Premenstruační syndrom (PMS): Co to je a jak ulevit od bolesti?

Pro každou ženu je menstruace přirozenou záležitostí. Avšak mnoho žen se musí setkávat s velmi nepříjemnými stavy, zvanými PMS – premenstruační syndrom. Zmírněte příznaky PMS.

PMS
Zdroj foto: goffkein.pro / Shutterstock.com

Premenstruační syndrom – PMS s sebou nese fyzické i psychické obtíže a ženu může na nějaký čas zcela vyřadit z běžného života. Jak si tedy pomoci, pokud se vás to také týká?

Co je PMS a jaké jsou příznaky

Premenstruační syndrom (PMS) je stav, nikoliv nemoc. Objevuje se u žen těsně před samotnou menstruací.

  • Obvykle se dostavuje asi týden před začátkem krvácení a nese s sebou velmi nepříjemné stavy, bolesti i psychické obtíže.
  • Některé ženy jej mívají mírnější, mnoho se ale musí potýkat s vážnějšími obtížemi, jež je mohou na čas zcela vyřadit z běžného života.
  • Opravdu tak není dobré ho podceňovat. Bolesti navíc často setrvávají i po začátku menstruace samotné a odeznívají až po prvních dnech krvácení. Na vině je zejména hormonální nerovnováha.

Mezi nejčastější fyzické potíže patří:

  1. bolesti břicha a křeče v oblasti podbřišku,
  2. bolesti hlavy,
  3. zad,
  4. kloubů,
  5. svalů,
  6. únava,
  7. vyčerpání,
  8. zvýšená teplota.

Dost často má žena velmi citlivé bradavky a zvětšená prsa, problémem je i nadýmání, zadržování vody a pocit plnosti. Dále mezi příznaky patří špatný spánek nebo naopak zvýšená potřeba spánku, nevolnosti, zažívací obtíže až zvracení, otoky kotníků či prstů, zvýšená chuť na jídlo, a zvláště určité potraviny a sladké. Objevují se také kožní problémy a akné.

PMS a psychika

PMS ale provází i psychické problémy, žena se cítí být podrážděná, psychicky nevyrovnaná, někdy to mohou být stavy připomínající deprese. Úzkostné stavy střídá agresivita, vztek, návaly pláče. Psychické napětí může být silné, žena ztrácí zájem o všechny zcela běžné činnosti, nesoustředí se a ztrácí sebevědomí.

Triky jak ulevit od bolesti PMS

Pokud premenstruační syndrom udeří ve velké míře, žena je na tuto dobu opravdu vyřazená z běžného fungování a potřebuje pomoc. Tu může nabídnout gynekolog, lékař totiž může zahájit léčbu hormonální, zabírá například antikoncepce. Na bolesti je také možno užívat léky. Pomoci vám ale může i příroda a další triky, s nimiž lze premenstruační syndrom lépe zvládnout.

Jděte ven a hýbejte se

Na zmírnění premenstruačního syndromu velmi dobře funguje pohyb. Stačí se překonat a vyrazit ven na procházku, pomoci může i jóga, cvičení na gymnastických míčích nebo jiný typ relaxačního cvičení. Díky pohybu se zmírní křeče a odezní i bolesti, zlepší se prokrvování organismu. Zajít si ale můžete i na masáže, které rovněž přinášejí úlevu.

Jídelníček během PMS

Určitě je dobré tako ohlídat si, co jíte. Strava by v tomto období měla být bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerály. Výborný je hořčík, vápník, z vitamínů pak vitamín B6 a E. Dbejte také na dostatečný přísun ovoce a zeleniny, a i když se to může zdát být nemožné, zkuste se v tomto období vyhýbat zvýšené konzumaci cukru, soli a kofeinu. Obvykle ale právě na sladké mají ženy před menstruací největší chuť. Čokoládu si dát můžete, ale rozhodně s mírou.

Bylinková první pomoc

No a určitě je vhodné sáhnout po bylinkách, které měly osvědčené již naše babičky. Asi nejznámější bylinkou na zmírnění obtíží premenstruačního syndromu je třezalka tečkovaná. Ta totiž působí příznivě jak na psychický stav člověka, tak také zmírňuje střevní a žaludeční obtíže, ulevuje od křečí a zbaví tělo stresu, ovlivňuje i úzkostlivé stavy.

Kontryhel obecný pak výborně funguje na menstruační bolesti a upravuje krvácení. Dále můžete vyzkoušet heřmánek, meduňku, řebříček a na nepříjemné nadýmání je výborný čaj z kmínu.

Premenstruační syndrom ale určitě nepodceňujte, pokud nezabírají bylinky, pohyb ani změna jídelníčku, poraďte se s gynekologem.

Zdroj: helloclue.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.