Čeho se držet při výběru fotopasti, abyste vybrali tu nejlepší?

Jestliže si chcete pořídit novou fotopast, je důležité zjistit si před nákupem důležité parametry, které vám s výběrem toho nejlepšího produktu pomohou. Co patří mezi základní nejdůležitější vlastnosti fotopastí?

Rychlost spouště

Rychlost spouště patří mezi jeden z nejdůležitějších parametrů. Ať už máte fotopast pro focení zvěře nebo zaznamenání zloděje, každý přístroj je po zapnutí uveden pouze do pohotovostního režimu, jinak řečeno také stand-by režimu. Za takových podmínek je aktivní pouze PIR čidlo, které neustále snímá dění před fotopastí. Jakmile dojde k pohybu ve snímané oblasti, čidlo vydá pokyn procesoru fotopasti, aby uložil fotografii na SD kartu. Mezitím však může oběhnout 0,4–1,2 sekundy. Je tedy důležité mít spoušť co nejrychlejší, aby stihla objekt zaznamenat. V opačném případě se totiž může také stát, že objekt ze záběru stihne zmizet dříve, než ho fotopast zaznamená.

Zdroj foto: Krasula / Shutterstock.com

Rychlost spouště záleží také na úhlu objektivu. Nebudete totiž potřebovat co nejkratší zaznamenání snímku, pokud je zorné pole fotopasti větší. Vždy však myslete na to, že fotopast má mnohdy na pořízení fotografie jen velmi krátký čas, než objekt zmizí.

PIR čidlo

Citlivost tohoto čidla je u většiny fotopastí výrazně podobná, i přesto se však vyskytují určité rozdíly. Většina fotopastí by neměla mít problém se zachycením člověka na vzdálenost deseti metrů. U některých fotopastí to však může být klidně i patnáct metrů. Myslete také na to, že špatná instalace fotopasti ovlivňuje schopnost detekce PIR čidla. Správně nainstalovaná fotopast by oblast měla sledovat diagonálně. Ideální výška umístění je tedy kolem 1,8–2,5 metru vysoko.

Doba expozice

Tento parametr není při výběru fotopasti až tak zásadní, avšak může ovlivnit kvalitu výsledného snímku, a to obzvláště v noci. Uživatel však nemůže hodnotu expozice ovlivnit, na video navíc nemá žádný vliv. Čím vyšší je doba expozice, tím mohou být fotografie rozmazanější. Většina fotopastí nabízí v nočním režimu expozici od 1/4 až po 1/125.

Osvit diod

Fotopasti mohou být vybaveny svitem diod 850 nm, nebo 940 nm. Většina z fotopastí je v této době vybavena diodami 940 nm, jejich výhoda je, že je lidské oko nezaregistruje. Ovšem i s přísvitem 850 nm získáte dostatečně kvalitní snímky. Hlavní otázkou tedy je, k čemu chcete fotopast využívat. Nevýhodou fotopasti s nižším přísvitem je, že ji lidské oko snadno rozpozná. I zvěř si ji v noci může všimnout, avšak pokud fotopast umístíte více než dva metry do výšky, pravděpodobně si jí ani zvířata nevšimnou. Záleží tedy jen na vašem uvážení, k čemu fotopast chcete využívat.

Zdroj foto: mmpixel91 / Shutterstock.com

Baterie

Vzhledem k tomu, že jsou fotopasti provozovány bez nutnosti napájecího kabelu, je nutné vybrat dostatečně silnou baterii, abyste ji nemuseli často nabíjet. Většina přístrojů obsahuje šest až dvanáct baterií. Důležitá je jejich výdrž, kterou byste měli vybírat podle toho, k čemu chcete fotopast využívat. Je totiž rozdíl, pokud chcete pouze hlídat objekt před případnými zloději, nebo chcete pravidelně snímat zvěř, výdrž baterie ovlivňuje i způsob ukládání snímků – zda se nahrávají na SD kartu, nebo se rovnou odesílají pomocí GSM modulu.

Další užitečné parametry

Mezi další parametry, na které je dobré se podívat, patří například ovládání a LCD obrazovky. Umístění tlačítek výrazně ovlivní komfort užívání fotopasti. Zkontrolujte si také umístění baterií, které může zaručit ochranu před jejich vytečením, ale především umožňuje snadnou dostupnost při výměně baterií. Jestliže chcete fotopast využívat k mysliveckým účelům, neměli byste zapomenout i na lovecké oblečení, které vás zahřeje i za chladných nocí.

Fotopasti jsou nabízeny s různými specifikacemi, vždy byste měli vybírat konkrétně dle toho, k čemu ji chcete využívat. K ochraně objektu bude stačit levnější přístroj, zatímco pro snímání zvěře se vyplatí do fotopasti investovat.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.