Horolezectví: Jak s ním začít a jakou výbavu budete potřebovat?

Vždy jste snili o tom vylézt co nejvýše a podívat se na svět z výšky? Horolezectví je velmi zajímavým ale i psychicky a fyzicky náročným sportem. Snad žádný jiný sport vám nedá tolik do těla, vyžaduje nejen fyzickou kondici, ale i soustředěnost a odhodlání.

Pokud vás i přesto láká, začít můžete kdykoliv. Co pro začátek musíte vědět, a jak se správně vybavit?

Překonávání těch nejtěžších překážek

Už hned na začátku si musíte uvědomit jedno – horolezectví není pro každého a jde skutečně o hodně náročný sport, který vyžaduje především fyzickou zdatnost, vytrvalost, jistou pružnost a notnou dávku odhodlání.

 • Když se snažíte vylézt až tam nahoru, musíte si věřit, a rozhodně se nesmíte bát.
 • Touha překonávat překážky vás ale bude vždy hnát dopředu a stane se vaším motorem.
 • Nejde o to, jakou máte postavu, u horolezectví jde o to mít pouze dobře zpevněné tělo a především jeho střed.
 • Abyste se udrželi, budete potřebovat posílit každou část svého těla, a to včetně mysli.

Jak začít s horolezectvím?

Pokud chcete skutečně začít, je nejjednodušší najít si v okolí cvičnou horolezeckou stěnu a tam si zajít jen tak pro zábavu a cvik. Pokud vás to opravdu nadchne a budete se chtít posouvat dál, a možná se budete chtít v budoucnu vydat i do přírody na skutečné skály, je nejlepší najít si odborníka, učitele a vůdce, který vás provede prvními kroky.

Je dobré pustit se do tréninku s odhodláním a hlavně naplno, svého učitele ale vždy poslouchejte, a hlavně od něj okoukejte techniku. Zkušený horolezec vám poradí, co dělat, v čem se zlepšit a co posílit. Navíc vám pomůže překonat první nástrahy. Sami se do toho opravdu nikdy nepouštějte, horolezectví je i hodně nebezpečným sportem – a tato vášeň se už nejednomu dobrodruhovi vymstila.

Zdroj foto: Duet PandG / Shutterstock.com

Horolezectví krok po kroku

Zpočátku se ale nesnažte naučit všechno hned a neklaďte si příliš vysoké cíle. Je opravdu nutné postupovat krok po kroku, naučit se toho musíte hodně. Je třeba cvičit nejprve právě na horolezecké stěně, a ještě lépe pod dohledem – musíte se naučit správný úchop a vyladit pohyby.

A i když se třeba ze začátku budete cítit příliš slabí, nebudete mít potřebnou kondičku, místo zběsilého cvičení někde v posilovně začněte chodit na stěnu stále častěji. I tam potřebnou sílu a fyzickou kondici získáte – a průběžně se budete trénovat správně, tak jak potřebujete. Pokud i tak chcete začít k tomu cvičit, doporučuje se pouze lehké domácí cvičení s vlastní vahou.

 • U horolezectví je skvělé, že jej můžete provozovat celoročně, i když není dobré počasí, vždy se dá trénovat na umělých stěnách.
 • Navíc v začátcích vám bude trvat i několik měsíců, než si osvojíte dobré základy pro vstup na opravdovou skálu.
 • Je nutné zpevnit i ruce, předloktí, zápěstí, ale i prsty je potřeba vytrénovat do prvního vstupu na náročnější lezecký terén.

S vybavením počkejte

Není také úplně rozumné ihned si kupovat poměrně hodně drahé horolezecké vybavení. K tomu základu určitě patří:

 • lezecké boty – takzvané lezečky,
 • horolezecké lano,
 • horolezecký sedák,
 • rukavice,
 • karabiny,
 • helma,
 • horolezecké oblečení,
 • batoh.

Část z toho si ale pro začátek můžete pouze zapůjčit, je to výhodnější, nikdy nevíte, zda u sportu skutečně zůstanete – a celková cena základního vybavení se šplhá do desetitisíců korun. Pokud navíc budete cvičit na umělé stěně, zapůjčení vybavení vám bude nabídnuto automaticky.

horolezectví
Zdroj foto: Nataliia Liubinetska / Shutterstock.com

Lezečky mějte vlastní

Horolezecké boty si ale určitě pořiďte vlastní, je to komfortnější – a boty jsou opravdu základem, nic víc ale pro začátek opravdu nepotřebujete. Lezečky vybírejte pečlivě, je nutné, aby vás boty netlačily, ani by vám neměly být velké. Horolezecké boty by měly dokonale obepínat nohy a doslova by měly padnout jako ulité.

Pozor na to, že do lezeček se ponožky nosí jen zřídka, většinou se obouvají naboso, takže je bez ponožek i zkoušejte. Pro začátečníky jsou pak lepší tvrdší horolezecké boty, a to z toho důvodu, že noha ještě není tolik vytrénovaná a potřebujete pevnější oporu.

Při výběru bot si dejte na čas, vždy se doporučuje vyrazit na nákup obuvi až v odpoledních hodinách, kdy je noha oteklejší. U nákupu horolezeckých lezeček toto pravidlo skutečně dodržte. Pamatujte na to, že i tyto boty se vyrábějí v různých provedeních, z různých materiálů a samozřejmě se pohybují i v různých cenových relacích. Nespěchejte a vyzkoušejte i několikatery boty, než zjistíte, které vám skutečně sednou.

Pokud stojíte před velkým rozhodnutím a chtěli byste začít s lezením, vyzkoušejte nejprve bouldering, kde si nacvičíte vytrvalost a techniku pod dohledem a poté můžete vyrazit na skály.

Až postupem času pomýšlejte na nákup dalšího vybavení, horolezectví si užívejte plnými doušky a vytrvejte!

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.