Jak mít správně nastavené tažné zařízení, abyste nedostali pokutu?

Zdá se, že se v posledních měsících mnoho Čechů rozhodlo, že si pro své auto pořídí tažné zařízení. Vede je k tomu potřeba převážet stavební materiál, obliba v obytných přívěsech a přeprava kol. 

Víte, co všechno je potřeba dodržet v případě, že se rozhodnete si i na vaše auto tažné zařízení nechat nainstalovat? Přehledně vám poradíme, jaké kroky je potřeba dodržet. 

Určete si, k jakým účelům bude koule sloužit

Nejdříve si budete potřebovat odpovědět na otázku k jakým účelům bude koule u vašeho vozidla sloužit. Od toho se totiž bude odvíjet celá řada specifik pro instalaci: tažné zařízení cena, zvolená technologie i to, co budete moci přepravovat. Jiné tažné zařízení budete potřebovat v případě, že jste se rozhodli rekreačně přepravovat jízdní kola nebo elektrokola, odlišné zařízení budete potřebovat pro přepravu obytného vozu nebo přepravního vozíku.

Zdroj foto: ilmarinfoto / Shutterstock.com

Zjistěte si, zda je instalace pro vaše vozidlo možná

Dodatečná instalace tažného zařízení je možná u velké většiny automobilů. Pouze některé vozy, obzvláště ty, které mají velmi nízký výkon, nepovolují instalaci koule. Dále je dobré vědět, že některá vozidla sice neumožňují instalaci tažného zařízení pro přepravu nákladu nebo obytného vozu, nosič na kola však povolen je.

V tomto bodě je velmi potřebné zdůraznit, že drtivá většina elektromobilů a hybridních vozů nemá možnost přepravu nákladu. 

Tažné zařízení musí být homologované

Montáž koule na auto je specifickým zásahem do vozidla. Navíc se stává důležitým pojítkem mezi dalším přepravovaným nákladem, proto je logicky jeho výběr a montáž ošetřena zákonem. Pro vaše vozidlo si tedy vyberte pouze speciální tažné zařízení, které je přesně doporučeno pro váš typ vozidla a jeho značku. Zařízení musí být homologované a splňovat zákony platné v České republice i v Evropské unii. S výběrem vám vždy pomůže speciální pracoviště, kde se instalací těchto zařízení zabývají. 

Instalaci přenechte odbornému pracovišti

Pokud jste si mysleli, že nákupem koule to hasne a že vám ji namontuje kde kdo, opět je třeba uvést, že se jedná o velmi důležitou součást auta, která musí splňovat také požadavky na bezpečný provoz. Montáž tažného zařízení proto provádějí pouze odborná pracoviště. Ta vám samozřejmě poradí od samotného začátku, kdy ještě nevíte, jaké zařízení je právě pro vaše vozidlo a vaše potřeby ideální. Bez toho, aniž byste provedli montáž u kvalitní firmy, se neobejdete při následném kroku.

Zdroj foto: Serov Aleksei / Shutterstock.com

Budete potřebovat potvrzení

K tomu, abyste si změnu provedenou na vašem vozidle mohli nechat zapsat do technického průkazu, budete potřebovat právě ono potvrzení od specializované firmy, že došlo k profesionální montáži tažného zařízení. Bez tohoto potvrzení se bude jednat o nelegální zásah do vozidla, za který vám hrozí nepříjemné postihy. 

Zapište si změny do technického průkazu

Nyní vás čeká poslední z kroků – tím je platný zápis provedené instalace koule do technického průkazu. Na stránkách Ministerstva dopravy je uvedeno, co vše budete potřebovat. To jsme si nyní již vysvětlili i my. S potvrzením, již jste dostali od firmy, která na váš vůz tažné zařízení instalovala, si tedy zajdete na příslušný odbor dopravy, kde dojde k oficiálnímu zapsání koule do technického průkazu vozidla. 

Hurá, máte vyhráno. Právě jste absolvovali instalaci vašeho tažného zařízení do vašeho vozidla, včetně všech povinných úkonů pro jeho zapsání do technického průkazu. Pro správné fungování nyní bude potřeba dodržet, abyste za něj zapojovali jen a pouze to, co je povoleno. Hlídejte si nosnost, ta je uvedena nejen na tažném zařízení, ale také ji uvádí výrobce vašeho vozidla. Každé auto má totiž rozlišnou nosnost nákladu, který můžete přepravovat.

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.