Módní polície – 13 pravidel oblékání, které třeba dodržovat

I když je dnešní doba pro módu tolerantní, přesto existuje módní etiketa, která by se měla dodržovat. Stále totiž existují formální akce, která jistý dress code vyžadují. O jaká pravidla se jedná?

módní policie
Zdroj foto: Dmytro Zinkevych / Shutterstock.com

Základní pravidlo

To, co je zrovna populární, vám nemusí sednout. Sledovat trendy a nakupovat sezónní kousky je skvělá věc, ovšem jak u koho. Musíte si uvědomit, že každé tělo je jiné, každá postava má jiný tvar. Chápeme, že je mnohdy těžké odolat zakoupení si například stejných či podobných šatů, které nosí vaše módní ikona. Ovšem vězte, že to, co sluší někomu jinému, nemusí slušet vám. Proto oděv vybírejte pouze tak, aby sedl vašemu typu postavy.

Mnoho barev

Každá sezóna je ve znamení nové škály barev. I v tomto případě je dobré držet se zpátky. Nemusíte zrovna kombinovat všechny barvy, které jsou zrovna v módě do jednoho outfitu. Bohatě postačí, když si například k černým kalhotám obléknete košili nebo halenku módní barvy.

Stejná barva

Příliš mnoho barev škodí, ale pokud nosíte monotónní oblečení stejných barev, míříte do módního pekla. Je potřeba outfit nějak oživit, zakomponujte do něj například nějaké decentní vzory a vždy kombinujte alespoň barvy dvě.

Oblečení musí být vyžehlené a čisté

Není nic horšího, než když přijdete na nějakou zajímavou akci v pomačkaném a ušmudlaném oblečení. Než se někam vydáte, dejte si na výběru oblečení skutečně záležet. Nebojte se vytáhnout žehličku a zmačkané kousky přežehlit. A pamatujte, že oděv i s tím nejmenším flíčkem patří do pračky.

Pravidlo dvou knoflíčků

Pokud v košili nechcete vypadat moc upjatě, využijte možnosti rozepnutí dvou knoflíčků, víc ne.

Vyhrnuté rukávy

Nikdy, ale nikdy si u košile nevyhrnujte rukávy. Místo toho je dvakrát až třikrát úhledně složte, a až poté je vysuňte nad předloktí. Tím si zajistíte potřebnou eleganci, namísto nevzhledného a pomačkaného vzhledu.

A zase ten výstřih

Chápeme, že mnoho žen je na svůj dekolt natolik pyšných, že se o jeho vzhled rády podělí. Ovšem velký výstřih není vůbec na formální akce a do práce vhodný. Pamatujte, že výstřih by měl končit 4 centimetry od klíční kosti. Tuto délku však můžete porušit na akce, kterými jsou například diskotéky nebo studentské party. I tak ale doporučujeme držet se zkrátka.

Bílá je bílá

Chystáte se na svatbu a přemýšlíte, že si oblečete ty krásné bílé krajkové šaty, které vám visí ve skříni? Tak na tento nápad velice rychle zapomeňte. Bílá na svatbě patří pouze nevěstě, je to její velký den a přeci jí ho nechcete pokazit. Ideální barvou je například meruňková, fuchsiová, modrá nebo růžová.

Nevhodné nápisy a módní policie

I když jsou svršky s různými nápisy velkým trendem, velkým obloukem se jim vyhněte, pokud se chystáte na nějakou formální akci či do práce.

Knoflíky na saku

Pánové, víte, že prostřední knoflík na saku by měl vždy zůstat zapnutý? Řiďte se pravidlem, kdy první knoflík můžete zapnout, nebo rozepnout (záleží na vaší náladě), druhý musí zůstat zapnutý a třetí by měl být zase volný.

Pozor na kombinaci šperků

Abyste působila elegantně, měla byste sladit prsten s ostatními šperky, například s náramkem či náušnicemi. Držte se také toho, že někdy méně je více.

Sako a košile

Pokud má muž na sobě košili bez saka, kravatu může vynechat. Bez pásku se ale neobejde, pokud je košile zastrčena v kalhotách. Pásek by měl rozhodně ladit s obuví.

Holá ramena v práci

Etiketa zdůrazňuje, že v práci by ženy neměly odhalovat ramena. Takže topy se špagetovými ramínky by měly zůstat ve skříni. Ideální jsou svršky vestového typu, kdy jsou ramena zakrytá, ale zbytek ruky zůstává holý.

A jak jste na tom vy a módní etiketa? Dáváte si pozor nebo je vám jedno, co si zrovna obléknete?

Zdroj: brightside.me, tatlerasia.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.