Jaké plemeno psa se hodí k vašemu charakteru? Který pes se hodí k vám?

O psech se říká, že jsou to nejlepší přátelé člověka. Pes je svému pánovi věrný a oddaný, a pokud společně navážou vztah, je většinou už na celý život. Jestliže uvažujete o pořízení vlastního psího kamaráda do své domácnosti, pak byste měli při jeho výběru vycházet z toho, jaký je váš charakter.

Zdroj foto: 4 PM production / Shutterstock.com

Kamarád, který vás nikdy nezradí

Pes by neměl být vaším opakem, ale jeho povaha by měla ladit s tou vaší. Jste-li spíše pecivál a nemáte rádi dlouhé vycházky do přírody, nepořizujte si psa, který takové procházky vyžaduje a bez nich trpí. Na světě je tolik psích plemen, že si mezi nimi určitě vyberete. Před tím, než si psa koupíte, byste se proto měli seznámit s povahovými rysy jednotlivých plemen, abyste si vybrali správně.

Milovník aktivního odpočinku

Každou volnou chvíli, kterou máte k dispozici, trávíte venku? Pak na své výpravy do přírody si pořiďte psího kamaráda, který také miluje pohyb. Je to zejména border kolie, která se nebude zlobit, když s vámi bude hltat kilometry po horách. Stejně nadšený bude i dalmatin, dobrman, výmarský ohař a irský nebo anglický setr. S těmito plemeny zažijete spoustu dobrodružství na svých cestách po přírodních krásách nejen u nás, ale i za hranicemi.

Domácí povaleč

Více než pohyb venku vás baví si vzít knížku a sednout si s ní do vašeho oblíbeného ušáku? Pak vám dobrým společníkem bude ši-cu, bernardýn č bulmastif. Krok vedle nebude ani čivava, která tu knížku bude číst společně s vámi. Svůj domov má rád i bišonek nebo boloňský psík, takže s vámi budou ochotně sdílet kanape a relaxovat.

Pracanti na slovo vzatí

Doma neusedíte, protože musíte stále něco dělat? Jestliže chcete psího kamaráda, volte třeba německého ovčáka. Je to pracovní plemeno, které nečinnost nedělá dobře. Také border kolie bude spokojená, pokud se jí budete věnovat a vezmete ji s sebou na dlouhou procházku. Klidně s ní choďte cvičit agility, bude totiž ve svém živlu.

Zdroj foto: NatRomero / Shutterstock.com

Když máte rádi luxus

Patříte mezi ty, kteří rádi dávají na odiv své společenské postavení, jehož jste svou pílí dosáhli? Pak byste ale k sobě měli mít i vhodného psa. Výborným společníkem pro vás bude pes se vzhledem aristokrata – afgánský chrt nebo naháč, možná i vlkodav, máte-li pro něho dostatečný prostor.

Máte-li rádi děti

I mezi psími plemeny najdete takové, které mají v sobě ochranářské pudy a milují společnost malých dětí. Je to hlavně boxer, labradorský či zlatý retrívr, pudl, francouzský buldoček, buldok nebo novofundlandský pes. Jste-li na tom podobně a v rodičovství nacházíte své životní štěstí, pak víte, jaké plemeno si vybrat.

Jste flegmatik

Nic vás nevyvede z míry, klid zachováváte za každých okolností. Jestliže vás to charakterizuje, možná byste se měli podívat na psí plemena, která mají povahu podobně flegmatickou. I když svým vzhledem vzbuzují respekt, ve skutečnosti jsou to dobráci. Ano, řeč je o německých dogách. Flegmatiky jsou ovšem i buldok a baset. Jsou přítulní, mají rádi lidskou společnost a svému páníčkovi jsou bezmezně oddáni.

Rádi jste středem pozornosti

Nevynecháte žádnou akci s přáteli, potřebujete společnost k tomu, abyste byli stále dobře naladěni. K tomu ovšem potřebujete psího kamaráda, který na tom bude podobně. Je to zejména sibiřský husky, kterému nevadí být středem pozornosti, nebo bišonek. Vhodný je také francouzský buldoček a pudl. Zároveň jsou to dobří hlídači, jimž nic neunikne.

Pamatujte si však základní věc, každého psa je třeba nejprve vychovat. Jestliže zanedbáte jeho výchovu, tak ani nejlepší geny získané po rodičích s papíry původu nepomohou a pes vás nebude poslouchat. Pak budete nešťastní oba, vy i pes.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.