Citronová tráva: Jak ji pěstovat a používat?

Citronová tráva již ze svého názvu vypovídá, že bude mít něco společného s citrusy. A je tomu opravdu tak. Jedná se totiž o bylinku, která je plná citrusové chuti. Nejčastěji je užívána hlavně v asijské kuchyni, kde se přidává do omáček a polévek. Vhodná je ale také do čaje.

citronová tráva
Zdroj foto: komkrit Preechachanwate / Shutterstock.com

Citrusová tráva by se dala jednoduše zařadit mezi okrasné traviny, jelikož v zahradách tvoří na oko pěkné trsy, které jsou mnohdy vysoké i 1,5 metru.

Jak pěstovat citrusovou trávu?

Citronová tráva se sadí na jaro, po tom, co skončí noční mrazíky. Pěstovat ji můžete jak na zahradě v zemi, tak v okrasných nádobách. Je třeba ji vysadit na místo, kde svítí co nejvíce slunce, jelikož má citronová tráva ráda teplo a světlo. Bude se jí také dařit v půdě s pH 6,5-7.

Pokud chcete, aby vám citronová tráva prospívala, je dobré do půdy přidat také trochu kompostu, dopřávat jí pravidelnou zálivku a jednou týdně přihnojit. Jakmile délka trávy přesáhne 30 centimetrů, můžete ji začít sklízet.

Přezimování citronové trávy

Jelikož se jedná o teplomilnou rostlinu, je potřeba ji na zimu přesadit. Není to nic složitého – trávu stačí sestříhnout na výšku jen pár centimetrů a celé stonky vykopat. Ty následně přesadíte do nádob, které usadíte na okno, nejlépe směřující na jižní stranu. Stále je potřeba trávu zalévat, nicméně ne tak často, jako v zimě. Nikdy ji neponechávejte v místnosti, kde je teplota nižší než 8 stupňů Celsia.

citronová tráva
Zdroj foto: frank60 / Shutterstock.com

Použití citronové trávy

Při vaření se většinou používají vnitřní jemné stonky této trávy, které se přidávají do salátů a omáček. Stonky na zimu jednoduše uchováte v mrazáku, každý zvlášť v sáčku. Tak můžete jednoduše odlamovat tak velký kousek, jaký zrovna potřebujete na přidání do svého jídla. Jako další způsob uchování se nabízí usušení trávy a následné skladování v uzavřené nádobě.

Listy citronové šťávy se používají do marinád, či se jednoduše ponoří do horké vody na čaj.


Tipy na další bylinky

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.