Co je bouldering a kde tento sport vyzkoušet?

Bouldering – jedna z nejoblíbenějších lezeckých disciplín všech dob. Proč je bouldering tak oblíbený a kde si tento sport můžete vyzkoušet?

Bouldering
Zdroj foto: UfaBizPhoto / Shutterstock.com

Co je bouldering?

Bouldering je lezení na velkých balvanech, malých skalních stěnách nebo také na vnitřních lezeckých stěnách, kterým se říká bouldery. Možná se vám zdá, že menší skalní útvary a balvany mohou být velmi jednoduché, opak je ale pravdou. Na menších skalách totiž má lezec mnohem méně možností pro opěru, navíc je často v horizontální poloze, a tak musí použít hodně síly a svalů.

Často proto můžete vidět u lezců při boulderingu až akrobatické či gymnastické kousky při lezení i přesunu k dalšímu kroku. Lezci používají speciální lezeckou obuv, magnesium proti pocení rukou nebo bouldermatku, která je chrání před zraněním při pádu.

Přečtěte si víc o horolezectví. Jak s ním začít, základní výbava a oblíbené místa v České republice.

Pomůcky pro bouldering

  • Bouldermatka – žíněnka, která se položí pod lezce a balvan či skálu, aby se zabránilo poranění při případném pádu.
  • Lezečky – lezecká obuv, s nímž lezec může pevně stát na malých stupech. Navíc dobře chrání nohu a pomáhá s lepší přilnavostí ke skále.
  • Magnezium – sáček s magneziem ocení každý horolezec, kterého při lezení trápí zpocené ruce.

Kde můžete bouldering vyzkoušet?

Pokud si hned na první pokus netroufáte na bouldering v přírodě, máte skvělou možnost ve vnitřním prostoru.

Téměř každá horolezecká stěna ve sportovních halách vám totiž pomůže pochopit první zásady lezení. Na menších stěnách si vyzkoušíte úchyty, přesuny i vaší fyzickou kondici. Poté si už mnohem snadněji troufnete vyrazit do přírody na první menší skalku nebo balvan.

  1. Vyzkoušet si můžete bouldering v Praze například na zdi ve Sportcentru Palmovka. Tam najdete stěnu vysokou až 14 metrů, bouldery jsou na ní také. Toto lezení můžete vyzkoušet i v dalších větších městech, za vyzkoušení určitě stojí bouldering v Brně či Ostravě.
  2. Za zmínku stojí také Týnská stěna, kde najdete mnoho zajímavých cest a převisů na stěně. Vyzkoušet si lezení můžete ale v jakémkoliv centru s horolezeckou stěnou, i ve vašem městě určitě najdete alespoň jednu.

Přírodní lezení

Nejvíce oblíbenými místy na bouldering jsou však přírodní úkazy, skalní města a velké balvany. Oblíbenými místy jsou například:

  • Komínky ve Chřibech,
  • Blansko,
  • Vesec nedaleko Liberce,
  • Židova strouha.

Podívejte se na nejbližší skalní město nebo menší skalky, které se nachází ve vašem okolí. Určitě najdete tu správnou pro vaše první zážitky při boulderingu.

Tip na závěr: Kurz lezení pro začátečníky nebo poukázka na bouldering s přáteli či rodinou jsou výborným dárkem ke svátku pro všechny milovníky dobrodružství.

Zdroj: theclimbingguy.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.