Jak se zbavit tvrdé vody v domácnosti a ochránit spotřebiče?

Tvrdá voda trápí většinu domácností. Možná mezi ně patříte také. Tato voda obsahuje velké množství minerálů, především s velmi vysokým obsahem vápníku a hořčíku. Tyto minerály se poté usazují ve spotřebičích jako vodní kámen.

jak se zbavit tvrdé vody
Zdroj foto: Vladimir Mucibabic / Shutterstock.com

Jak poznáte, jestli máte stejný problém? Podívejte se například na vaše vodní kohoutky nebo například na rychlovarnou konvici. Pokud na nich uvidíte vodní kámen, problém je jasný. Určitě vás napadnou veliké škody, které může vodní kámen na vašich spotřebičích způsobit. Nemusíte ale neustále dokola kupovat nové spotřebiče, poradíme vám, jak je bezpečně chránit.

Tvrdá voda a zdraví

Trápí vás různé druhy ekzémů nebo máte citlivou pokožku? Dávejte si veliký pozor! Tvrdá voda má veliký vliv, protože vás bude vysušovat. Proto se zkuste vyhýbat dlouhým koupelím v horké vodě. Tvrdá voda může mít negativní vliv při koupání, oplachování nebo také při pití. Zkuste zvážit, jestli tohle nemůže být příčinou vašich problémů.

Jak bojovat s vodním kamenem?

Mezi nejvhodnější variantu patří například přístroj na změkčování vody.

Tento přístroj sníží množství vápníku a hořčíku ve vodě, a tím bude více chránit vaše spotřebiče. Samozřejmě jej nemůže odstranit všechen, jelikož lidské tělo potřebuje obsažené minerály, ale v malém množství. Pokud vás tahle varianta zaujala, zkuste si najít firmu, která se tímto zabývá a se vším vám poradí.

Vodní kámen na rychlovarné konvici

Trápí vás zničená rychlovarná konvice? Máme skvělou vychytávku, která vás vodního kamene alespoň na chvilku zbaví. Řešení je jednoduché – konev naplníte octem, ten můžete klidně zředit vodou. Tu necháte převařit – a vodního kamene se hravě zbavíte. Můžete použít i ocet se sodou, z čehož si vytvoříte kaši. Tu poté natřete na hadřík a spotřebič očistíte.

Tip: Jak vyčistit dřez? Ověřené a jednoduché tipy

Jak bojovat s tvrdostí vody

Jak již bylo zmíněno, vhodným řešením je změkčovač vody.

  • Postačit může i výměna filtrů, které vám změní ionty ve vodě. Tahle možnost je ale velice finančně náročná, jelikož musíte filtry pravidelně vyměňovat.
  • Další možností je použít chemickou látku přímo do vody, například fosforečnan. Tím dosáhnete, že voda bude působit jako měkká, a přitom bude stále tvrdá.

Tohle řešení můžete použít před praním či třeba mytím nádobí v myčce. Nedoporučuje se ale používat trvale jako pitná voda. Nejnovější variantou jsou přístroje, které vložíte pod dřez. Můžete si pomocí nich nastavit tvrdost vody a také vám odstraní chlor.

Doporučujeme: Jak se zbavit vodního kamene na pákových bateriích?

Jak vybrat správný změkčovač vody

Pokud se rozhodnete vodu změkčit, obraťte se na odborníky.

  1. Jako první si nechte zajistit rozbor vaší vody, s nímž budete nadále pracovat.
  2. Když budete mít výsledky, můžete si hledat odborníky, kteří tuhle situace vyřeší.
  3. Jelikož existuje spoustu změkčovačů, je ideální si nechat poradit s výběrem toho správného.
  4. Na základě výsledků vám zvolí vhodný změkčovač pro konkrétní problém.

Jak zjistit tvrdost vody?

Pořiďte si testovací pásek na tvrdost vody, který vložíte do kelímku s vodou. Poté zjistíte podle výsledku, jak na tom vaše voda je. Také si můžete zkusit namydlit ruce – pokud vám bude mýdlo málo pěnit je to kvůli tvrdé vodě. Tohle testování není ovšem zaručené.

Jak jste na tom s tvrdostí vody u vás doma?

Zdroj: zoutman.com, aquanord-cz.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.