Buksus: jak se o něj starat a správně ho pěstovat

Buksus, buxus či zimostráz je okrasná dřevina, která zdobí spoustu zahrádek. Velice často se také vyskytuje v okrasných květináčích před vstupem do nejrůznějších městských budov.

Kde se tomuto keři daří a jak se o něj starat?

buksus
Zdroj foto: barmalini / Shutterstock.com

Buksus

Buksus je stálezelený keř, který se vyskytuje v Africe, Americe, Asii i Evropě. Je velice oblíbeným ozdobným keřem a dá se použít i při tvorbě živých plotů. Buksusy mají jednoduché zelené listy. Rostou kompaktně, proto se hodí na živé ploty a k tvarování. Všechny jejich části jsou jedovaté – jak pro lidi, tak i pro domácí zvířata. Může dorůst výšky až tří metrů.

Věděli jste, že dříve se dřevo z buksusů používalo na výrobu klarinetů? V současné době se využívají pouze jako okrasné keře k ozdobě zahrad, parků a měst.

Pěstování buksusu

Zimostrázy jsou velmi nenáročné na pěstování. Vyhovuje jim světlo i stín, ale pozor, na přímém slunci jim žloutnou listy. Pokud by byly celý den vystaveny přímým slunečním paprskům, velice rychle by zežloutl celý keř. Při jejich výsadbě tedy dejte pozor na výběr správného místa. Preferují dobře propustnou půdu, ale opatrně na její přemokření.  Buksusy pěstované v květináči je potřeba pravidelně zalévat.

buksus květy
Zdroj foto: Antoniya Kadiyska / Shutterstock.com

Péče o buksusy

Chcete-li buksus přemístit či zasadit, čiňte tak na jaře a dejte pozor, abyste jej přesadili s celým kořenovým balem a zajišťovali mu dostatečnou zálivku. Množení těchto ozdobných keřů je velice snadné. Provádí se pomocí řízkování nebo křížení. A pokud již máte vyrostlý keř, který chcete zastřihnout do nějakého dekorativního tvaru, provádějte to vždy v létě.

Postačí vám k tomu klasické zahradnické nůžky. Přezimování záleží na tom, kde zimostrázy rostou. Buksusy zasazené v zahrádce zimu přezimovávají bez problému. Hůře jsou na tom buksusy v květináčích. Ty je vhodné na zimu přemístit dovnitř, protože dlouhodobě zamrzlá půda by je mohla trvale poškodit.

Napadení buksusu škůdci

Pokud již máte svůj buksus na zahrádce a kocháte se jeho vzhledem, dejte si ještě pozor na napadení keře houbami a rzí. Houby poznáte podle hnědých míst na listech a podle postupného vypadávání výhonů. K napadení keře houbami dochází při velké vzdušné vlhkosti.

Okamžitě je potřeba keř prostříhat, všechny poškozené listy a větve zlikvidovat. Abyste tomuto scénáři předešli, pravidelně keř stříkejte postřiky proti houbám. Druhým nepřítelem buksusů je rez. Ta se vyznačuje rezavými listy a jejich postupným opadáváním. Opět je potřeba všechny napadené části zlikvidovat a omezit dusíkatá hnojiva.

Buksusy jsou krásné ozdobné keře, které vám při správné péči budou dělat radost věčně. Nejdůležitější je vybrat jim vhodné stanoviště, pravidelně je hnojit a používat přípravky proti škůdcům.

Mohlo by se Vám také líbit
3 komentáře
  1. Milan říká

    Zapomněla paní na nejhoršího škůdce -zavíječe zimostrázového . Já mám buksusy na plném slunci a v jílovité zemině a rostou tak , že nestačím stříhat .

  2. Lubomír Hobza říká

    a čím se buksus pravidelně hnojí?

  3. Martina říká

    Holky mužů přesadit i teď v létě? Děkuji Martina

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.