Střecha aneb kdy je ten správný čas na novou?

Střecha bývá většinou tou nejdražší položkou při stavbě či renovaci bydlení. Většinu lidí výměna střechy odrazuje a hledají spoustu jiných řešení, jak ji zachránit.

Zdroj foto: LightField Studios / Shutterstock.com

Dejte si ovšem pozor, abyste střechu spíše ještě více nenarušili. Někdy stačí vyměnit pouze střešní krytiny, jindy je třeba bohužel vyměnit kompletně celou střechu. A kdy je čas říct staré střeše sbohem? Odpověď na tuhle otázku najdete v našem článku.

Signály, kdy vyměnit vaši střechu:

  1. Máte mokré skvrny na stěnách.
  2. Materiál střešní krytiny se drolí.
  3. Ztratila vlastnosti střešní krytiny.
  4. Je zkroucená či vydutá.
  5. Je opotřebená.
  6. Opadávají vám krytiny.

Avšak nemusíte hned panikařit, ne vždy musíte měnit kompletně celou střechu. Pokud ji budete kontrolovat sami, dbejte zvýšené opatrnosti. Lepší je si zavolat profesionálního pokrývače, který vám zaručí celkovou revizi a bude vás informovat o případných problémech.

Objevují se vám mokré skvrny na stěnách, zkontrolujte si půdu

Všimli jste si, že míváte v období dešťů mokré skvrny na stěnách nebo dokonce černé fleky? Řešte problém okamžitě. Celá rekonstrukce by vás mohla poté vyjít na velice draho, pokud byste tento problém podcenili. Mokro a vlhkost můžou narušit krovy a latě, desky se většinou zkroutí – a naruší tím jejich funkčnost. Proto řešte celou situaci co nejdříve a přejděte tím nepříjemným problémům. Nezapomínejte však také i na pojištění nemovitosti.

Rozpadající se krytiny

Všímáte si, že vám v okapech společně s dešťovou vodou stékají i drobky krytiny. Tohle je další jasný signál pro renovaci střechy. Může se také projevovat ztrátou barvy, zhoršením struktury, a nakonec jejich drolením. Zavolejte si proto pokrývače, který posoudí, jestli je nutné krytiny měnit, nebo jestli by postačil pouze ochranný lak.

Někdy záleží na stavu krytiny, pokud je v dobrém stavu a dá se zachránit, vyjde vás zaručeně levněji střechu potřít ochranným lakem. Toto řešení je vhodné především u plechových krytin. Jestli se nebojíte výšek, zvládnete práci sami. Avšak zvažte, jestli si na to troufáte, nebo bude lepší si zavolat firmu, kdy to budete mít bez jakýchkoliv starostí.

Střecha mění svůj tvar

Všimli jste si, že se střecha začíná křivit nebo naopak vybulovat? Neváhejte a volejte pokrývače. Někdy stačí vyměnit jen část krytin, které jsou zasaženy, a někdy se může stát, že objevíte ještě větší problém. Obě varianty jsou na místě.

Zdroj foto: ungvar / Shutterstock.com

Nezapomínejte ani na okapy

Okapy jsou důležitou součástí střech. Pokud dochází k tomu, že se ucpou, tak přetékají a často také rezaví. Proto je vhodné okapy pravidelně kontrolovat a čistit. Především po podzimu, kdy opadává listí a ucpává se v okapech. Stejně tak po zimě, kdy střecha dostávala nejvíce zabrat. Pravidelnou kontrolou předejdete těmhle nepříjemnostem.

Avšak pokud už je pozdě a vaše okapy jsou rezavé a děravé, problém ihned řešte. Přetékající voda by mohla totiž narušit fasádu domu a měli byste o problém navíc. Při jejich pravidelné kontrole opět dbejte na bezpečnost.

Vzhledová stránka střechy

Pokud vás nebaví vzhled vaší střechy, který už máte několik let a chcete ji přizpůsobit například vzhledu fasády či oken, zvolte důkladně materiál střechových krytin, jelikož vám bude sloužit zase několik let. Nevíte si rady? Nebojte se obrátit na odborníky, kteří vám zaručeně poradí i s nejvhodnější volbou střešního krytí. Sice vás možná pokrývač vyjde o něco málo dráž, ale budete mít vše 100 % zajištěné, a hlavně bez starostí.

Především pokud se jedná o kvalitu práce, budete mít jistotu, že dalších několik let se těmhle nepříjemnostem vyhnete.

Zdroj: bydlimekvalitne.cz, peknebydleni.cz, ceskykutil.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.