Jsou elektronické cigarety zdravé? Jaký vliv mají na naše zdraví?

Někteří elektronické cigarety považují za neškodnou alternativu kouření. Jiní zase varují před neznámými zdravotními riziky. Faktem je, že elektro cigarety jsou méně škodlivé než klasické cigarety.

Elektronické cigarety - kouření. Zdroj foto: Tibanna79 / Shutterstock.com
Elektronické cigarety – kouření. Zdroj foto: Tibanna79 / Shutterstock.com

To ale rozhodně neznamená, že jsou zdravé. Pára, která z elektronické cigarety uniká vytváří mnoho zdraví škodlivých látek.

Co jsou elektronické cigarety?

Elektronické cigarety neboli vaporizéry jsou zařízení, která fungují na principu elektrického zahřívání kapalné náplně tzv. e-liquid. Ty postupně vytváří aerosol (směs pevných a kapalných částic) podobající se klasickému cigaretovému kouři. Součástí elektronické cigarety je elektrická baterie, atomizér a patrona s náplní.

Jak fungují elektronické cigarety

Elektrická baterie neboli topné těleso zpravidla odpařuje kapalinu (náplň) ať už s nikotinem nebo bez něj. Kuřáci přes náustek nasají páru. Součástí je také spínač, který aktivuje proces odpařování.

Elektronické cigarety jsou dostupné v různých provedeních. Některé se podobají klasickým cigaretám, jiné připomínají například propisky, spreje na astma, rtěnky nebo USB klíčenky. Dokonce existují i varianty jako elektronické vodní dýmky, elektronické dýmky a elektronické doutníky.

Příchutě do náplní e-cigaret

Kromě klasické tabákové chuti na trhu existuje nespočet příchutí – od jablka, meloun, jahody, přes příchuť whisky, koňaku až například po příchuť tvarohového koláče.

Kouření e-cigarety neboli vaping je pro naše zdraví škodlivé

Je obecně známo, že kouření je zdraví škodlivé. Nikotin, který cigarety obsahují, je vysoce návykový. Naprostá většina nemocí a úmrtí kuřáků je způsobena toxickými a karcinogenními látkami, co jsou obsaženy v kouři.

Elektronické cigarety. Zdroj foto: Hazem.m.kamal / Shutterstock.com
Elektronické cigarety. Zdroj foto: Hazem.m.kamal / Shutterstock.com

Ačkoliv elektronické cigarety vyžadují mnohem nižší teploty k odpařování tekutin než při spalování tabáku při běžném kouření, i tak při jejich kouření vzniká řada škodlivých látek, co se mohou dostat do plic. Při zahřívání kapalin vzniká aerosol, který se skládá z jemných a ultrajemných kapalných částic, jejichž součástí mohou například být:

  • karcinogenní formaldehyd a chróm,
  • karcinogenní nikl (při vdechnutí),
  • toxické olovo,
  • karcinogenní acetaldehyd,
  • dráždivý toxický akrolein,
  • reaktivní kyslíkové vazby.

Jaké škodliviny se v jakém množství tvoří, to závisí na výkonu a typu e-cigarety, použité náplni a také na uživateli cigarety. Obecně platí, že kontaminanty v aerosolu jsou obvykle jako v tabákovém kouři přítomny v mnohem menším množství, jednotlivé látky mohou za určitých podmínek dosahovat jako v tabákovém kouři podobně vysokých koncentrací, včetně formaldehydu, olova a chrómu. V případě niklu může být koncentrace ještě vyšší.

Jak vaping ovlivňuje naše zdraví?

Vliv elektronických cigaret na zdraví člověka je velmi polemizační téma, které si zaslouží hlubší studie. Zatím víme, že při krátkodobém užívání této cigarety můžeme u uživatelů pozorovat krátkodobé negativní účinky na plicní funkce a mírnou zánětlivou reakci dýchacích cest. Při dlouhodobém užívání elektronické cigarety se mohou častěji vyskytovat respirační onemocnění jako je například chronická bronchitida, rozedma plic a astma.

Podle nedávné studie Centra pro výzkum a vzdělávání v oblasti kontroly tabáku ve Spojených státech je kombinace vapingu a klasického kouření nejčastější příčinou respiračních onemocnění.

Ovlivněna je funkce krevních cév

Kromě toho nejnovější vědecká studie, kterou zveřejnil časopis Radiology, kouření elektronických cigaret také může ovlivnit funkci krevních cév, a to i přesto, že náplň nemusí zrovna obsahovat nikotin.  Díky magnetické rezonanci vědci zjistili, že po jednom použití elektronické cigarety se ve stehenní tepně změní průtok krve. Do normálu se vrací po několika minutách.

„Dalo by se říci, že se neděje nic tak závažného, ale u lidí, kteří kouří e-cigarety pravidelně, hrozí velmi vysoké riziko, že časem se průtok krve tepnami do normálu nevrátí, čímž mohou vzniknout kardiovaskulární potíže,“ popsal pro CNN situaci autor studie, profesor radiologie a biofyziky Felix W. Wehrli.

Závěrem lze říci, že zatím není možné e-cigarety hodnotit na základě dostupných studií, neexistují žádné smysluplné dlouhodobé studie. Jak moc mají vliv na zdraví z dlouhodobého hlediska, je tedy stále nejasné, a ne všechna rizika jsou dlouhodobě zkoumána. Jediné, co víme jistě, je fakt, že nejzdravěji žijí ti, kteří nepotřebují vůbec nic – ani klasickou cigaretu, ani tu elektronickou.

Vědec vychází ze zjištění, které naměřili u 31 lidí, kteří předtím nikdy nekouřili, a při vapování u nich lékaři objevili stejné procesy známé při vzniku kardiovaskulárních chorob. Včetně aterosklerózy, které se ale normálně vyvíjejí roky.

Zdroj: cdc.gov

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.