Elektrokolo aneb podle jakých parametrů vybírat

V posledních letech zažila elektrokola obrovský boom, což s sebou nese i větší nabídku na trhu. Podle jakých parametrů si tedy vybrat to nejlepší elektrokolo a na co si dát pozor?

Pokud znáte několik základních parametrů, stane se výběr toho nejlepšího bicyklu s elektromotorem doslova hračkou.

Typy elektrokol

Hned první zásadní rozhodnutí se týká typu elektrokola.

  • Městské elektrokolo oceníte zejména v případě, plánujete-li se pohybovat pouze ve velkoměstě.
  • Na cesty do práce nebo na nákup či za zábavou je tento prostředek zcela ideální.
  • Samozřejmostí je možnost dokoupení potřebného a také elegantního příslušenství, jakým jsou košíky, integrovaná světla nebo blatníky. Všechny tyto doplňky nepochybně vylepší komfort vaší jízdy.
Zdroj foto: Goran Bogicevic / Shutterstock.com

Pokud chcete malé elektrokolo, pak se poohlédněte po skládacím kole. Na jeho uskladnění nepotřebujete příliš mnoho místa, což je nepochybně jeho největší výhoda. Nejvíce se hodí na dojíždění do zaměstnání nebo na krátké vyjížďky v okolí vašeho bydliště.

Pro jízdu do náročnějšího terénu si naopak pořiďte jízdní elektrokolo. Je osazeno výkonným motorem a akumulátorem s dostatečnou kapacitou, díky čemuž se bicykl pyšní dojezdem až 150 kilometrů. Kolo samozřejmě disponuje odpruženými vidlicemi pro vyšší jízdní komfort, hydraulickými brzdami pro bezpečné zastavení a sofistikovanou elektronikou. Ta se stará primárně o práci elektromotoru, který vám pomůže hlavně v kopcích.

Jaký je výkon motoru?

Elektrokolo lze běžně pořídit s výkonem kolem 250 W. Takový výkon bude pohodlně postačovat na běžné ježdění a hravě s ním vyjedete i ten nejprudší kopec. Na vyjížďky po městě ani tak velký výkon nepotřebujete, protože se zde většinou nenacházejí náročná stoupání. Umístění motoru uprostřed rámu pak přispívá lepší stabilitě, a tím pádem snadnějšímu ovládání elektrokola.

Zdroj foto: Halfpoint / Shutterstock.com

Kapacita baterie

Srdcem elektrokola však překvapivě není motor, ale akumulátor. Rozhodující je parametr jeho kapacity, od čehož se odvíjí maximální dojezd. Nezanedbatelným faktorem je i životnost baterie, která se udává v takzvaných nabíjecích cyklech. Jde o to, kolik nabití a vybití akumulátor zvládne, než se dostane na konec své životní cesty.

Nejčastěji se dnes používají lithiové baterie v modifikacích Li-Pol, Li-Ion nebo LiFePO4. Těmi je vybaveno i dámské elektrokolo, díky čemuž můžete těžit z pěkného poměru váhy, ceny, životnosti a tolik chtěného výkonu. Většina akumulátorů bez větších problémů vydrží nájezd 15 až 25 tisíc kilometrů, což rozhodně není málo. Samozřejmě závisí i na tom, jak se budete o baterii svého elektrokola starat. Abyste docílili co nejvyšší možné životnosti, je dobré akumulátor po každé jízdě nabít na maximum.

Jaký je dojezd elektrokola?

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru elektrokola je jeho dojezd. Pod tímto termínem se myslí ujetá vzdálenost, po níž můžete počítat s pomocí motoru ve šlapání.

Zdroj foto: Spic / Shutterstock.com

Čím je tento parametr ovlivněn?

  • kapacitou baterie,
  • terénem,
  • stylem jízdy,
  • hmotností jezdce,
  • úrovní dopomoci.

Jízda na elektrokole chce nějaký zvyk, takže se dá očekávat, že se s najetými kilometry budete zlepšovat a tím si zvyšovat dojezd.

Maximální kapacity baterie se v současné době pohybují na hodnotě 15 Ah. Najdete však i akumulátor s kapacitou 13 Ah, ale i to bohatě stačí na ujetí 210 kilometrů. Delšího dojezdu lze dosáhnout také správnou volbou plášťů, optimálním nahuštěním pneumatik nebo seřízením brzdového systému elektrokola.

Stále vás láká pořízení elektrokola? Vzpomeňte si na tyto důležité parametry a v procesu pořízení bicyklu s elektromotorem by vás nemělo nic překvapit.

Doporučujeme: Co je hoverboard a jak ho vybrat?

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.