Celosie neboli nevadlec. Vytrvalá pestrá kráska, která zaujme nejen svým vzhledem

Celosie se pyšní nejenom zajímavým jménem, ale také velmi netradičním vzhledem. Její květy se podobají kohoutímu ocasu, září však mnohem více odstíny barev. Tato poměrně netradiční květina zaujme již na první pohled.

Její výhodou je kombinace okouzlujícího vzhledu a nenáročných podmínek pro pěstování. Proto si ji můžete bez problému pořídit i vy.

Zdroj foto: FajarPangestu / Shutterstock.com

Druhy celosie

Celosie (česky nevadlec) patří mezi rostliny z čeledi laskavcovitých. Původ má indický, vyskytuje se také v tropických oblastech Ameriky a Afriky.

V Evropě se nejčastěji setkáte pouze se třemi formami:

 • nevadlec hřebenitý,
 • nevadlec latnatý,
 • nevadlec klasnatý.

Nejznámější je nevadlec hřebenitý, který se často vyskytuje v parcích. Na takto velkých plochách totiž nádherně vynikne a prozáří nejen záhony, ale i okolí. Setkat se můžete s oranžovými, červenými a žlutými barvami celosie. Vyšlechtěné jsou dokonce i barvy bílé, fialové či růžové. Nejen že květenství nabízí takovéto krásné barvy, může se lišit také svým tvarem.

Kultivary skupiny Plumosa mají péřitá pyramidová květenství. Pokud byste chtěli něco ještě zajímavějšího, můžete sáhnout po celosii ze skupiny Cristata nebo Cockscomb – jejich květenství nápadně připomínají kohoutí hřeben.

Nejčastěji tyto rostliny rostou na okrajích polí a na úhorech. Vidět je můžete také podél cest, na písčitých či kamenitých půdách. Jedná se o jednoletou bylinu. Výška celosie může dosahovat od 40 cm až do 2 metrů.

Zajímavostí je, že rostliny s tzv. fasciací, tedy hřebenovitě deformovaným květenstvím, se pěstují již od středověku. Již v té době dostaly své jméno – Celosia cristata. U nás se rozšířily jako oblíbené ozdobné letničky.

Zdroj foto: chopjai photo / Shutterstock.com

Jak celosii pěstovat?

Pěstování celosie není nic náročného, jedná se totiž o poměrně skromnou rostlinu, co se životních podmínek týká. Je však důležité s pěstováním správně začít.

1.      Předpěstování

Nevadlec je nutné předpěstovat. Semena byste měli vysévat v období kolem poloviny března, a to do pařeniště nebo výsevní misky. Ideální teplota pro množení a růst celosie je 20 – 24 °C, jedná se o teplomilnou letničku. Jakmile vložíte semínka do nádoby, nezasypávejte je. Výsev na několik prvních dní pouze přikryjte průhlednou fólií.

Díky tomu zajistíte dostatečnou vzdušnou vlhkost, která je pro vyklíčení nezbytná. Jakmile začnou semena klíčit, můžete je lehce poprášit substrátem a zvlhčit. Do sedmi dnů by měly vzejít malé rostliny. Semenáčky je poté třeba včas přesadit do květináče.

2.      Přesazení

Jakmile úspěšně vypěstujete semenáčky celosie, pěstování již máte zpola úspěšně za sebou. Přesazování se nemusíte bát, květiny jsou odolné. Ven byste sazenice měli vysadit až v druhé polovině května, kdy je neohrozí ranní mrazíky. Vzhledem k tomu, že se jedná o exotickou rostlinu, totiž nesnáší teploty již po 16 °C. To je pro ně již zima a hrozí chloróza. Ta se projevuje skvrnami na listech. Rostlinky by měly mezi sebou mít vzdálenost zhruba 20 až 30 cm, pokud je sázíte na jeden záhon.

Jestliže se vám nechce pěstovat nevadlec úplně od semínka, můžete si pořídit také rozkvetlé sazenice. S výsadbou tak můžete začít na poslední chvíli, a přesto se radovat z krásných květů.

3.      Mulčování

Ještě, než nevadlec vysadíte ven, je vhodné použít tlustou vrstvu organického mulče. Ten rostlinu udrží v teple, a navíc pomáhá zadržovat vlhkost. Navíc také zabraňuje rozšíření plevelu. Pokud máte vysokou odrůdu Celosie, pak může mulč sloužit také jako podpora při silném větru.

4.      Pěstování

Této rostlině se nejlépe daří v truhlících, květináčích nebo keramických mísách. Během léta téměř nepotřebuje přihnojování. To však neznamená, že byste neměli celosii dopřávat výživu. Pokud totiž nebudete ideálně jednou týdně květiny hnojit, pravděpodobně nedosáhnou tak krásných a sytých barev květů, navíc listy mohou být zažloutlé. Proto raději myslete na tekutá hnojiva, kterými rostlinám jednou za týden přilepšíte.

Zdroj foto: Tanyata / Shutterstock.com

5.      Stanoviště

Nevadlec je citlivý na nízké teploty. Nejlépe se jim tedy daří na slunném stanovišti, zvládnou však i polostín, pravděpodobně však neporostou tak dobře. Pro kvalitní růst potřebují výživnou a dobře propustnou půdu. Nezbytná je také pravidelná zálivka. Celosie nemá ráda vítr a chlad, nesvědčí jí ani deštivé počasí.

Lepší je rostliny pěstovat venku, v domácnostech je totiž často příliš suchý vzduch. Pomoci jim můžete prostřednictvím zvlhčovače vedle květiny či položením květináče na mělkou misku s kameny, do které dáte trochu vody.

6.      Péče o rostlinu

Je důležité kontrolovat odkvetlé mrtvé květy. Ty byste měli vždy odstranit, protože tak povzbudíte rostlinu k další produkci květů, a navíc ušetříte energii. Před řezáním byste se měli ujistit, že máte sterilní nůž (můžete ho očistit alkoholem). To totiž zabrání vzniku plísňových chorob, na které jsou tyto rostliny náchylné.

7.      Škůdci

Jak již bylo zmíněno, nevadlec je citlivý na houbová onemocnění. Důležitá je prevence. To znamená, že byste se rozhodně měli vyhnout přelévání rostliny. Mezi nejčastější škůdce patří roztoči a mšice. Nejjednodušším způsobem, jak se jich zbavit, je spláchnout je proudem vody. Díky tomu navíc současně také odstraníte prach z listů rostlin, který je útočištěm roztočů.

Sušení celosie

Tato květina se díky svým vlastnostem skvěle hodí také k nasušení. Dokáže si totiž velmi dlouho zachovat barvu i tvar květů. Nejen že vás tedy nevadlec bude těšit svou krásou na záhonu či v květináči, ale můžete ho bez problému ustřihnout a nechat uschnout. Díky tomu vás pak budou květy svou krásou těšit ještě hodně dlouho. Pro dobré usušení je důležité zavěsit nevadlec květem dolů v dobře větrané místnosti a nechat dostatečně vysušit. Rozhodně se nehodí sušení na přímém slunečním záření.

Usušené celosie pak můžete využít do jakéhokoliv aranžmá s dalšími sušenými rostlinami, mezi kterými skvěle vyniknou. Vyjímat se však budou i samostatně.

Využití celosie

Tato rostlina má dokonce i léčebné účinky, pro něž je pěstována hlavně v Číně a Indii. Využívají se hlavně semena. Ta jsou totiž bohatá na celosian, kyselinu nikotinovou, flavonoidy, saponiny, glykosidy a třísloviny. Kromě semen se dají využívat také listy.

Zdroj foto: MarudTravelPhoto / Shutterstock.com

Lidové využití

Celosie je hojně využívána v tradiční medicíně. Nabízí totiž mnoho účinků, které mohou pomoci v boji s nemocemi, například:

 • antibakteriální,
 • antioxidační,
 • protizánětlivé,
 • imunostimulační,
 • hepatoprotektivní.

Díky těmto schopnostem je velmi užitečná, dokáže totiž zmírnit zánět, podporuje oslabenou imunitu a také slouží jako ochrana jater.

S čím vším si dokáže nevadlec poradit? Zde jsou nejčastější nemoci, jejichž průběh pomáhá tato rostlina mírnit:

 • zánět,
 • diabetes,
 • vysoký krevní tlak,
 • oční potíže.

Nejčastěji je celosie využívána v boji se záněty močových cest. Díky svým antibakteriálním a protizánětlivým účinkům totiž výrazně ulevuje od bolesti a urychluje léčení.

Dále je také ceněné přírodní antidiabetikum a dokáže poradit také s vysokým krevním tlakem. Další její důležitou vlastností je schopnost zastavovat krvácení, jedná se tak o významné hemostatikum.

Zdroj foto: Yui Yuize / Shutterstock.com

Nejvíce úspěšná je celosie v řešení očních problémů. Dokáže totiž ulevit od pálení, štípání a bolestí očí. Mírní zarudnutí, napravuje zhoršení zraku, poruchu vidění a přecitlivělost na světlo. Krom toho však dokáže pomoci také s poruchami zraku ve stáří, zánětem rohovky, duhovky či šedým zákalem.

Listy jsou využívány pro zevní použití, zejména na špatně se hojící rány, kožní vředy, ekzémy a také abscesy.

Nevadlec můžete použít jako dominantu vašeho záhonu, případně jej můžete kombinovat s dalšími letničkami. Možností je také každoročně je dosazovat do trvalkových záhonů.

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely SouhlasímVíce informací