Pes v bytě nebo domě aneb jde o dalšího člena rodiny, nebo zátěž?

Obvykle si pejska přejí děti – a rodiče po dlouhém rozmýšlení a odmítání nakonec podlehnou. Ať už je to u vás doma jakkoliv, jistě si také pokládáte otázku, zda pes v bytě nebude trpět a jestli je tedy vůbec rozumné jej pořizovat. Jedno je jasné – i pes, který žije v bytě, může být spokojený a s ním i jeho páníček, záleží však jen na lidech, jak se postaví k jeho výchově.

Zdroj obrázku: Javier Brosch / Shutterstock.com

Opravdu to chcete?

Se psem je to stejné, jako když do rodiny přibude miminko. Je to totiž na sto procent dalším členem domácnosti, který má také jako člověk své potřeby, touhy a nejde jej přehlížet. Není to jen o nutnosti psa venčit, štěňátkům trvá, než se naučí vykonávat potřebu venku nebo vydržet v bytě o samotě, takže první měsíce jsou skutečně náročné. Nakonec nastává otázka, kdo se psem bude trávit čas, vychovávat jej a hrát si s ním. Prostě jako s dítětem. Pes každopádně ovlivní váš život, a to zásadním způsobem.

Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com

Na zahradu nebo do bytu?

Mnoho lidí věří, že pes může být spokojený jen na zahradě, kde může volně běhat. Jistě, prostor pes potřebuje, ale existují i rasy, které jsou spíše spokojenější doma, a to i menším bytě. Je však jen na jeho pánovi, jak psa dokáže naučit nejen poslušnosti, ale i samostatnosti. Každý totiž do práce chodit musíme – a po tuto dobu je pes odkázán sám na sebe. Nemusí se z něj ale stát ničitel věcí a opravdová zátěž. Všechno závisí na tom, zda jsme se psovi věnovali od štěněte a vychovali ho.

Péče a láska

Pes, který je vychovaný, má dostatek pohybu a prostoru pro hry, zároveň pociťuje lásku, bude psem spokojeným, a tím pádem z něj skutečně může být vhodný parťák a kamarád, i když s námi žije zavřený v bytě nebo domečku. Pokud se ale psovi jeho pán od začátku náležitě nevěnuje, může se z něj stát záhy přítěž, které se chceme zbavit.

Takže je to jen na nás – jaký pán takový pes.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.