Ekonomické stavby: poradíme vám proč na nich opravdu nešetřit

Zvažujete, že si postavíte (nebo necháte postavit) ekonomickou stavbu? Na co všechno se připravit, na čem při stavbě šetřit a do čeho raději investovat? Než si vyberete vzhled a firmu, která vám ekonomické stavby postaví, přečtěte si následující řádky.

Zdroj foto: Tiko Aramyan / Shutterstock.com

Co jsou ekonomické stavby

Jedná se o stavbu, která se vám finančně vyplatí nejenom při samotném budování, ale investice do její stavby se vám časem vrátí. Pojmem „ekonomická stavba“ máme na mysli dřevostavby, jejichž druhou výhodou je i to, že jsou velmi ekologické. Což je v současné době, kdy se co největší počet lidí snaží o udržitelnost a šetrný přístup k přírodě, nejlepší možná stavba.

Ekologický aspekt

Už ze samotného názvu je jasné, že dřevostavby se staví ze dřeva. Hlavní výhodou takové stavby je, že je postavena rychle, je úsporná na samotný provoz, a navíc má dlouhou životnost.

Jak začít aneb pokládáme základy

Prvním krokem bude položení základů. Můžete na nich ušetřit, ale nedělejte to. Co byste ušetřili na materiálu na základy, to byste museli v budoucnu vynaložit na opravy. Pro základy si vždy vybírejte pouze kvalitní beton, i na úkor vyšší pořizovací ceny.

Zdroj foto: Franck Boston / Shutterstock.com

Dřevěná konstrukce stavby

Při výběru dřevěné konstrukce, stejně jako v případě pokládání základů, se řiďte kvalitou – a ne cenou. Úspornost ekonomických staveb spočívá právě v kvalitních základech a dřevěných konstrukcích. Vždy upřednostňujte vysušené a hoblované hranoly. Jednak se vám později nezkroutí, k čemuž by došlo u vlhkých hranolů, co by vysoušením začaly měnit tvar, ale také se mokré dřevo na stavbě nikdy nemá používat!

Jakou zvolit izolaci

Jakmile budete mít základy a dřevěnou konstrukci hotové, je čas přesunout se k výběru izolace. Pokud upřednostňujete ekologický aspekt stavby, k izolaci můžete použít materiály na bázi dřevité izolace, ovčí vlny, lnu anebo například konopí. Tyto materiály jsou sice dražší oproti průmyslově vyráběným syntetickým materiálům, ale jsou mnohem šetrnější k naší planetě.

Nejčastěji používaným druhem izolace jsou minerální vaty. Nejenom, že vychází dobře z hlediska poměru ceny a výkonu, ale ještě zvyšují požární odolnost domu, neboť jsou nehořlavé.

Kamenná fasáda

Už jste se zamýšleli nad tím, jakou fasádu zvolíte? Jednou z variant je kamenná fasáda. Nejenom, že krásně vypadá, ale je i odolná vůči mechanickému poškození a vlivům počasí, je snadná na údržbu a celkově je velmi praktická. Na výběr je ze dvou variant kamenných fasád:

  1. přírodní,
  2. umělá.

Hlavní rozdíl mezi přírodním a umělým kamenem je v hmotnosti (přírodní kámen je těžší). Umělý kámen se vyrábí nejčastěji z lehčeného betonu, oproti přírodnímu kamenu má mnohem širší paletu barev i povrchových úprav. A v neposlední řadě je umělý kámen také cenově dostupnější.

Zdroj foto: bmphotographer / Shutterstock.com

Klasická omítka

Kamenná fasáda není vaším šálkem kávy a raději máte klasickou omítku? Jestliže se o ni budete pravidelně starat, zajistíte jí dlouho životnost. Pečovat o ni můžete horkou tlakovou vodou a také impregnačním nátěrem, ten bude působit jako prevence proti mechům a řasám. Nejhůře odolávají vysokým teplotám a celkově teplotním rozdílům tmavé barvy omítek. Proto jejich výběr pořádně zvažte. Omítky dělíme podle toho, jaký materiál se používá k jejich pojení. Existují:

  • akrylátové,
  • silikátové,
  • silikonové.

Nejkvalitnější a zároveň nejdražší volbou jsou pojiva silikonová. Jsou vodoodpudivé, ale zároveň propustné, pružné a velice odolné vůči mechům, řasám a lišejníkům.

Jakou střechu zvolit

Preferujete tašky, nebo plech? Betonové a pálené tašky jsou v porovnání s plechem levnější, ale na druhou stranu, plechová střecha je odolnější, má mnohem delší životnost a rozhodně na ní nespatříte mech ani jiné nechtěné rostliny. Ale samozřejmě záleží na celkovém vzhledu stavby, například ke klasické roubence betonové či pálené tašky zkrátka patří.

Při výběru střechy berte v potaz i charakter území, na němž stavíte. Zjistěte si, jaké jsou povětrnostní podmínky, směr větru, hustotu zastavěného území a další. Někdy totiž může vítr způsobovat hluk střešní krytiny a narušit vám tak poklidný život.

Přemýšlíte-li nad novou střechou, určitě se poohlédněte i po ekologické variantě – zelené střeše, která je výbornou zvukovou i tepelnou izolací a navíc váš dům promění v klidné místo v symbióze s přírodou.

Jakmile se vrhnete do stavění, budete se divit, jak rychle váš nový domov vzniká. Při stavbě se nebojte zaplatit za kvalitu. Šetření je skvělé a vaše peněženka vám bude vděčná, ale zase je nesmyslné šetřit na špatných místech. Základy a konstrukce si žádají vyšší finanční výdaje – a tato investice se vám vrátí dlouhou životností stavby.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.