Konvalinka vonná: nebezpečná kráska s nebeskou vůní

Vonná a velice pěkně vypadající rostlinka, která se přirozeně vyskytuje v Americe, Asii i Evropě. Často je pěstovaná jako okrasná rostlina a oblíbená je také ve vázách a na hřbitovech. To je konvalinka vonná. Na co všechno se používá a co byste o ní měli rozhodně vědět?

Zdroj foto: Prilutskiy / Shutterstock.com

Sběr konvalinek

Konvalinky lahodí oku, zejména ty obrovské koberce konvalinek, na které narazíte v lesích, křovinách i horských loukách. Ačkoliv vás možná láká nasbírat si hrst konvalinek do vázy, berte v úvahu, že je ve volné přírodě silně ohrožená, buďte tedy při jejím sběru ohleduplní a šetrní. Pokud milujete medvědí česnek, jste obeznámeni určitě s tím, že konvalinka vonná jej svým vzhledem velmi připomíná.

Léčivá i jedovatá konvalinka

Konvalinka je nejenom krásná na pohled, ale rovněž má léčivé účinky. Což může znít poněkud divně, když vezmeme v potaz, že je jedovatá. Ale je tomu tak. Konvalinka vonná je velice účinný lék na srdce. Přijde hod zejména v situacích, kdy je nezbytná okamžitá pomoc. Například při náhlých srdečních záchvatech, při prudkém bušení srdce, infarktu, srdeční slabosti a vynechávání srdeční činnosti.

Zdroj foto: mar_chm1982 / Shutterstock.com

Použití konvalinky

Pokud si konvalinky natrháte do vázy, i voda, ve které je necháte, bude jedovatá. Jak tedy léčivé účinky konvalinky využít, ale přitom neohrozit své zdraví? Vyrobte si konvalinkovou tinkturu. Zvláště ti z vás, kteří trpí srdečními problémy, by ji měli nosit neustále u sebe. Pro jistotu.

Jak vyrobit konvalinkovou tinkturu?

  1. Celou rostlinu nasekejte nadrobno a naložte do lihu.
  2. Na 0,1 l lihu použijte 20 g rostliny.
  3. Nechte vylouhovat minimálně dva týdny.
  4. Pravidelně protřepávejte, a poté přeceďte.

Než se do samotné výroby tinktury pustíte, konzultujte to se svým lékařem. Konvalinka je jedovatá a mohla by nadělat více škody než užitku. Proto při jakékoliv manipulaci s ní buďte velice opatrní.

TIP: Zajímavou rostlinou je také kalisie voňavá. Jaké má využití a léčivé účinky?
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.