Osteospermum: Okrasé modroočko s chytrými květy. Jak jej pěstovat?

Osteospermum je i přes svůj krkolomný název velice vzhledná a okrasná rostlina, která významně připomíná barevnou kopretinu. Je také známá tím, že pokud je jí zima, jednoduše zavře své květy.

Pro svou barvu ji můžete znát také pod názvem modroočko. Jak si tuto vzhlednou letničku vypěstovat doma?

Zdroj foto: Sodel Vladyslav / Shutterstock.com

Pěstování osteospermum

Osteospermum vysazujeme na začátku března do truhlíků se směsí humusu, trávy a písku, které v teplém počasí přesadíme na záhon. Jak již bylo naznačeno, tato rostlinka nemá ráda chladné počasí, tudíž je potřeba ji vysít na slunné a teplé stanoviště. V případě, že by byla rostlince zima, uhnily by jí kořeny. Také musíte udržovat vlhkou zeminu. V případě, že ji pěstujete na balkoně v truhlíku, musíte jí dopřát propustnou půdu.

Odkvetlé lístky je třeba ihned odstranit. Kvetou celou teplou sezónu, a to někdy až do října. Jedná se o vysokou letničku, která může dosáhnout výšky až 40 centimetrů. Skvělá volba je také nasadit ji na záhonek v kombinaci s nižšími letničkami.

Zdroj foto: NAPA / Shutterstock.com

Péče o osteospermum

Pokud byste osteospermum zapomínali zalévat, její květy by se zmenšovaly a bylo by jich stále méně. Proto jí musíte pravidelně doplňovat zálivku a minerální hnojivo, ale pozor, abyste ji nepřehnojili. V takovém případě by rostlina prudce vzrostla, ale nekvetla by.

Přezimování

Na zimu je třeba ji přesadit do světlé místnosti – musíte to stihnout ale před tím, než udeří první mrazíky, jelikož by mohlo dojít k jejímu poškození. Na podzim ji sestřihněte na výšku maximálně 30 centimetrů a nechte přezimovat v teplotě do 10 stupňů Celsia. V zimě ji nemusíte příliš zalévat, spíš ji jen udržujte.

Na jaře ji začněte připravovat k přechodu na teplou zahradu tím, že ji přesunete na místo, kde je teplota okolo 18 stupňů Celsia. A v květnu, až bude stabilní venkovní teplo, ji opět přesaďte na svůj záhonek.

Pěstujete osteospermum pro okrasu?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.