Malá čivava – všechny informace o plemeni, které potřebujete vědět

Čivava je považována za nejmenší psí plemeno, ačkoli paradoxně své jméno získala po největším mexickém státu Chihuahua. Zvažujete také pořízení tohoto miniaturního pejska, ale nevíte, co od něj můžete očekávat? Nedělejte si starosti. V našem článku se dozvíte vše potřebné.

čivava
Zdroj foto: pshihtzu / Shutterstock.com

Původ plemena

Historické prameny o předcích čivavy hovoří již ve spojitosti se starými indiánskými civilizacemi na jihu Ameriky, které drobné psíky chovaly pro maso i jako ochranu. Zmínky o nich se datují již do 9. století před naším letopočtem, kdy předci pravděpodobně žili volně v přírodě a civilizace Toltéků si je začala osvojovat jako společníky. Nejoblíbenější v té době údajně byly modré čivavy, jež jsou často zobrazovány na dobových malbách. Teorií o jejich původu však existuje více a dnes již pravděpodobně nedozvíme, která je ta pravdivá.

O čivavě jako takové se však dočítáme mnohem později, konkrétně někdy v polovině 19. století. První zmínka pochází od znalce psů Jamese Watsona, jemuž bylo plemeno představeno na jeho cestách napříč El Pasem. Skutečnou slávu tomuto malému plemeni psa však přinesla slavná operní zpěvačka Adelina Patti, jíž byla čivava věnována mexickým prezidentem na konci 19. století. Ta si pejska okamžitě oblíbila a začala jej s sebou brát na vystoupení, čímž jej ukázala světu. Do Česka se první čivava dostala roku 1971.

Vzhled čivavy

Poznáte je prakticky okamžitě. Je opravdu velmi malá, vždyť čivavy obvykle neměří více než 20 cm a jejich váha jen zřídka kdy přesahuje 3 kila. Nejmenší čivava na světě dokonce měří jen 9 a půl centimetru. Mají vztyčené uši posazené v zadní části hlavy, černé oči a zakulacenou lebku. Jejich srst může mít prakticky jakoukoli barvu a délku, záleží pouze na tom, jakou si pořídíte.

Čivava vs. jorkšír

Čivavu a jorkšíra si samozřejmě prakticky nemůžete splést, ale jejich srovnání se přímo nabízí. Obě plemena se řadí k nejmenším pejskům na světě, a právě díky tomu jsou velice žádaná. Pojďme se tedy podívat na jejich rychlé srovnání.

Čivava

  • Průměrná výška: 15-23 cm
  • Váha: 1,5-3 kg (psi i fenky)
  • Věk dožití: 12 až 20 let
  • Srst: krátká i dlouhá (záleží na druhu čivavy)
  • Postava: do tvaru čtverce, kulatá hlava s protaženým čumákem

Jorkšír

  • Průměrná výška: 18-23
  • Váha: 1,5-3,5 kg (psi i fenky)
  • Věk dožití: 13 až 16 let
  • Srst: velmi dlouhá, nejčastěji dvoubarevná
  • Postava: do tvaru obdélníku, kulatá hlava s drobným čumákem

Jorkšíři jsou obecně o něco větší, avšak nemusí to být pravidlo. Největší rozdíl tkví v jejich srsti, která ani u čivavy dlouhosrsté nedosahuje takové délky, jako u jorkšírů. Rozdíl je také ve tvaru hlavy, kdy čivavy mají protažený čumák, zatímco jorkšíři jej mají posazený blízko u hlavy. Povahově se pak od sebe prakticky neliší.

Kříženci čivavy

U čivav se poměrně často setkáte i s různými kříženci, samozřejmě převážně také s menšími pejsky. Narazit tak můžete na:

  • křížence čivavy a pražského krysaříka
  • jezevčíka kříženého s čivavou
  • a výjimkou není ani kříženec jacka russela a čivavy.

U kříženců si však dávejte pozor, nikdy nevíte, jaké povahové vlastnosti se u něj rozvinou a pejsek může být například extrémně agresivní.

Druhy čivavy

Jsou známy dva druhy, konkrétně jde o krátkosrstou a dlouhosrstou. Dlouhou dobu platilo, že nejrozšířenějším druhem byla krátkosrstá čivava, tento trend se však již otočil a v současné době platí, že častěji narazíte na dlouhosrstou čivavu. Setkat se však také můžete s pojmy jako zakrslá, mini nebo trpasličí čivava. Tyto druhy však nejsou oficiálně rozeznávané a velikost čivavy záleží především na její pokrevní linii.

Zdroj foto: cynoclub / Shutterstock.com

Barvy

Rozdělit čivavy lze také dle jejich barvy a nejčastěji se setkáme s těmito variantami:

  • černá,
  • hnědá,
  • merle,
  • modrá,
  • bílá,
  • čokoládová,
  • zlatá.

Všechny tyto barevné varianty naleznete u krátkosrstých i dlouhosrstých čivav. Setkat se tak můžete s dlouhosrstou čokoládovou nebo krátkosrstou modrou čivavou. Barevná kombinace záleží pak samozřejmě především na rodičích. Nejběžnějším zbarvením u čivav je hnědá až čokoládová barva.

Povaha čivavy

Čivava je ten typ psa, který svého páníčka absolutně miluje. Zvláště pak v případě, že jim dopřáváte dostatek pozornosti. Stejně jako všechny menší plemena je i čivava velmi hravá, energická a aktivní. Jsou také poměrně inteligentní a dobře se učí pokynům a při dostatečně intenzivním a trpělivém tréninku se dokonce mohou stát společníky při canisterapii.

Svůj malý vzrůst si naproti tomu kompenzuje svou ostražitostí a s cizími lidmi a zvířaty si rozumí jen velmi obtížně. Jakmile narazí na pro ně potenciální hrozbu, hlasitě štěkají a mohou i při dobrém tréninku pokousat. Nebojí se doslova ničeho, dokonce ani větších zvířat, proto je především ve městě nikdy nenechávejte na volno, mohly by se pustit do soubojů, které nemohou vyhrát. Nejsou vhodné do rodin s opravdu malými dětmi, v nichž mohou vidět hrozbu a mohou na ně útočit.

Štěně čivavy

Pokud jste se již pro čivavu rozhodli, štěňátko čivavy si od svého prodejce můžete prakticky odnést prakticky v kapse, neváží totiž více než dvacet deka. Z však toho také plyne, že jej nesmíte přetěžovat a ideálně jej zezačátku brát pouze na krátké procházky v nejbližším okolí domu. Je také nesmírně důležité, aby se štěně odmalička socializovalo a zvykalo si na přítomnost jiných lidí a zvířat, jinak z něj vyroste velmi agresivní jedinec.

Výcvik čivavy

Čivava dokáže být pekelně tvrdohlavá a agresivní přístup na ni rozhodně neplatí. Nejlépe reaguje na pozitivní motivaci ve formě pamlsků. Není-li čivava řádně trénovaná a socializovaná, má sklony k agresi vůči svému okolí a ostatním zvířatům. Má také větší sklony se bezhlavě vrhat vstříc nebezpečí a snadno může skončit například pod koly auta. Pozor si dejte na koupání. Pokud je totiž příliš časté, může narušit pokožku psa a vést až k různým vyrážkám či podráždění.

Čivavy se rády a snadno učí různé základní triky a nedělá jim problém sedět, přiběhnout, dát packu, přetočit se nebo přeskočit menší překážku. Velké sportovní výkony však od nich nemůžete očekávat, i když někteří dostatečně trpěliví majitelé zaznamenali úspěch v agility a dogdance disciplínách.

Chov čivavy

Péče o čivavu není nikterak náročná. Skládá se ze základních prvků, jako je vyčesávání srsti, zastřihování drápků a čištění chrupu. Línání je běžnou součástí života dlouhosrsté i krátkosrsté čivavy a v tomto období je nutné dopřávat jí kartáčování častěji.

Díky své velikosti je čivava skvělou volbou do bytu. Při správné socializaci nebudete mít ani problém s hlasitým štěkotem, byť se mu i přesto občas vyhnout nedá. Pro chov venku se na druhou stranu vůbec nehodí a při dlouhých procházkách v nepříznivém počasí je třeba pořídit si obleček pro čivavu, který ji udrží v teple. To platí dvojnásob u krátkosrstých pejsků, kdy zimní oblečky pro čivavy nejsou ničím neobvyklým a ve vaší výbavě by neměly chybět.

Čivava vyžaduje opravdu velké množství pozornosti a pokud se jí ho nedostává, umí být agresivní dokonce i vůči svému pánovi. Ačkoli je velmi hravá, její malé končetiny se rychle unaví, příliš dlouhé procházky nesnese a ráda se nechá odnést. Pro tyto případy by je dobré si pořídit i tašku na čivavu, ve které ji snadno můžete donést zpět do bytu.

Krmení čivavy

Granule pro čivavy musí být dostatečně kvalitní, skládat se především z masa a měly by obsahovat dostatek minerálů a vitamínů. Ideální je, pokud jsou vyráběny šetrnou metodou za nízkých teplot. Vyskytovat by se v nich naopak neměly obiloviny, které psi velice špatně tráví. Ačkoli byste to do ní jistě neřekli, i čivava je od přírody masožravec a tu a tam jí rozhodně můžete potěšit kouskem masa a kostí. V takovém případě je však dobré do nich přimíchat i zeleninu, jež zajistí správné trávení.

Stejně jako u všech psů i u téhle rasy jsou rozdíly v tom, jak krmit dospělou a jak krmit štěně čivavy. Štěňátko je dobré krmit 4x denně v menších dávkách, aby nedošlo k podráždění jeho plně nerozvinuté trávicí soustavy, zatímco dospělou čivavu krmte maximálně 2x denně a v malých dávkách. Nepotřebují příliš pohybu a jsou lehké, proto za den nespotřebují tolik energie. Dávejte si pozor, abyste je nepřekrmili.

Zdravotní problémy čivavy

Čivavy se dožívají relativně vysokého věku, a to i přesto, že se jim různé zdravotní problémy ani zdaleka nevyhýbají. Nejčastějším problémem je u čivav špatné uspořádání chrupu, díky kterému jsou extrémně náchylné na zubní kazy a záněty v tlamě. Coby prevenci proto pravidelně kontrolujte chrup a využívejte různé žvýkací tyčinky.

Poměrně často se u nich setkáte také s luxací pately, tedy vykloubením čéšky. Jedná se obvykle o dědičný stav a jedinou prevencí tak je kvalitní krmivo s příměsí kloubní výživy a nepříliš vysoká zátěž. U čivav se také více než u jiných plemen objevují různé srdeční problémy, jako je šelest, arytmie a podobně. Nechávejte proto svého pejska pravidelně prohlédnout a řiďte se pokyny veterináře.

Proč si pořídit čivavu

  • Je oddaná svému páníčkovi
  • Umí skvěle a hlasitě hlídat
  • Ráda si hraje a cvičí
  • Je velmi chytrá
  • Díky své velikosti se hodí i do menších bytů

Proč si čivavu nepořizovat

  • Při nedůsledném výcviku dokáže být velice agresivní
  • Není vhodná k úplně malým dětem
  • Je náchylná na různá onemocnění a zimu

Je skvělým řešením do menších bytů

Máte-li pouze malý byt, do kterého by se vám hodil společník, pak je čivava tou pravou volbou. Jakmile se totiž s páníčkem sžije, nedá na něj dopustit a nadevše jej miluje. Ráda si hraje a snadno se učí nové pokyny. Naproti tomu však dokáže být agresivní a umí se fixovat pouze na jednu osobu, takže s ní nikdo jiný nepohne. Nehodí se k malým dětem přibližně do 10 let věku a je třeba ji především na zimu pořizovat různé oblečky pro čivavy. Za řádnou péči a trpělivost se vám však odmění loajalitou, jakou byste hledali jen těžko.

Nejčastější otázky

Jak dlouho žije čivava?

Naproti tomu, že jsou čivavy poměrně náchylné na různá onemocnění, dožívají se velmi vysokého věku. Při správné péči a stravě to může být dokonce až 20 let. Samec čivavy jménem TobyKeith je dokonce od roku 2022 zapsán v Guinessově knize rekordů coby vůbec nejstarší pes. V březnu 2023 oslaví 22 let.

Co může jíst čivava?

Čivava může jít prakticky vše, co jiní psi. Základem by měly být živočišné bílkoviny, bez kterých čivava nemůže prospívat. Krmit ji tak můžete kvalitními granulemi, ale i libovým převařeným masem a kostmi. Nezapomeňte také doplňovat vitamíny prostřednictvím ovoce či vařené zeleniny. Rozhodně jí neodpírejte ani trávu, která pomáhá zmírňovat překyselení žaludku.

Do kdy roste čivava?

Růst čivavy se podobně jako u jiných malých plemen zastavuje poměrně brzy. Konkrétně k tomu dochází přibližně po 9 měsících. Od této doby už pejsek roste pouze minimálně a zhruba v 1 roce se jeho růst úplně zastaví.

Zdroje: dogtime.com, dailypaws.com, hillspet.com, akc.org


Tipy na další plemena psů

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.