Tourettův syndrom: Co to je a jaké jsou příznaky?

Tourettův syndrom je pro mnoho lidí stále velkou neznámou, ovšem je třeba, aby se toto onemocnění dostalo do povědomí více lidí. Tento syndrom má totiž velmi specifické projevy, které se na první pohled mohou zdát zvláštní. Jakmile se však s touto nemocí seznámíte, blíže pochopíte, proč tomu tak je.

Zdroj foto: GoodIdeas / Shutterstock.com

Jedná se o vrozené onemocnění, které se může projevit už v dětství, a to během šestého roku života. Výrazně častěji se vyskytuje u mužů, ovšem postihnout může obě pohlaví.

  • Tento syndrom se vyznačuje hlavně tiky, které mohou být zvukové i pohybové.
  • Často se však přidávají ještě další problémy, například sebepoškozování či hyperaktivita.
  • V pubertě pak může docházet k zhoršení příznaků, to však později odezní.

Řada informací ohledně tohoto onemocnění stále není známá. Mezi jednu z nich patří také příčina Tourettova syndromu. Je však jisté, že velký vliv má na to genetika. Pravděpodobně za vznikem stojí snížená funkce hlubokých struktur mozku (bazálních ganglií). Jenže kromě toho se nabízí také další možné faktory, které mohou ovlivňovat vznik tohoto onemocnění. Jedním z nejdůležitějších vlivů jsou nepochybně autoimunitní onemocnění, dále také infekce.

Projevy tohoto onemocnění

Nejvýraznějšími projevy této nemoci jsou různé tiky. Ty mohou být pohybové i zvukové. Většinou se neustále opakují a jsou velmi výrazné, takže narušují život i při běžných aktivitách. Ovšem těmto tikům se nelze nijak vyhnout. Předchází jim totiž silné nutkání, které nelze potlačit. I když člověk ví, že ho tik uvede v nepříjemnou situaci, nemůže mu zabránit. Tím by totiž vznikal ještě větší vnitřní tlak.

Tiky mohou být relativně mírné, například mrkání, ovšem objevují se také záškuby hlavou či končetinami. Co se zvukových tiků týče, mnohdy se jedná o nesouvisející výkřiky, pískání či třeba mumlání. Pro každého je to velmi individuální. Obecně však lze říci, že ve stresu se tiky objevují mnohem častěji. U určité části pacientů navíc tiky zahrnují také užívání neslušných slov neboli koprolálii.

Zdroj foto: Miriam Doerr Martin Frommherz / Shutterstock.com

Jaká je prognóza?

Tourettův syndrom postihuje různé skupiny lidí, přičemž i příznaky mohou být velmi odlišné. Nejvýraznější však bývají kolem jedenáctého roku života dítěte.

  1. V období dospívání se zhruba u třetiny pacientů příznaky výrazně zmírní, či dokonce zcela zmizí.
  2. U druhé třetiny pacientů pak dochází k utlumení projevů Tourettova syndromu, takže je třeba pouze minimální léčba.
  3. Ovšem u poslední třetiny pacientů bohužel ke zlepšení nedochází a komplikace je provází po celý život. V takovém případě je třeba soustředit se na vhodnou léčbu.

Tourettův syndrom je závažné onemocnění, kterému je třeba věnovat pozornost. Jeho projevy jsou totiž velmi specifické, přičemž nejednoho mohou překvapit.


Další články o zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.