Chameleon: Jak ho chovat v domácích podmínkách?

Chameleon je sice divoké zvíře, ale bez problémů zvládnete péči o něj i v našich podmínkách. Nejčastěji chovaným druhem v České republice je chameleon jemenský, který k nám byl dovezen z podhorské polopouště Arabského poloostrova. Toto zvíře si rozhodně oblíbíte. Je na chov poměrně nenáročný, ale má svá specifika.

Zdroj foto: Dan Chis / Shutterstock.com

Původ chameleona

Na světě je známých zhruba 100 druhů chameleonů a jejich rozměry jsou od 3 cm až skoro do jednoho metru. V České republice volně nežijí, ale nejčastěji dováženým druhem je chameleon jemenský. Tento denní ještěr pochází nejen z podhorské polopouště Arabského poloostrova, ale volně v přírodě byste ho mohli nalézt také v Jemenu. Žije ve výškách až do 2500 m. n. m. a abyste ho spatřili, museli byste se dívat do větví akácií či do kukuřičného pole nebo obcházet přízemní sukulenty a keře.

Chameleon jemenský

Tento druh chameleona patří mezi ty větší – a samci dorůstají délky i s ocasem až 65 cm. Samice jsou podstatně menší. Mají délku zhruba 45 cm. Jsou mimořádně žádaní také z toho důvodu, že mají pestré zbarvení, které se mění podle jejich nálady či situace, ve které se nacházejí. Nejčastější barvy jsou však od světle zelené až po tmavší olivovou. Mají vysokou přilbu, která dosahuje až 8 centimetrů a osobitý hřbetní hřeben.

Zdroj foto: Baishev / Shutterstock.com

Chov chameleona

U nás je jejich chov poměrně rozšířen. Chovají se v dostatečně velkých teráriích. Potřebují denní světlo a také alespoň mírné přisvícení. A hlavně stálou teplotu, která by se měla pohybovat mezi 28-35˚C. V noci může teplota klesnout k 22˚C. Pokud se rozhodnete chovat pouze jednoho jedince, bude vám stačit teráriu o rozměrech 80x70x150 centimetrů. Mladým jedincům byste stěny akvária měli rosit i několikrát denně, protože vodu pijí tak, že olizují kapky.

Chov více chameleonů najednou

Pokud se rozhodnete chovat více chameleonů najednou, musíte tomu upravit i podmínky. Hlavně velikost akvária, které by nemělo být menší než 120x90x100 centimetrů. Kdybyste je dali do menšího akvária, mohlo by se jednoduše stát, že by se chameleoni mezi sebou mohli začít napadat. Lepší je však chovat je odděleně a samici nechat samcem pouze připouštět. Jsou to totiž samotáři. Pářit se mezi sebou mohou až 3x ročně a nakladou zhruba 20–70 vajec v jednom vrhu.

Čím živit chameleona

Chameleoni jsou velmi žravá zvířata. Můžete ho krmit čímkoli malým, co se hýbe, jako jsou cvrčci, sarančata a podobně. Dospělí jedinci zvládnou i malé myši. Milují však také zelené listy a ovoce. Proto jim do akvária dávejte různé větvičky stromů, banány, mandarinky či broskve. Občas jim dopřejte i vitamínové přípravky, které jsou speciálně určené pro ještěry. Větve stromů se budou chameleonům líbit i jako místo odpočinku, proto by je ve svém akváriu měli mít pořád.

Tato zvířata jsou vhodná pro chovatelské začátečníky, dožívají zhruba 4–7 let a svou kůži svlékají naprosto stejně, jako hadi.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.