Životní stylZvířata

Agama vousatá – Jak o toto zvířátko správně pečovat?

Plánujete si pořídit nového domácího mazlíčka a láká vás právě agama? Vše o tom, jak o ni správně pečovat, jak velké terárium ji pořídit a čím ho vybavit, jakou stravu má ráda a jakým činnostem se ráda věnuje? To vše, a ještě mnohem více se dozvíte v následujícím článku.

agama vousatá
Zdroj foto: Zh.anna / Shutterstock.com

Co je agama?

Agama vousatá je všežravá ještěrka, která pochází z Austrálie, tedy ze subtropických a tropických oblastí a patří mezi denní tvory. Pokud vás zajímá věk, agama se při správné péči dožívá až 15 let. Není to tedy mazlíček, kterého si pořídíte na chvilku, nýbrž se u vás doma ohřeje poměrně dlouho.

Druhy agamy

Existuje mnoho druhů agamy, jenom některé však můžete mít i doma.

  • Agama vousatá (Pogona vitticeps), neboli agama australská
  • Agama límcová (Chlamydosaurus kingii)
  • Agama kočinčinská (Physignathus cocincinus)
  • Agama modrá (Acanthocercus atricollis)
  • Agama osadní (Agama agama)

Chov agamy vousaté

Tím se dostáváme k další důležité věci. A to sice té, že agama má velice ráda horko. Na noc mají agamy rády spíše nižší teploty okolo 20 °C a také tmu. Zato přes den jim vyhovují teploty vzduchu kolem 30 °C. Proto jim do terária nezapomeňte pořídit speciální lampu, díky níž budou mít ve svém domově příjemné teplo a budou se cítit skvěle.

Terárium pro agamu vousatou

Ačkoli agamy nejsou v porovnání s psy a kočkami velké, jejich terárium by mělo být alespoň metr dlouhé. A ve výbavě by neměly chybět větve a další dekorace, například sukulenty a kameny. Větve jsou pro agamy nezbytné z toho důvodu, že je využívají k odpočinku, protože se nad zemí cítí v bezpečí. A nezapomínejte ani na dostatečnou cirkulaci vzduchu, vyvarujte se ovšem průvanu či přílišné vlhkosti, která by mohla způsobovat plísně.

Krmení a potrava pro agama

Aby se u vás doma agamě líbilo a měla se k světu, dopřávejte ji pestrý jídelníček. Mají rády hmyz, ale vyhovuje jim i rostlinná strava. Poctíte je tedy jak polníčkem či pampeliškovými listy, tak i ovocem a zeleninou. Důležité je také pravidelné dodávání vitaminů a minerálů, zejména vápníku. Tyto látky jim můžete přidávat do potravy. A nezbytné je každodenně terárium očisťovat od případných zbytků jídla.

Nezapomínejte na vodu

A v jídelníčku agam nesmí chybět ani voda. Zejména mláďata a samice po nakladení vajec mají sklony k dehydrataci. Vodu můžete agamám nechat v misce v teráriu, nebo jim ji pomocí rozprašovače aplikovat přímo do tlamy. Pokud zvolíte možnost s miskou, dbejte na její každodenní výměnu.

TIP: Doporučujeme vám také přečíst si více o chameleonech

agama
Zdroj foto: Nick Greaves / Shutterstock.com

Doporučujeme: Axolotl mexický: Chovejte ho v akváriu. Jak o něj pečovat?

Agama vousatá a mazlení

Agamy jsou přirozeně zvídavé a zajímají se o dění kolem sebe. Rády se nahřívají na okenním parapetu i prohledávají domov svého páníčka. Co se týče kontaktu s lidmi, není nikterak náročné je na pravidelný kontakt naučit – a některé se dokonce i rády nechají od majitele pohladit.

Chov agamy je zábava – a ač se to na první pohled nemusí zdát, jsou skvělými společníky. Zejména v letních měsících se společně můžete oddávat opalování na balkoně či na zahradě.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)