Jak se zbavit krtka ze své zahrady humánním způsobem

Ačkoli je krtek celkem neškodné zvíře, o jeho přítomnost na zahradě nikdo nestojí. Existuje několik způsobů, jak se krtků zbavit, aniž bychom je museli zabíjet.

Krtci jsou masožravci žijící v zemi, kteří raději jedí hmyz místo vašich zahradních rostlin. Jejich podzemní tunely však mohou zničit vaši zahradu a trávník a usnadnit přístup k vašim rostlinám pro další hlodavce.

Ačkoli je krtek celkem neškodné zvíře, o jeho přítomnost na zahradě nikdo nestojí. Existuje několik způsobů, jak se krtků zbavit, aniž bychom je museli zabíjet.

Pokud máte výraznou invazi krtků nebo podobných škůdců, může to být známka problémů. Krtci se obvykle nacházejí tam, kde je půda bohatá na organickou hmotu. Jejich přítomnost v neobvykle velkém počtu může být způsobena vysokou populací půdních škůdců. Slouží proto jako varování, že s půdním životem není vše v pořádku.

Zdroj foto: Simon Kovacic / Shutterstock.com

Krtka na zahradě odhalíte snadno

Krtci jsou malí savci se špičatými pysky a malýma očima. Při pohybu vlastně „plavou“ v podzemí a pomocí širokých předních ploutví rozdělují půdu. Upřednostňují vlhkou, hlinitou půdu a jsou nejaktivnější brzy ráno nebo večer na jaře nebo na podzim; také vycházejí po teplém dešti.

Krtci mají charakteristickou vlastnost bezsrstého špičatého čenichu. Jejich malé oči a ušní kanály jsou zakryty kožešinou a nemají vnější uši. Mají velmi velké a široké přední tlapky se špičkami prstů.

Znaky krtka na zahradě:

  • Krtci se obvykle živí hmyzími škůdci, housenkami a půdními organismy, včetně těch prospěšných, jako jsou žížaly.
  • Na rozdíl od vegetariánských hrabošů, krtci pronikají hluboko do půdy. Jejich tunely jsou obvykle hluboké nejméně 30 cm pod zemí, pokud neskenují povrch při hledání partnera. Zkontrolujte půdu a trávník, zda se na nich nenachází tunely, budou vypadat jako zvýšené hrboly ve tvaru sopky.
  • Povrchové tunely nebo hřebeny také indikují aktivitu krtků.

Odchyt krtka

Pokud máte přetrvávající problém s krtky, nejlepším řešením je odchyt. Upřímně řečeno, toto je často jediný způsob, jak se zbavit krtků. Použijte humánní past a uvolněte krtky nejméně 10 km od vašeho domova do přírody.

Ultrazvuková zařízení

Plašiče škůdců vytvářejí ultrazvukové signály, které škůdce odpuzují, ovšem na člověka vliv nemají. Kromě ultrazvukových zařízení existují také vibrační plašiče škůdců.

Pořiďte si kočku

Vlastnit kočku, která ráda prochází vaše záhony, je pro hlodavce velmi účinným odstrašujícím prostředkem.

Ricinový olej

Krtci jsou masožravci, kteří se chovají jako doma na trávnících bohatých na housenky a hmyz. Když je jejich jídlo ochuceno ricinovým olejem, půjdou si na jídlo jinam. Smíchejte 3 díly ricinového oleje s 1 dílem čisticího prostředku na nádobí; použijte 4 lžíce této směsi v 5 litrech vody a namočte tunely a vchody.

Zdroj foto: Maksim Safaniuk / Shutterstock.com

Dehet

Namočte klas do střešního dehtu a umístěte ho do jednoho z jejich tunelů. Krtci nenávidí vůni dehtu a zablokujete jejich útěk.

Domácí prostředky

Některé babské rady radí použít kropení sušené krve, tabáku, práškové červené papriky nebo kávové sedliny poblíž vchodů do tunelu. Nezapomeňte znovu aplikovat po dešti.

Mezi další lidové rady patří umísťování žvýkačky, lidského pižma, bělidla nebo čpavku do blízkosti tunelů. A pamatujte, že krtci nebudou jíst arašídy ani obilí; jsou to hmyzožravci.

Energie z větru

Můžete mít štěstí pomocí větrné energie – nastavení vibrací v zemi, které budou krtky obtěžovat a posílat je pryč. Mezi nejoblíbenější metody patří dětské větrníky, které jsou různě rozmístěné na trávníku, nebo domácí buřič: Vyřízněte ploutve po stranách lahvičky s bělidlem a umístěte je na hůlku zatlačenou do země poblíž krtinců.

Nepodceňte prevenci

  • Zkontrolujte svou půdu na přítomnost škůdců; pokud máte hodně krtků, můžete mít nadměrné množství housenek a brouků. Můžete se pokusit zbavit housenek hlísticemi, není to však nutné, aby krtci zmizeli; housenky jsou jen součástí jejich stravy.
  • Pokud chcete chránit konkrétní rostliny, vykopejte 1 metr dlouhý otvor a lemujte boky a spodní část otvoru drátěným pletivem. Naplňte díru zeminou a zasaďte.
  • Vytvořte malou „klec“ ze síťoviny. Umístěte několik cibulí rostliny dovnitř a celou klec zahrabte do správné hloubky. Hlodavci nebudou schopni rostlinu žvýkat, ale kořeny a stonky mohou vyrůst.
Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. vizipa říká

    A proč bych se měl zbavovat krtků? Může někdo vysvětlit?

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.