Agastache – Jak na pěstování byliny s vůní lékořice

Agastache má okrasné květy a omamnou vůni. Pěstuje se v létě. Jaké má léčivé účinky, jaké jsou oblíbené druhy a jak si můžete agastache pěstovat v domácích podmínkách?

agastache
Zdroj foto: JurateBuiviene / Shutterstock.com

O agastache

Rostlina agastache (lat. Agastache) se často vysévá pro své okrasné květy a omamnou vůni. Pěstuje se jako letnička, jelikož špatně snáší chladné podmínky. Agastache vykvétá do barev fialové, bílé a modré, a často k sobě láká svou specifickou vůní motýly.

Druhy agastache

Existuje více než 20 druhů. Mezi oblíbené druhy patří:

  • Agastache anýzová (lat Agastache foeniculum)
  • agastache rugosa (lat. agastache rugosa)
  • agastache blue fortune
  • agastache black adder

Pěstování agastache

Jelikož je agastache (lat. Agastache) teplomilná rostlina, bude vám dobře prospívat na stanovišti, kde je dostatek tepla a světla. Nejlépe uděláte, když jí pořídíte štěrkový mulč. Jelikož se tato bylina ráda přesévá, musíte počítat s tím, že rozhodně nenaroste úhledně, proto se doporučuje ji vysévat do záhonů. Její pěstování je nenáročné, je potřeba ji akorát zalévat a čas od času přihnojit.

Nejčastěji vykvétá agastache do fialové barvy, a co je pro ni autentické, je nápadná lékořicová a mátová vůně, která se line z jejích velkých medonosných květů.

Agastache v kuchyni

Jako z každé byliny, tak i z této byliny se dá připravit skvělý čaj. V sušené formě se používá jako koření na dochucení prakticky každého jídla – salátů, polévek, masa, ryb a dalších. Pro své lákavé aroma je často používána také do sirupů a sladkých jídel, jako jsou muffiny, sušenky a další. Skvělá volba je také domácí zmrzlina s agastache!

Léčivé účinky agastache

Pokud máte problémy s nervovým systémem, připravte si čaj z agastache, který má mírné sedativní účinky a dokáže zklidnit i bolesti hlavy. Večerní čaj zároveň zažene noční můry. Také se jí říká „horká bylina“ – to znamená, že zvyšuje pocení těla. Měli byste ji tedy pít, pokud jste nemocní, jelikož nadměrné pocení snižuje horečku a urychluje uzdravovací proces. Dá se používat jak vnitřně, tak i jako obklady na popáleniny či jiné kožní problémy, jako jsou ekzémy, kvasinky a plísně, jelikož má antivirové vlastnosti.


Přečtěte si o dalších bylinách

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.