5 tipů na popraskané paty? Co pomáhá a jak se jich zbavit

Bolestivé, nepříjemné a na pohled neestetické – takto vypadají popraskané paty, o které nikdo z nás rozhodně nestojí. Vyřešit nepříjemný problém můžeme pomocí několika osvědčených postupů.

Nehledě na to, zda je zima, nebo léto, vždy se najdou venkovní faktory, co napomáhají právě vysušování našich pat. Jak s nimi účinně bojovat?

Vyhněte se spouštěčům

Přemýšlíte, co na popraskané paty zabírá? Abyste tento problém ze svého života úplně odstranili, budete se potřebovat vyhnout situacím, co jej způsobují. Nejčastěji se jedná o nevhodný typ obuvi, který neumožňuje pokožce dostatek vzduchu.

Na vině mohou být i ponožky z nekvalitního materiálu. Největší službu vám v péči o nohy udělají klasické bavlněné nebo bambusové ponožky. Pokud nosíte lodičky s uzavřenou špičkou, i do nich se dají šikovně skrýt bavlněné návleky na nohy.

popraskané paty
Zdroj foto: Kotin / Shutterstock.com

Odumřelou kůži pravidelně odstraňujte

Myslet si, že se svým chodidlům stačí věnovat jednou měsíčně, je velmi mylné. Je dobré vědět, že byste měli minimálně jednou týdně své nohy ošetřit pomocí škrabky nebo pemzy. Ta účinně odstraní odumřelou kůži na nohou. Jednou za čtvrt roku se také oplatí svěřit se do rukou šikovné pedikérky, která se postará i o odstranění větších částí odumřelé kůže díky speciálnímu skalpelu. S touto péčí je vždy vhodné se svěřit odborníkovi.

Nohám věnujte denní péči v podobě krému

Trápí vás tento problém již delší dobu a nevíte, jak si s ním poradit? Mast na popraskané paty vám bohužel nezajistí, že potíže do rána zmizí. Její každodenní aplikace je ale jasnou zárukou, že se problém výrazně zmenší. Bylo dokázáno, že v péči o popraskané paty psychosomatika hraje také důležitou roli – proto se péči o své tělo věnujte skutečně s láskou a klidně si k tomu pusťte relaxační hudbu a dopřejte si klidnou masáž kůže na nohou.

Přemýšlíte, co pomáhá na popraskané paty? Kromě klasických mastí si můžete vyzkoušet i péči v podobě kokosového nebo olivového oleje, do kterých přidáte trochu regeneračního konopného oleje. Ten má skvělou schopnost – pomáhá kůži, aby si udržela vodu a nestávala se rychle suchou. Promazat paty si můžete také toaletní vazelínou.

Domácí recept na popraskané paty

Předchozí generace byly zvyklé se pohybovat na polích, kde byla jejich kůže vystavována namáhání a zátěži. Popraskané paty do krve proto bylo nutno pravidelně ošetřovat a snažit se o zmírnění potíží.

Jaké babské rady na popraskané paty fungovali?

  1. Nejprve si lidé vkládali nohy do teplé vody s trochou octa, jelikož měla dezinfekční účinky. Poté si místa, co bylo možné zevně ošetřit, namazali sádlem a uzavřeli je do ponožek.
  2. Ještě větší účinnost má podle tradičních lidových postupů tvaroh, a to díky jeho protizánětlivým účinkům. Tvaroh smíchaný s trochou vody se použil jako těsto, co se v hrubší vrstvě obalilo na paty. Následuje vrstva igelitu a volnější ponožka, která tvaroh upevní. Ráno se zábal sundá a vy můžete pozorovat hojivý proces.

Používejte vždy bezpečné postupy

Nikdo z nás si nepřeje mít popraskané paty. Nedostatek zkušeností a informací však vede k tomu, že si lidé mnohdy ještě více ublíží. Nikdy k odstraňování odumřelé kůže nepoužívejte nůžky nebo kleštičky, v žádném případě pak odlupující se kůži ručně nestrhávejte. Udělali byste si ještě hlubší ránu, a ta už se hojí mnohem déle. Navíc se otevřená rána na noze stává vstupní branou pro nevítané infekce. Raději volte každodenní péči, než jednorázové a nefunkční drastické metody.

Trápí vás popraskané paty? Léčba je v mnoha případech jednoduchá a pomůže pravidelná starost o své končetiny. V případě, že se vám ani po dvou týdnech nedaří s problémem zatočit, vyhledejte odbornou péči kožního lékaře, který určí další postup. Včasným zásahem lékaře se vyhnete zejména dalším potížím spojeným s infekcí dolních končetin.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.