Plemena psů, která se nehodí k dětem: Pokud plánujete velkou rodinu, raději se jim vyhněte!

Každé dítě sní o tom, že bude mít pejska. Pokud ale doma máte malé děti, není jedno, jakého pejska domů přivedete. Některá plemena psů se vyloženě nehodí do domácností s malými dětmi.

Zdroj foto: Larina Marina / Shutterstock.com

Někdy kvůli jejich agresivní povaze, někdy kvůli tomu, že na to nejsou tělesně stavění a mohli by dětem ublížit i nechtěně. Obecně vzato se k dětem nehodí spíše menší plemena psů, malí psi bývají totiž hodně agresivní a děti je navíc mohou ohrožovat svou neobratnou manipulací.

Na druhou stranu se každý pes dá vycvičit, nejlépe pokud si již od štěněte zvykne na přítomnost dětí. Která plemena ale považujeme za nevhodné k malým dětem?

Čivava

Čivavy jsou nejmenším psím plemenem na světě – jak jsou malé, tak jsou i agresivní.

 • Čivavy bývají hodně zvědavé, ale jakmile se cítí v ohrožení, začnou štěkat a vyvádět.
 • S malými dětmi si příliš nerozumí, je to dáno i tím, že děti si rády s pejsky hrají, tahají je a mazlí, jenže ne vždy se tohle psovi musí líbit. A právě čivavy se při těchto hrách cítí spíše ohrožené, a tak hrozí, že na dítě vyjedou.

Samotné čivavě hrozí spousta nebezpečí, jsou totiž skutečně drobné a i křehké. Společnost by proto měly dělat spíše dospělým jedincům než malým dětem.

Čau – čau

Že tento pejsek vypadá jako medvídek? Ano, čau – čau svým vzhledem úplně vybízí k mazlení a hraní, ale pozor, i když tak vypadá, toto psí plemeno si na mazlení příliš nepotrpí. Navíc vycvičit jej je téměř nadlidský výkon, velmi obtížně se s tímto plemenem pracuje, a oproti jiným psím plemenům se dá říct, že je nejhůře ovladatelné. Čau – čau je vhodným hlídačem na zahradu, ale jako mazlíček pro malé děti se určitě nehodí, tito psi moc děti v lásce nemají a těžko se s nimi sžívají.

Aljašský malamut

Aljašský malamut je nádherný, ale na chov velmi náročný. Hodí se jen pro ty, kdo na něj mají dostatek času. Toto plemeno potřebuje neskutečně mnoho aktivit, potřebuje trávit čas venku a nikdy se nesmí nudit. Skloubit tak péči o dítě a výchovu tohoto psa je nesmírně náročné, navíc malamuti mají obrovskou sílu a také jsou známí tím, že si brání své jídlo. No a děti moc rády ukrádají psům z jejich misky, zvláště ty nejmenší. V tomto případě by to nemuselo dobře dopadnout.

Zdroj foto: Happy monkey / Shutterstock.com

Akita Inu

A na seznamu máme dalšího medvídka, ano i akita inu vyvolává pocit, že chce pomazlit, ale pozor na to.

 • Akity jsou sice zcela oddané svému pánovi, a pokud si na malé dítě zvyknou odmalička, mohou ho přijmout, ale na okolí už tak milé nejsou.
 • Akity mohou být hrozbou pro cizí děti, takže když si například dítě přivede domů kamarády na hraní, může vzniknout problém.

Obecně jsou ale akity spíše hodnými společníky pro dospělé osoby nebo děti staršího věku. Ony si prostě nerady hrají a děti v lásce příliš nemají.

Bullmastif

Bullmastif je na našem seznamu jen z jednoho jediného důvodu. Je to totiž obr, který může malým dětem ublížit jen tím, jak je velký a neobratný. Bullmastifové se jinak dají výborně vycvičit, jde o velmi učenlivé a přátelské psí plemeno, takže se k dětem hodí, ale jen k těm větším. Pokud máte doma malého prcka, který se právě učí chodit, určitě s pořízením bullmastifa vyčkejte. Může se totiž snadno stát nehoda, za kterou by nemohl ani tak pes, ani dítko.

Zdroj foto: Michael J Magee / Shutterstock.com

Australský a německý ovčák

Ovčáci jsou sice poslušnými psy, ale k dětem se ne vždy úplně hodí. Například německý ovčák je znám svou učenlivostí a dobrou povahou, při hrách ale může snadno dojít k úrazu. Australský ovčák je zase psem pasteveckým, takže je zvyklý na pohyb, a hlavně má jeden zlozvyk, kterého se obtížně zbavuje. Australští ovčáci, jakmile vidí běžet dítě, mají ve zvyku jej začat štípat do nožiček. Holt to mají už v sobě. Samozřejmě, že lze psa vycvičit, ale nikdy nevíte, kdy jej tento pud dožene.

K dětem se pak příliš nehodí ani plemena malých teriéru nebo kokršpanělé. Tito pejsci mají rádi svůj klid a obvykle si s dětmi ani hrát nechtějí. A nezapomeňte, že s pejsky se dá pracovat, jen dokud jsou malí a snadno vycvičitelní.

Zdroj: ireceptar.cz, idnes.cz

Mohlo by se Vám také líbit
3 komentáře
 1. Matúš říká

  Nic ve zlém, ale to je tak neuvěřitelně hloupý a zbytečný článek, až to bolí. Existuje několik desítek plemen, které se primárně nehodí k nejmenším dětem, tak proč zrovna tady těch šest? Nebo prostě jen sednu a napíšu cokoliv? Malamut se nehodí k dětem kvůli časové náročnosti? A co takový husky, lovecká plemena, chrti a podobně. Bullmastif je nebezpečný pro velikost? A doga, vlkodav, leonberger, landser….? Ach jo, dnes už články píše skutečně kde kdo.

  1. Leoš říká

   Měj slova. Toto napsal někdo kdo o psech neví nic.
   Dokonce si ani nezjistí, jak se toto plemeno správně píše. Není to čau-čau, ale chow-chow.

 2. Radana říká

  TO je zase blbost……Je to o výchově,přístupu,životním stylu rodiny.NE O PLEMENI!!

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.