnitř a zase ven. Když přijde večer a slepičky máte naučené, sami se schovají dovnitř a dveře můžete zavřít. Slepice budou v bezpečí.

V kurníku udržujte čistotu. Pravidelné čištění misek a podestýlky ze snášecích boxů i podlahy zamezí výskytu parazitů a tvoření plísní. Slepičky se budou cítit lépe.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.