Seznam nejoblíbenějších zvířátek do bytu: Které si pořídíte vy?

Je obecně známo, že nejoblíbenějšími domácími mazlíčky jsou stále psi a kočky. O ty je třeba se starat každý den a věnovat jim hodně péče i času. Vedle nich ale existují zvířata do bytu, u nichž není péče tak velká, a dokonce nezaberou ani tolik místa. Zvolte do vašeho bytu to nejvhodnější zvíře.

Zdroj foto: RaquelVizcaino / Shutterstock.com

O kočkách a psech bylo napsáno už mnoho, stejně tak o výhodách, jaké soužití s nimi pro nás přináší, proto tato dvě zvířata úplně vynecháme. Mnohem větší pozornost si totiž zaslouží i jiné druhy. Zvlášť do menších bytů je vhodnější zvolit menší nebo méně náročný druh.

Rybičky pomáhají i vašemu zdraví

Akvárko s malými rybkami je nejen skvělým doplňkem vašeho interiéru, ale ryby jsou skvělými parťáky i do času odpočinku.

  • Při pozorování života v akváriu se vám totiž dokonce i snižuje krevní tlak a přichází do lidského zdraví klid a harmonii.
  • Rybičky jsou vhodným domácím mazlíčkem pro mladý pár v malém nájemním bytu, pro rodiny s malými dětmi, a dokonce také pro seniory.
Zdroj foto: Frantisek Czanner / Shutterstock.com

Přestože se může zdát, že malé akvárium s rybkami je velmi nenáročné, zvažte, zda se chcete starat o rovnováhu pH vody a samotné čištění vody. Tento druh práce totiž k akvarijním rybičkám rozhodně patří. Při výběru je dobré si zvolit, zda budete chtít sladkovodní nebo mořské akvárium, tam se totiž výrazně mění styl péče.

Tip! Do akvária se hodí také vodní ještěrka axolotl mexicky.

Pokud zvolíte sladkovodní akvárium, pak je pro začátečníky doporučený:

  • karas zlatý,
  • neonka obecná,
  • skalára.

U mořských rybiček je velmi oblíbený klaun nebo klipka Kleinova.

Papoušek je věrný společník

Dalším velmi oblíbeným zvířetem do menšího bytu je papoušek nebo jakýkoliv jiný druh ptáka. Papoušek je totiž velmi společenský tvor, s nímž se nikdy nebudete cítit osaměle. Navíc se svou klecí zabírá málo místa – a vy tak nemusíte řešit nepořádek po celém bytě. Nevýhodou může pro někoho být, že jsou papoušci často také hlasití, jejich křik nebo zpěv může zvlášť ve večerních hodinách dost rušit.

Péče o ně není nikterak složitá nebo pracná, stačí jen pravidelně čistit klec od výkalů a doplňovat jídlo i čerstvou vodu. Pokud se o papouška dobře staráte a věnujete mu dostatek času, pak se může některý druh dožít až dvaceti let.

Zdroj foto: Veera / Shutterstock.com

Děti milují morčata a křečky

Znáte snad nějaké dítě, které by při dospívání nežadonilo o křečka, potkana nebo morče? Tyto druhy domácích mazlíčků jsou oblíbené zvlášť proto, že se s nimi může jejich páníček mazlit. Dobře se přizpůsobí bytu i menšímu prostoru v kleci, v některých případech můžete pořídit i menší ohrádku pro „venčení“. Co se týče péče, stačí jen doplňovat čerstvou vodu a jídlo, měnit podestýlku a věnovat alespoň trochu času denně.

Ještě předtím, než pořídíte křečka nebo nějaký druh myši, myslete na to, že tato zvířata patří k nočním tvorům.

  • Často se vám tak může stát, že vás svým hrabáním nebo nočním životem může domácí mazlíček vzbudit.
  • Mezi ty vůbec nejoblíbenější druhy hlodavců patří klasický křeček zlatý, morče rozetové nebo typická krysa obecná. Velkou oblibou se těší také osmák degu.

Hadi nejsou pro každého

Jestliže patříte k těm, kterým nevadí hadi nebo pavouci, pak si asi neumíte představit, že budete chovat malé myši či hlodavce jako domácí mazlíčky. V případě, že máte doma hada, totiž budete pořizovat myši jako potravu pro vašeho mazlíčka. Had je skvělým výběrem pro život v bytě, nepotřebuje totiž mnoho prostoru. Ujistěte se však ještě před pořízením hada, zda někdo z vaší rodiny nemá právě z těchto zvířat strach, to bývá velkým problémem.

Přečtěte si více o chameleonech

Had je ve skutečnosti velmi pohodový člen rodiny, který je většinu dne v klidu a vyhřívá se. Je velmi důležité, aby měl správně utěsněné víko terária, v opačném případě se totiž brzy vydá na průzkum nového teritoria a vystraší tak vás nebo dokonce vaše sousedy.

Pravdou je, že had může být vaším dlouholetým přítelem, dožívá se totiž až třiceti let. Péče o hady není moc náročná, jelikož krmení většinou probíhá pouze jednou týdně. Dbejte však na neustálý dostatek vody, světla a tepla. Oblíbenými druhy hadů jsou užovky červené nebo krajty královské.

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. jirka říká

    Typická krysa obecná…asi jste myslela potkana. Nevím, že by někdo amatérsky choval krysu. A papoušek se tedy dožívá i mnohem víc než dvacet let. (A pak jde chudák z ruky do ruky..)

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.