Tablet je stále častou výbavou školáků i dospělých. Vybíráme operační systém

Tablety už dnes na trhu s elektronikou nemají tak silnou pozici jako před lety, ovšem i tak se jedná o relativně oblíbená mobilní zařízení. Ocení je všichni lidé hledající univerzální přístroj.

Pro výběr toho nejlepšího tabletu je důležitých hned několik kritérií. I když budete každý preferovat něco jiného, rozhodně se hodí mít obecný přehled v dané problematice. Pojďme si tedy společně projít proces výběru nového tabletu.

Zdroj foto: TippaPatt / Shutterstock.com

Tablety jsou v českých domácnostech velice populární

Trend tabletů v současnosti pomalu upadá, ovšem i tak tato mobilní zařízení patří k velice oblíbeným. Jejich obliba se sice nevyrovná notebookům nebo klasickým stolním počítačům, ovšem podle údajů Českého statistického úřadu se tablet nachází přibližně ve čtvrtině všech tuzemských domácností. Na trhu tato zařízení stále přibývají, takže byste mohli mít problém s výběrem nejlepšího tabletu. Vše záleží na vašich osobních preferencích a účelu, k němuž chcete nový tablet využívat.

Jak vybrat tablet

Jako první byste si měli ujasnit, k jakému účelu bude nový tablet sloužit. Podle toho vyberte nejvhodnější variantu, na níž jsou navázány konkrétní specifikace. Dalším krokem je výběr operačního systému a rozměr displeje. Daleko důležitější než jeho velikost je postup výroby a rozlišení.

Pro optimální fungování je třeba vybrat i dostatečně výkonný procesor a také dostatečnou kapacitu operační paměti. Například tablet Samsung nebo Lenovo má procesor s výkonem 2,3 GHz, což pro nenáročného uživatele bohatě stačí.

Zdroj foto: Peshkova / Shutterstock.com

Který operační systém zvolit

Prvním obtížným rozhodnutím, které vás při výběru tabletu čeká, je volba operačního systému. Od něj se odvíjí další specifikace a přidané funkce. V současné době máte na výběr hned ze třech různých operačních systémů, jimiž jsou:

  • Google Android,
  • Apple iOS,
  • Windows Phone.

Každý z nich má své výhody a nevýhody, takže nelze jednoznačně určit, který z nich je nejlepší. Jinak řečeno – každému z vás bude sedět něco jiného.

OS Google Android

Operační systém Android využívá například tablet Lenovo. Jde o modifikovaný software, jenž máte v chytrých telefonech. Hlavní výhodou je celá řada užitečných aplikací dostupných zdarma. Systém vyniká i svou otevřeností, takže si jej šikovní uživatelé mohou libovolně nastavovat a modifikovat.

Zdroj foto: MinDof / Shuttertstock.com

Právě operační systém Android patří v současné době k tomu nejrozšířenějšímu softwaru. Jede na něm jak většina tabletů, tak i chytrých telefonů. To však znamená, že si systém mnohdy nerozumí s hardwarem konkrétního zařízení. Tento problém vede k zasekávání a ke zpomalení celého přístroje, což je samozřejmě nežádoucí. Android oceníte v případě, chystáte-li se provádět větší změny v softwarovém nastavení, popřípadě pokud toužíte po velkém množství aplikací.

Apple iOS

Na všech zařízeních provozovaných firmou Apple naleznete jejich vlastní operační systém iOS. Oproti Androidu je systém uzavřený, takže uživateli nedovoluje tak razantní změny v nastavení přístroje. Tablet Apple naplno oceníte zejména v okamžiku, vlastníte-li už jiná zařízení od této americké společnosti. Jednotlivé přístroje lze synchronizovat, čímž si mnohonásobně ulehčíte práci.

Operační systém iOS je obecně spojován s produkty té nejvyšší kvality. Protože je hardware i software vyvinutý stejnou společností, máte stoprocentní jistotu, že se vám Apple tablet nebude nikdy sekat. Za svižný a bezproblémový provoz ale zaplatíte hodně tučnou částku, protože startovací ceny těchto zařízení začínají na 10 tisících korun. Nevýhodou je také menší množství aplikací.

Zdroj foto: Kostenko Maxim / Shutterstock.com

OS Windows Phone

Společnost Windows představila před několika lety zajímavý software, s jehož pomocí můžete na malém mobilním zařízení spouštět programy určené pro počítač. Tím pádem se z tabletu stává ještě více multifunkční přístroj, k němuž je možné připojit myš nebo klávesnici. Microsoft sám uvádí, že jeho tablety jsou ideální k provádění pracovních výkonů. Tablet 10 palců s operačním systémem Windows má ještě jednu pihu na kráse, a tou je jeho pořizovací cena.

Někomu by mohlo vadit i na první pohled nepřehledné rozhraní a nedostatek kapacity interního úložiště. Jakmile zvolíte variantu 32 GB budete mít dříve či později problémy. Windows tablet vám nabízí optimální komfort mezi pracovním vytížením a pohodlným využíváním aplikací. Pokud hledáte tablet na sledování filmů nebo videí, volte raději operační systém Android.

Jak velký displej zvolit

Velikost displeje je nejčastěji udávána v palcích, podobně jako u obrazovek nebo televizí. Jak se šířka displeje měří? Jedná se o úhlopříčnou vzdálenost mezi dvě rohovými body na displeji.

  • První skupinu tvoří zařízení s velikostí displeje nad 9 palců. Tyto přístroje jsou více než vhodné pro pracovní úkony, protože k nim lze připojit klávesnici. Na druhou stranu jsou kvůli své velikosti značně neskladné, takže se obtížně přenášejí.
  • Druhou skupinou jsou zařízení s velikostí displeje pod 9 palců. V této kategorii naleznete i dětský tablet, který je ideální pro multimediální prožitky a prvotřídní zábavu. Jsou mnohem skladnější a mnohdy jsou prodávány s koženými nebo gumovými pouzdry. Některá zařízení se svou výkonností a všestranností dokonce blíží chytrým telefonům.
Zdroj foto: Pressmaster / Shutterstock.com

Jaký je nejlepší procesor

Procesor je srdcem každého tabletu a jeho frekvence jsou důležité pro celkový výkon přístroje. Ty jsou uváděny v GHz a platí u nich jednoduché pravidlo – čím vyšší číslo, tím vyšším výkonem tablet disponuje. Bohužel to není takhle snadné, protože často záleží i na počtu jader a také na dalších komponentech tabletu. Zařízením s malým displejem bohatě postačí jednojádrový procesor, avšak pro účely zábavy je vhodné zvolit procesory s frekvencí okolo 1,5 GHz.

Například tablet Huawei disponuje 8jádrovým procesorem s výkonem 1,7 GHz, což bude bohatě postačovat k běžnému sledování videí nebo surfování po internetu. Problémem nebude ani hraní her, ovšem při náročnějším pracovním využití už tento přístroj přestává stačit. Tablety mající za úkol nahradit počítače disponují výkonnostní frekvencí více než 2 GHz.

Tablet jako náhrada za foťák

Moderní tablet je vhodný i k pořizovací kvalitních fotografií. Znovu však musíte vzít v potaz otázku pořizovací ceny. V nejnižší cenové kategorii můžete na pořádný foťák rychle zapomenout. Hlavním faktorem ovlivňujícím kvalitu fotografií je počet megapixelů.

Svátečním fotografům bude bohatě stačit foťák s 5 Mpx. Náročnějším uživatelům takové rozlišení stačit nebude. Pro fotky v nadstandardní kvalitě je nutné zvolit tablet disponující fotoaparátem s alespoň 10 Mpx. Počet megapixelů však není jediným určujícím faktorem kvality fotografie. Důležitá je také ohnisková vzdálenost nebo možnost blesku či zaostření.

Zdroj foto: NDAB Creativity / Shutterstock.com

Z čeho jsou tablety vyrobeny?

Při výběru tabletu je neméně důležitá i jeho konstrukce. Nejčastěji používanou a zároveň nejlevnější variantou je použití levných plastových dílů. Postupem času se na trhu objevují i konstrukce z kovu nebo dokonce ze skla. I když by plast mohl vypadat jako materiál z druhé ruky, mnohým uživatelům stačí, neboť nepotřebují zvlášť odolný tablet. Tablet s klávesnicí stejně většina uživatelů nevyužije. Plastová kostra je navíc překvapivě dobře odolná vůči pádům a umožňuje i pohodlné držení přístroje.

Zdroj foto: MinDof / Shutterstock.com

Tablet je skvělé multimediální zařízení, s nímž si užijete spoustu zábavy nejenom na cestách. Klidně jej využijte i při plnění pracovních povinností. Výběr finálního zařízení je však pouze na vás, protože každý z vás bude mít od tabletu maličko jiná očekávání.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.