Jak pěstovat buxus a poradit si se škůdci?

Buxus, buksus krušpán či zimostráz je okrasná dřevina, která zdobí spoustu zahrádek. Velice často se také vyskytuje v okrasných květináčích před vstupem do nejrůznějších městských budov. Jak pěstovat buxus?

buxus
Zdroj foto: barmalini / Shutterstock.com

O buxusu

Buxus (lat. buxus), nazývaný také zimostráz obecný, je stálezelený keř, který se vyskytuje v Africe, Americe, Asii i Evropě. Je velice oblíbeným ozdobným keřem a dá se použít i při tvorbě živých plotů. Buxusy mají jednoduché zelené listy. Rostou kompaktně, proto se hodí na živé ploty a k tvarování. Všechny jejich části jsou jedovaté – jak pro lidi, tak i pro domácí zvířata. Může dorůst výšky až tří metrů. Věděli jste, že dříve se dřevo z buxusů používalo na výrobu klarinetů? V současné době se využívají pouze jako okrasné keře k ozdobě zahrad, parků a měst.

Oblíbené druhy

Bezesporu nejoblíbenějším druhem je zimostráz vždyzelený (lat. buxus sempervirens), který můžete běžně vidět v záhradkách. Další oblíbené druhy:

 • buxus harlandii
 • zimostráz malolistý (lat. buxus microphylla)

Pěstování buxusu

Zimostrázy (buxus) jsou velmi nenáročné na pěstování. Vyhovuje jim světlo i stín, ale pozor, na přímém slunci jim žloutnou listy. Pokud by byly celý den vystaveny přímým slunečním paprskům, velice rychle by zežloutl celý keř. Při jejich výsadbě tedy dejte pozor na výběr správného místa. Preferují dobře propustnou půdu, ale opatrně na její přemokření. Buksusy pěstované v květináči je potřeba pravidelně zalévat.

Kdy přesadit buxus?

Chcete-li buksus přemístit či zasadit, čiňte tak na jaře a dejte pozor, abyste jej přesadili s celým kořenovým balem a zajišťovali mu dostatečnou zálivku. Množení těchto ozdobných keřů je velice snadné. Provádí se pomocí řízkování nebo křížení.

Kdy stříhat buxus?

Pokud již máte vyrostlý keř, který chcete zastřihnout do nějakého dekorativního tvaru, provádějte to vždy v létě. Postačí vám k tomu klasické zahradnické nůžky. Přezimování záleží na tom, kde zimostrázy rostou. Buxusy zasazené v zahrádce zimu přezimovávají bez problému. Hůře jsou na tom buxusy v květináčích. Ty je vhodné na zimu přemístit dovnitř, protože dlouhodobě zamrzlá půda by je mohla trvale poškodit.

Napadení buxusu škůdci

Pokud již máte svůj buxus na zahrádce a kocháte se jeho vzhledem, dejte si ještě pozor na napadení keře houbami, rzí nebo zavíječem zimostrázovým.

Houby poznáte podle hnědých míst na listech a podle postupného vypadávání výhonů. K napadení keře houbami dochází při velké vzdušné vlhkosti. Okamžitě je potřeba keř prostříhat, všechny poškozené listy a větve zlikvidovat. Abyste tomuto scénáři předešli, pravidelně keř stříkejte postřiky proti houbám.

Druhým nepřítelem buxusů je rez. Ta se vyznačuje rezavými listy a jejich postupným opadáváním. Opět je potřeba všechny napadené části zlikvidovat a omezit dusíkatá hnojiva.

Zavíječ zimostrázový (lat. Cydalima perspectalis) je housenka, která se rychlé množí a během několik týdnů vám zničí buxus. Jak zachránit buxus? Nejúčinnější je, když si v obchodě koupíte feromonovou past na zavíječe zimstrázového.

Buksusy jsou krásné ozdobné keře, které vám při správné péči budou dělat radost věčně. Nejdůležitější je vybrat jim vhodné stanoviště, pravidelně je hnojit a používat přípravky proti škůdcům.


Tipy na další keře a stromy

Mohlo by se Vám také líbit
3 komentáře
 1. Milan říká

  Zapomněla paní na nejhoršího škůdce -zavíječe zimostrázového . Já mám buksusy na plném slunci a v jílovité zemině a rostou tak , že nestačím stříhat .

 2. Lubomír Hobza říká

  a čím se buksus pravidelně hnojí?

 3. Martina říká

  Holky mužů přesadit i teď v létě? Děkuji Martina

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.