7 důvodů, proč neprohloupíte koupi dražšího automatického kávovaru

Káva z kavárny představuje sociální faktor – sdílení zážitku z kávy s přáteli, kolegy nebo partnerem. Dokonce i rituál ranní procházky k vyzvednutí vašeho espressa může být často vrcholem dne.

Dostat svou denní dávku kofeinu z oblíbené  místní kavárny je však v dnešní době trochu složitější. Pandemie COVID-19 bohužel překazila spoustu našich každodenních rutin a omezila možnost společenských setkání. I když mnozí z nás budou chtít i nadále podporovat místní kavárny a podniky, můžete se rozhodnout i tak, že je bezpečnější zůstat doma. Je toto čas na investování do vlastního automatického kávovaru? Tyto prémiové mašiny slibují horký a dokonalý šálek espressa, automaticky. Ale stojí poměrně hodně. Stojí za tu marnotratnost? Test a recenze nejlepších automatických kávovarů tvrdí, že ano! A my s nimi souhlasíme.

Zdroj foto: Oksana Shufrych / Shutterstock.com

Co to je „automatický kávovar“ ?

Espresso je skvělé v cukrárně nebo kavárně, ale doma znamená potíže. Udělat dobrý šálek kávy vyžaduje hodně učení – a hodně lásky k dobrému espressu – aby bylo vše v pořádku.

U běžného (méně super) kávovaru na espresso musíte mlít kávová zrna nebo je koupit mleté, změřit, naplnit v množství pro jeden „shot“ do portafilteru a portafilter uzamknout. Některé stroje vás také požádají, abyste pečlivě ohřáli vodu na perfektní teplotu. Není to náročný proces, ale příprava více než jednoho šálku espressa může chvíli trvat. Musíte doslova oplachovat a opakovat; váš portafilter vyžaduje čištění po každém shotu. Je to proces zralý pro automatizaci. Super automatický espresso kávovar je navržen tak, aby za vás udělal většinu práce. I proto oslovuje dva velmi odlišné druhy lidí: „velmi zaneprázdněný“ a „über líný“. Bez ohledu na to, kdo jste, automatický espresso kávovar je vašim důvěryhodným kávovým společníkem.

Připraví super automatický stroj i dobrou kávu?

Dobře, první výhoda této kategorie výrobníků espressa je zjevná; jsou super automatické! Tudíž, při přípravě nemusíte mlít, měřit, plnit… Automat dělá všechno.

Avšak se super automatem obětujete nějakou tu chuť. Ne proto, že technologie je sama o sobě špatná. Je to jen to, že příprava dokonalé kávy vyžaduje vysokou úroveň pozornosti, například pokud jde o:

  • čerstvá zrna ( datum pražení),
  • tvrdost vody,
  • extrakce,
  • teplota.

Žádné z těchto kritérií pravděpodobně nebude na vašem seznamu priorit vysoko. Káva tedy nebude dokonalá. Přesto by měla být víc než pitná, pokud si jen nevyvinete určitý druh hypersenzitivního vkusu.

Zdroj foto: Nikolay Litov / Shutterstock.com

Výhody automatických espresso strojů

Automatický kávovar může být dražší ve srovnání s běžným kávovarem nebo dokonce s poloautomatickým kávovarem. Získáte však všechny výhody rychlé a snadné přípravy kávy, kdykoli budete chtít. Po dokončení počátečního nastavení jednoduše vyberete požadovaný typ a necháte stroj pracovat. Zde je sedm výhod nákupu automatického kávovaru. Prvním bodem, který podle našeho názoru pěkně zapadá do aspektu komfortu, je:

1.   Nenáročná údržba těchto modelů

Ano, pravděpodobně budete muset vyprázdnit přihrádku, ve které stroj ukládá zbytky kávy, ale lze to provádět méně často, než když používáte standardní portafilter. Některé z vyšších modelů mají dokonce samočisticí funkce, které eliminují potřebu, abyste to dělali vy.

2.    Jsou perfektní pro každého

Bez ohledu na úroveň dovedností. Ano, příprava kávy je umění, ale dokonalá káva není jen pro takzvané kavárenské typy. Tyto stroje můžeme považovat za rovnostářské, protože každý si může vychutnat espresso hodné kavárny i v pohodlí svého domova.

3.   Rychlá a snadná příprava kávy

Probudíte se ráno s méně než třiceti minutami na to, abyste se připravili na rušný den? Potřebujete energetický stimul, ale nemáte čas na přípravu kávy,  natož jít do kavárny? Pokud to zní jako o vás, pak je automat na espresso něco, co by mělo být základem vaší kuchyně. Plně automatickému kávovaru netrvá déle než stisknutí knoflíku a nabídne vám tu nejchutnější kávu, kterou potřebujete pro začátek dne, nebo pro probrání se z odpoledního útlumu. Snadné a rychlé použití je jednou z největších výhod, které automatické kávovary nabízí.

4.   Různé variace chutí

Další úžasnou výhodou automatického kávovaru je, že si můžete vyzkoušet spoustu různých příchutí. Bez ohledu na to, jaké máte preference, váš kávovar dokáže připravit všechny druhy kávy. Proto si můžete být jisti, že snadno uspokojíte i preference ostatních členů rodiny a přátel. Automatické kávovary na espresso dokážou připravit latte, cappuccino, macchiato a další. Umožní vám častěji experimentovat s různými příchutěmi. Automatické kávovary vám mohou otevřít svět různých typů kávy, s kterými jste se možná dříve ani nesetkali. S automatickým výrobníkem espressa můžete vyzkoušet a prozkoumat různé druhy kávy podle sezónnosti, profilu pražení i zeměpisné polohy.

Zdroj foto: Yevhen Vitte / Shutterstock.com

5.   Spousta funkcí

Když si lidé kupují automatický kávovar poprvé, často jsou překvapeni, jak je tento stroj univerzální. Mnoho z těchto modelů dokáže víc než jen přípravu kávy. Napěňovače mléka jsou velmi častým doplňkem automatických kávovarů. Pokud si vychutnáváte kávu s pěnou nebo krémem nahoře, skvěle byste využili vestavěný napěňovač. Některé modely umožňují, aby byl napěňovač mléka uložen ještě úhledněji, když se nepoužívá. Je to vynikající funkce, která vám pomůže připravit fantastické kávy podle preferencí kohokoliv. Kromě toho jsou u výrobníků espressa běžné obtokové dávkovače. Je to funkce, která vám umožní vybrat si, zda si dát kávu s kofeinem nebo bez kofeinu. To může být užitečná funkce pro lidi, kteří mají rádi chuť kávy, ale chtějí se vyhnout účinkům kofeinu. A konečně, automatické kávovary jsou dodávány s mlýnkem. Díky mlýnku si můžete vybrat, zda si budete kávu připravovat z mletých nebo celých zrn. Je to další funkce, která vám umožní mít nad svými espressy větší kontrolu.

6.   Dlouhodobá investice

V kavárnách je s přáteli a s horkým cappuccinem v ruce zábava. A i když šálka kávy ve vaší oblíbené kavárně každý den může být zábavná, je nepochybně i drahá. Pokud jste někdo, kdo si kávu kupuje většinu dní v týdnu, můžete provést rychlý výpočet a zjistit, kolik každý týden utratíte. Možná budete šokováni, když zjistíte, kolik z vašich peněz jde na každodenní kávu v kavárně. Díky automatickému kávovaru můžete z dlouhodobého hlediska ušetřit peníze tím, že se vyhnete koupě kávy, když jste venku. Mnoho lidí se rozhoduje pro nákup kávy v kavárnách i proto, že mají pocit, že to doma trvá příliš dlouho. Pokud jste někdo, kdo často ráno spěchá z domu, automatický espresso kávovar může být přesně to, co potřebujete k vychutnání kávy a úspoře času a peněz. Počáteční cena je sice vysoká, ale vrací se vám každým doma spařeným „shotem“.

7.   Vaše znalosti o kávě se rozšiřují

Někteří lidé tráví měsíce i roky studiem v Brazílii, Kolumbii nebo Římě, jen aby se stali baristy. O kávě se toho můžete dozvědět omnoho víc než jen to, co vidíte v kavárnách nebo obchodech s potravinami. Vlastnictví automatického kávovaru vám dá příležitost experimentovat s různými příchutěmi, odrůdami a typy kávy.

+     1 bonus na závěr

Přidaným bonusem domácí přípravy kávy je, že můžete ze zbytků kávové sedliny získat vynikající kompost do zahrady. Sedlina je příliš kyselá na to, aby se používala sama o sobě, proto ji nejprve promíchejte s organickým zahradním odpadem.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.