Axolotl: Jak o něj pečovat? Chovejte ho v akváriu

Axolotl mexický je druh vodní ještěrky a vzhledem připomíná malého dráčka. Sledování jeho života vás ohromí. Proč chovat axolotla doma v akváriu a jak o něj pečovat?

Patříte mezi ty, kterým nestačí typický domácí mazlíček a nevystačíte si s psem, kočkou nebo rybičkami? Pak je pro vás ideálním druhem právě exotický axolotl. Tento drobný vodní druh nevyžaduje žádnou velkou péči ani náročný chov.

Axolotl mexický v akváriu
Zdroj foto: Spok83 / Shutterstock.com

Axolotl patří do akvária

Axolotl mexický, latinsky Ambystoma mexicanum se mezi chovateli nazývá také vodním drakem. Ve zverimexu si pořídíte axolotla za cenu podobnou rybičkám, tedy za pár korun. Větší investice bude už pouze jeho obydlí — akvárium.

Chov axolotlů se na českém území v posledních letech zvedá, donedávna však nebyl tento druh příliš známý. Zařaďte se do skupiny chovatelů, kteří si oblíbili právě tohoto vodního tvora. Nebudete litovat.

Odkud pochází axolotl?

  • Nejvíce si tento druh domácího mazlíčka oblíbili v Japonsku, na našem území se však také těší popularitě zvlášť v posledních letech.
  • Nejvíce připomíná chodícího mloka nebo vodního draka.
  • V Mexiku, odkud tento druh původně pochází, se stával často pokrmem a kulinářskou pochoutkou.

Jeho pravým domovem jsou jezera. Stává se často okrasou restaurací, kde si v akváriu poklidně žije. V dnešní době je tento druh již chráněný, a tak se na jídelním lístku neobjeví. Jako správný vodní drak potřebuje pro správný růst i život dostatek čisté vody a maso.

Na našem území, i dalších státech, proslavila mezi mladými axolotla i populární hra Minecraft, kde můžete toto zvířátko nalézt ve vodách.

Barvy axolotla

Před vyšlechtěním a v původním stavu má axolotl černou nebo šedou barvu těla s růžovými žábry. Za dobu oblíbenosti tohoto druhu se jeho vzhled trochu změnil, a tak axolotla najdete ve zverimexech převážně v zlaté, krémové, béžové barvě, zvláštný je také axolotl tygrovaný. Lidé se často ptají na axolotla v modré barvě (blue axolotl), takový vzhled však toto zvíře nemá, takový existuje maximálně ve hře Minecraft.

Axolotl mexický dorůstá do délky 35 centimetrů.

Kolik se dožívá?

Ve zdravém prostředí se axolotl dožívá věku až dvacet let, a tak může být vaším domácím mazlíčkem na poměrně dlouhou dobu.

Chov axolotla mexického

Ptáte se, jak chovat axolotla? Pro správný a kvalitní život je potřebné zaobstarat větší akvárium pro axolotla, které bude mít přibližně 20 °C a jeho objem bude alespoň 50 litrů čisté vody. Krmení axolotla není složité. Jako potravu si axolotl žádá živé organismy, nejvíce si pochutná na žížalách nebo nitěnkách, nepohrdne ani malými kousky masa. Sousedy v podobě akvarijních ryb mu ale nepořizujte, ty se s největší pravděpodobností stanou potravou.

Doporučujeme: Agama

Nadchne vás jeho život

Útok na potravu, dravý přístup k životu i schopnost obnovení částí těla. To všechno zažijete v případě, že si pořídíte do domácího akvária axolotla. A jeden vám stačit nebude. V první řadě budete nadšeni z tohoto druhu, a tak si rádi pořídíte dalšího člena akvária. Druhým důvodem je však také fakt, že axolotl nerad žije osamocený, a tak dva dospělí jedinci budou skvělou volbou.

TIP: Pokud přemýšlíte nad domácím zvířátkem do bytu, inspirujte se v našem článku.

Zdroj: thesprucepets.com, everythingreptiles.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.