Jak vybrat ten pravý klenot? Aneb po čem ženy touží

Klenoty a nejrůznější šperky jako náušnice, náramky či náhrdelníky slouží ke zkrášlení především ženám. Ale samozřejmě také mnozí muži rádi nosí nějaký ten náramek a řada mužů má třeba prsten jako důkaz svazku manželského. Muži ale především rádi šperky nakupují svým přítelkyním nebo ženám, jako důkaz jejich hlásky. Ať již se sami vydáváte koupit šperk, nebo chcete nenápadně inspirovat svého partnera, co by vám mohl koupit, případně hledáte šperk pro svou drahou polovičku, zkusíme vám v následujícím článku pomoci s výběrem. Jaký šperk tedy vybrat a podle čeho se orientovat?

Jaký typ šperku si zvolit aneb co k vám sedí nejvíce?

V prvé řadě je potřeba se zamyslet nad tím, jaký druh, či chcete-li typ šperku, vyhledáváte. Zkrášlit lze mnoho částí těla, přičemž některé šperky patří opravdu mezi velmi vyhledávané. Jedná se zejména o oblíbené:

  • náušnice,
  • prsteny,
  • přívěsky a náhrdelníky.

Náušnice patří mezi jeden z nejoblíbenějších klenotů mezi ženami. Náušnice nosí v podstatě každá žena a každá jich má ve sbírce několik. Vybírat můžete z mnoha provedení náušnic, volit jednoduché modely nebo výrazné. Důležité je umět náušnice vhodně zkombinovat s vaším outfitem. Dokáží být dokonalou třešinkou na dortu tomu, co jste si dnes vzala na sebe. Třeba výrazné kruhové modely jsou vhodné pro temperamentní ženy, křehké bytosti zase mohou zvolit decentnější modely, které z vás dokáží udělat hotovou princeznu.

Každá žena má taky na rukou nějaký ten prsten. Prstenů můžeme nosit najednou hned několik. Zdůrazní krásu jemných ženských rukou a každý si jich hned všimne. Pokud si vyberete vkusné kousky, určitě vám je také každý rád pochválí. Velmi specifickou kategorií je zásnubní prsten, prostřednictvím kterého muži vyznávají ženám svou lásku. Postavení mezi šperky tak má zcela výhradní. Koupit si prsten ale samozřejmě nemusíte jenom z lásky, ale prostě jen tak pro radost, protože si to zrovna zasloužíte.

Mezi populární módní doplňky patří také přívěsky a náhrdelníky. Přívěsky jsou zpravidla decentnější a můžete je nosit třeba při každodenních příležitostech. Náhrdelníky bývají často bohatší a hodí se třeba k večerním šatům na společenskou akci nebo do lepší restaurace či do divadla nebo pro libovolné slavnostní příležitosti, kdy zkrátka chceme zaujmout a vypadat dobře pro svůj vlastní pocit i pro své okolí.

Zdroj foto: 4 PM production / Shutterstock.com

Vybíráme šperk podle povahy

Když si zvolíme druh šperku, který se nám líbí, určitě bychom jej měli umět sladit nejen s tím, co běžně nosíme, ale také z naší povahou. Aby k nám zkrátka seděl. Každá žena je jiná, každá má jiný vkus a každá je originál. Ať už si klenot kupujete sobě nebo jej chcete někomu věnovat, zkuste se zamyslet nad tím, jací jste nebo jaká je obdarovaná osoba, ať už jde o přítelkyní, kamarádku, sestru nebo třeba maminku.

Klenoty vybíráme mimo jiné také podle charakteristických rysů u každého člověka. Může to být třeba podle barvy vlasů a očí, lidé, kteří si rádi čtou horoskopy, mohou vybírat podle znamení zvěrokruhu. Důležité jsou ale samozřejmě již zmiňované povahové rysy, které si můžeme rozdělit na:

  • křehká romantická duše,
  • elegantní minimalistka,
  • extravagantní estétka.

Povaha versus vzory a motivy klenotů

U klenotů se můžeme setkat s různými vzory a motivy, které si právě často vybíráme podle naší povahy. Pro romantické duše jsou tady třeba motivy lásky, tedy srdce, ale také je řada šperků, na kterých zaujmou vzory květin nebo zvířat. Jste především elegantní a minimalistická a libujete si v jednoduchostí a účelnosti? Potom se zaměřte na jednoduché abstraktní nekomplikované linie, které sledují poslední módní trendy a budete vždy šik!

Máte to úplně jinak? Je výstřednost vaše druhé jméno? Ráda vyčníváte z davu? Pokud tedy nesnášíte stereotypy, nepodléháte příliš trendům a jdete si svou cestou, vybírejte nezvyklé a nepřehlédnutelné vzory. Jste svá, tak se nebojte barev, nebojte se velkých kamenů na klenotech a jinak výrazných šperků. Jsme si jisti, že umíte nosit cokoliv si umanete!

Zdroj foto: DiamondGalaxy / Shutterstock.com

Jaká je ideální velikost šperku?

Při výběru šperku bychom měli hledět také na to, jak je takový šperk velký. Klenoty jsou totiž určeny k různým příležitostem, a ne vždy se hodí vzít si třeba příliš okázalý šperk. Okázalé šperky se hodí na slavnostní akce, místa, kde se očekává noblesní oblečení a určitá okázalost je součástí společenského dresscode. Stejně jako si pečlivě vybíráte k takové události odpovídající šaty, stejnou péči je potřeba věnovat také klenotům, abyste se nedopustili společenského přešlapu.

Asi každému je jasné, že bude působit poněkud nepatřičně, pokud si vezmete například bohatý diamantový náhrdelník do práce. Tedy minimálně ve většině běžných zaměstnání to bude působit poněkud legračně a ani na obchodní schůzku s partnery nejsou takové klenoty ideální volbou. Zaměstnání zkrátka není místo, kde chcete ostatní oslňovat garderobou a šperky, ale chcete působit elegantně, stylově a v konečném důsledku sebejistě. Tady vždy zabodujete s něčím decentnějším, menším, a nakonec také elegantnějším. Něco, co odtrhne především vaši osobnost a nebude se snažit strnout pohled na šperk samotný.

Každý šperk je tedy nutné vybírat zejména podle příležitosti, výběr musí být úměrný situaci, kam si šperk chceme vzít. Mít pro to cit není zase nic tak složitého a jistě si každý dokáže vzít takové šperky, aby to v dané situaci nepřehnal.

Zaměřujeme se na osazení drahými kameny

Jeden z atributů, který má při koupi šperků vliv zejména na jeho cenu, je osazení drahými kameny. V tomto ohledu lze vybírat nejrůznější šperky, kde mohou mít osazené drahé kameny rozličnou:

  • velikost,
  • počet,
  • druh.

Zejména u velmi drahých kamenů, jako jsou třeba diamanty, hraje samotná velikost kamenu výraznou roli na ceně samotného šperku. To samé platí v případě osazení větším počtem kamenů. U levnějších drahokamů a polodrahokamů můžeme při rozumné ceně zvolit i větší kameny nebo větší počet kamenů.

Zpravidla je to u šperků tak, že buď akcentují jednotky větších kamenů, nebo naopak na nich najdete velký počet drobných kamínků. Každý ze šperků má něco do sebe a záleží především na vašem vkusu, čemu dáváte přednost.

Druhy osazených kamenů jsou něco, kde máme výběr opravdu obrovský. Už jsme zmiňovali, že zde máme drahokamy a polodrahokamy, přičemž mezi drahokamy můžeme řadit třeba diamant, safír, rubín. Mezi polodrahokamy potom kameny jako je tygří oko, ametyst, křišťál, opál a další. Populární jsou i perly.

Zdroj foto: MorganStudio / Shutterstock.com

Materiál vlastního šperku

Není to samozřejmě pouze o druhu osazených kamenů, ale také o tom, jaký materiál tvoří samotný šperk. Zde rovněž máme exkluzivnější a levnější materiály, ale obecně se u šperků můžeme setkat zejména se:

  • zlatem,
  • stříbrem,
  • nerezovou ocelí.

Zlato potom můžeme dále dělit podle barev, kdy zde máme klasické žluté zlato, elegantní bílé zlato nebo módní růžové zlato. Klasikou jsou stříbrné šperky. Pochopitelně můžeme také zakoupit šperky, které jsou vyrobeny z chirurgické či nerezové oceli, která je u šperků upravena speciálně tak, aby nepůsobila alergické reakce na pokožce.

Klíčové vlastnosti klenotů

Zejména v případě drahých šperků bychom si měli dávat pozor na jejich kvalitu, která je dána třeba hmotností nebo čistotou. U různých materiálů je na tyto vlastnosti pohlíženo různě, přičemž nám mimo jiné určují, kolik cizorodých látek je v samotném šperku obsaženo.

Pokud například kupujeme zlaté šperky, tak hmotnost, a tedy i kvalita zlata, je dána jeho ryzostí. Ta se vyjadřuje v karátech. Klenotnické ryzí zlato má 24 karátů. Běžně se ale v klenotnictví používá také zlato o nižší ryzosti, například 18 karátů, což je stále velmi dobrá ryzost. Trochu jinak je to zase u drahých kamenů, jako jsou například diamanty. Celkově kvalitu diamantů určujeme podle parametrů známých jako 4C, tedy:

  • carat (váha),
  • clarity (čistota),
  • colour (barva),
  • cut (brus).

Třeba brus je u diamantů velmi důležitý a mezi nejvyšší kategorii diamantů patří takzvané brilianty, což jsou diamanty s briliantovým brusem. Čistotou se u diamantů zase míní míra defektů a různých strukturálních nedokonalostí a čím více je diamant bezbarvý, tím je cennější. Pokud si kupujete šperk v klenotnictví, Každý diamant by měl mít certifikát původu.

Nejoblíbenější typ kamene

Jaký je vlastně u žen ten nejoblíbenější šperk? Odjakživa jsou to samozřejmě drahé kameny, které symbolizují luxus. Tedy drahokamy a ideálně diamanty. Pokud navážeme na předchozí řádky, kde jsme se bavili mimo jiné také o kvalitě diamantů, tak věděli jste, že pouze 20 % vytěžených diamantů je vhodných pro klenotnické použití? Ostatní zkrátka nemají dostatečnou kvalitu, a tak se využívají v průmyslu. To mimo jiné ukazuje na to, jak a proč jsou diamanty cenné a výjimečné.

Trendy a značky

V kurzu jsou samozřejmě vždy ty nejcennější drahé kameny, tedy brilianty, diamanty s briliantovým brusem, o kterých jsme už výše hovořili. A co to vlastně onen briliantový brus je? Briliantový brus je kulatý brus. A briliantem může být označován pouze diamant s kulatým brusem. Někdy se tak označují i jiné drahé kameny, ale je to nepřesné.

Co se týká značek, které se objevují v klenotnictví, neváhejte vsadit na populární fashion značky, které se výrobou klenotů rovněž zabývají a přinášejí velmi vkusné módní kousky. Oblíbit si je musí snad každá žena!

Zdroj foto: DiamondGalaxy / Shutterstock.com

Tip na ideální dárek

Pokud by vám diamanty přišly příliš drahé, můžete samozřejmě vsadit na jiné klenoty, které samy o sobě dokáží být velmi stylové a trendy a umí dotvořit váš look. Patří mezi ně třeba krásné šperky Coeur de Lion, kde vás osloví zejména nádherné náramky a náhrdelníky z polodrahokamů, jako je třeba populární tygři oko. Zajímavá a velmi IN je třeba také kombinace s krystaly Swarowski nebo vícebarevné kombinace kamenů, které vám dokáží všední den opravdu zpestřit.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.