Frézie: Pěstování v zahradě ze semínek a z hlíz

Květomluva prý umí vykouzlit vhodná slova ve chvílích, kdy lidská docházejí. Frézie, o nichž dnes bude řeč, tuto tezi jen potvrzují. Jejich řeč dokonale souzní s dnešním světem, neboť nám říkají: „neztrácej naději“.

O rostlině frézie

Frézie je květinou nevinnosti a věrnosti. Jako taková nejen krásně doplňuje naše bydlení, ale její nezastupitelné místo bývá ve svatebních kyticích nebo květinových vazbách, kde šikovné ruce floristů s nimi dokážou přímo kouzlit. Patří mezi tzv. „jedlé květy“, proto své uplatnění mnohdy nachází i v gastronomii. Ve stavu přírodním, kandovaném či krystalizovaném, může obohatit slané i sladké pokrmy či nápoje.

Původ frézie

Z botanického hlediska patří frézie mezi početnou čeleď kosatcovitých rostlin. Její původní domovinou je okolí Kapského města v Jižní Africe a zřejmě proto se jí někdy říká „kapská konvalinka“. Voní totiž dost podobně jako ta naše. Do Evropy se poprvé podívala před 150 lety a ihned se jí tam ujaly nejprestižnější botanické zahrady. Ve větším měřítku se však začala pěstovat až po 2. světové válce. Dnes patří mezi nejvýznamnější druhy řezaných květin u nás. Frézie je stále především skleníkovou květinou určenou k řezu, ale poslední roky začíná pronikat i do slunečných zákoutí našich zahrádek. Jste-li zkušení pěstitelé květin a máte-li rádi výzvy, zkuste si vypěstovat frézii i v bytových podmínkách.

frézie
Zdroj foto: Photo_Traveller / Shutterstock.com

Nejpodstatnější je světlo a teplo, pak už to jde skoro samo

Jakožto bývalá Afričanka miluje frézie teplo a světlo, dva dominantní faktory pro její růst. Není závislá přímo na denním světle, v případě nedostatku, toleruje i umělé osvětlení. Dnes již není problém, aby frézie, i některé další exotické kytky, kvetly i v zimě, podmínkou jsou však speciálně upravené a správně načasované hlízy.

Něžná kráska, která dokáže omámit svou vůní

Hlízy frézií jsou středně veliké, vejčité a bývají schované v seschlých obalech odumřelých listových bází. Listy jsou ploché, mečovité, vyrůstající z vrcholu hlízy. Rostlina dorůstá výšky 25 až 50 cm a na květním stonku mívá kromě hlavního květu ještě květy postranní. Původní africké frézie byly výhradně žluté, až teprve později se jich vyskytla celá barevná škála. Mezi poslední novinky patří odrůdy velkokvěté a plnokvěté, u nichž zatraktivnění vzhledu bylo na úkor jejich vůně.

Plodem frézií je tzv. tobolka, neboli capsula, obsahující hodně malých semínek. U různých barev květů se různí i počet semen. Nejméně jich obsahují žluté frézie, nejvíce pak modré, které navíc mají i výrazně delší dobu klíčivosti, než jiné barvy. Tento fakt je vhodný vzít v úvahu, budete-li si sami klíčit semínka. Nezapomeňte však, že semínka starší 4-5 let ztrácejí klíčící schopnosti.

rozkvitlé frézie
Zdroj foto: Balazovic Lubos / Shutterstock.com

Výsev frézií ze semínek

Pěstování frézií ze semínek skrývá mnoho úskalí a i pro zkušené zahrádkáře, je to často tvrdý oříšek. Pokud jste hraví a trpěliví, můžete to vyzkoušet, optimální čas k jejich výsevu je právě nyní. Prioritní je stabilní teplota pohybující se okolo 20 °C při současném zachování vyšší vlhkosti. S tím vám pomůže vyhřívaný skleník. V optimálních podmínkách semínka vyklíčí za 20-25 dní. Semena frézií jsou fotoblastické, což znamená, že ke klíčení potřebují tmu. Výsev je tedy bezpodmínečně nutno překrýt asi 8 mm vysokou vrstvou zeminy, nejlépe rašeliny, aby bylo zajištěno pH mezi 6,5 až 7, což podpoří jejich vývin. Jakmile na rodící se rostlině vyroste jeden lístek úplně a druhý z poloviny, nastal správný čas pro přesadbu do květináčů.  

Pěstování frézie z hlíz

Daleko jednodušší je zakoupení hlízek, kterých je na trhu bohatá nabídka. Ty vysazujeme ven až v druhé polovině května, kdy už nehrozí žádné mrazíky. Cibulku vtlačíme přibližně 5 cm do země a mezi jednotlivými hlízkami necháme prostor 10 cm. Půdu ocení kyprou, vzdušnou a propustnou, zálivku naopak střídmou, aby se předešlo zahnívání kořenového systému. Na podzim brzy po odkvětu přestaneme hlízu zalévat. Před zimou ji ze země vyjmeme ven a uskladníme v suchém sklepě. Abychom si zajistili květenství v další sezóně, umístíme hlízu na první 3 měsíce do místnosti s teplotou kolem 25 °C a teprve pak ji dáme na chladnější místo. A takto ji můžeme každý rok opětovně vysazovat. Od výsadby do prvního květu uplynou přibližně 2 měsíce.

Pokud nejste majiteli zahrádky a přesto byste chtěli frézie pěstovat, zkuste to přímo v pohodlí vašeho domova, ale začněte s tím už na podzim. Jedna hlízka by se měla vysadit do květináče o průměru cca 14 cm a být umístěna v teple a na světle! Hnojení je potřeba 1x za 14 dní speciálním tekutým hnojivem. Zalévat musíme opatrně a nejlépe je k tomu využít dešťovou vodu. Rostliny mají rády i vysokou vzdušnou vlhkost, která by měla dosahovat až 70 %. Z tohoto důvodu listy v létě rosíme, aby zbytečně neosychaly.

pěstování frézie
Zdroj foto: Dean Clarke / Shutterstock.com

Choroby a škůdci frézie

Frézie, stejně jako mnoho jiných kytek, trápí choroby a škůdci. Z chorob je to nejčastěji zasychání listů a virózy přenášené mšicemi. Ze škůdců vzpomínané mšice, dále pak svilušky nebo třásněnky.

frézie
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Květinou nikdy neurazíte

Nemusíte být pěstiteli této rostliny, a přesto můžete kytičkou frézií udělat radost sobě i jiným. Je vždy milým dárkem a vděčnou pozorností. Ve váze vydrží až 7 dní. A pokud si ji koupíte sami sobě, pak vězte, že vám zpříjemní atmosféru jak domácí, tak i pracovní.

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Sylva Nováková říká

    Miluji frézie – nádherně voní.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.