Kočka versus pes aneb který domácí mazlíček je vhodnější?

Domácí mazlíčci jsou velmi oblíbenými společníky a přináší mnoho radosti, je však třeba myslet také na zodpovědnost, která s pořízením zvířete přichází. Častou otázkou je, zda se rozhodnout pro psa, či raději pro kočku. Tento výběr může být složitý, myslet byste totiž měli na několik důležitých faktorů. Pro někoho je totiž kočka vhodnější než pes. Oba však potřebují hodně péče. Kdo vyhraje boj kočka versus pes?

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Pes: Náročnost na péči

Psi jsou skvělými parťáky pro život, jenže bohužel ne každý si může dovolit pořídit si ho. Nejdůležitější je u psa myslet na to, že potřebuje opravdu hodně pohybu a další péče. To se navíc může lišit i u jednotlivých plemen. Někteří psi mohou být skvělými společníky pro poklidné trávení dní, existují však i plemena, která vám dají pořádně zabrat.

Ještě, než se tedy rozhodnete pro pořízení psa, vyhledávejte informace, které vám při výběru pomohou. Ať už vyberete jakékoliv plemeno, se psem vždy přichází velká zodpovědnost, jelikož se neobejde bez pravidelného venčení, případně i sportu. Je proto rozdíl, zda vybíráte pejska do bytu, či velkého domu se zahradou. To však rozhodně není jediným důležitým kritériem při výběru, zvážit musíte také kolik volného času a energie máte, abyste psovi mohli poskytnou vše, co ke spokojenosti potřebuje.

TIP: Máte rádí psy? Border kolie je vhodným psem pro aktivní lidi.

Raději kočka?

Kočka je výrazně samostatnější, a proto si ji rádi pořizují vytíženější lidé. Ovšem i pořízení tohoto mazlíčka provází několik pravidel, kterých byste se měli držet pro spokojený život kočky i vás. Tento domácí mazlíček si doma vystačí sám lépe než pes. I přesto však kočka potřebuje dostatek prostoru, s čímž je třeba počítat.

Odpadají však starosti s pravidelným venčením. I zde platí, že různá plemena koček se svou povahou liší. Pokud hledáte mazlíčka, na plemeni až tak nezáleží, důležité je to hlavně pokud máte jiné plány, zejména vystavování. Jenže plemeno může hrát důležitou roli při rozhodování i z hlediska délky srsti.

Zdroj foto: Rita_Kochmarjova / Shutterstock.com

Kočka versus pes: Výchova

Pokud přemýšlíte nad pořízením psa, je třeba upřímně si říci, zda zvládnete jeho výchovu. Ta je totiž naprostou nezbytností. Psi jsou velmi chytří, a tak si snadno osvojí mnoho různých povelů. Jenže jako páníček musíte vědět, jak je to naučit. S tím vám případně mohou pomoci samozřejmě trenéři a zkušení chovatelé. Jestliže se psovi budete věnovat, získáte milujícího parťáka, který bude vždy připraven na nová dobrodružství.

Co se však týká kočky, ta se příliš vychovávat nenechá. Můžete ji samozřejmě naučit pár základních pravidel, ovšem kočky jsou velmi svéhlavé. Proto spíše nepočítejte s tím, že by vás poslouchaly. S tím souvisí také to, jak vypadá soužití s tímto mazlíčkem. Většinou totiž kočky mají rády svůj prostor a pro pomazlení či hru přijdou jen občas. I to však může být velmi individuální podle povahy dané kočičky.

Zdroj foto: Susan Schmitz / Shutterstock.com

Finanční zodpovědnost

Pokud zvažujete pořízení domácího mazlíčka, jistě se těšíte na přátelskou zvířecí společnost a nového parťáka. Jenže to není zdaleka všechno, co s pořízením psa či kočky získáte. Přichází s tím totiž také velká zodpovědnost. Nejenže musíte pečovat o další živou bytost na denní bázi, což si žádá nějaký čas, ale hlavně je třeba počítat také s finančními výdaji. Nezbytností je totiž kvalitní krmivo. Ať už se rozhodnete pro granule či barfování, na měsíčním rozpočtu se to jistě projeví. A to není všechno, je totiž třeba myslet i na veterinární péči. Zvířata totiž musíte pravidelně odčervovat, očkovat a podobně. Je však vhodné mít také finanční rezervu, na kterou budete moci sáhnout v případě nouze, kdy pes či kočka onemocní.

Při rozhodování byste měli myslet na několik základních otázek. Těmi nejdůležitějšími je hlavně jak časově náročná je vaše práce, abyste měli dostatek prostoru pro péči o zvíře. Ovlivnit vás navíc může také váš životní styl – cestování, trávení volného času a podobně. Je třeba vše pečlivě zvážit.

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Miroslav říká

    Po dlouhých letech hledání a zkoušek, co je pro mne nejvhodnější, jsem došel k poznání, že je to kočka kdo se nejlépe hodí k mojim zálibám, koníčkům a povaze.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.