Sýrský ibišek: Pěstování – venkovní keř i pokojovka

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) je tropická rostlina, která není absolutně přizpůsobena k přežití v chladných zimních podmínkách. V přirozeném prostředí existuje více než 200 druhů této rostliny. Doma je ibišek keřová trvalka, kde rostlina kvete po celou letní sezónu.

Syrský ibišek můžete pěstovat jako pokojovku nebo venkovní keř. Je barevnou ozdobou většiny zahrad. Jak na výsadbu sazenic a pěstování?

Ibišek syrský

Syrský ibišek (lat. Hibiscus syriacus) může být pokojová rostlina, nebo také venkovní keř, který je ozdobou zahrad a parků. V naší klimatické oblasti kvete ibišek celé léto, začíná v červenci a kvete do konce září. Na rostlině se neustále objevují nová poupata, takže krátká životnost každé květiny nezhoršuje celkovou dekorativnost rostliny. Fáze květu, uvadnutí a opadávání trvá pouhé dva dny.

Vzhled ibišku

Květy ibišku jsou velmi velké, téměř gigantické – průměr rozloženého květu dosahuje 20-25 cm. Barva okvětních lístků je bílá, růžová, tmavě karmínová, šarlatová, fialová – jejich barva závisí na odrůdě ibišku.

ibišek
Zdroj foto: Nemova Oksana / Shutterstock.com

Pěstování ibišeku syrského

Syrský ibišek je zahradní květina, daří se jí především ve středně vlhké půdě. Nesvědčí jí chlad nebo průvan. Pokud máte na zahradě vyvýšené místo, je ideální pro keř ibišku syrského. Na takovém místě má ibišek přístup k slunci. Na vyvýšeném a slunném místě kvete ibišek nepřetržitě celé léto.

Chladná a temná místa jsou pro ibišek syrský nevhodná.

Půda

Jako každá aktivně rostoucí rostlina potřebuje tropická krása úrodnou půdu. Ibišku svědčí provzdušněná půda s dobrým odtokem. Jílovitá půda neodvádí vodu, což může způsobit hnilobu kořenů a následný úhyn keře.

Pokud přece jen nemáte jinou možnost, hnůj, humus, minerální hnojiva pomohou jílovitou půdu provzdušnit.

Když máte písčitou půdu, musíte místo rašeliny přidat půl kbelíku obyčejné zahradní půdy.

Výsadba sazenic

Po výběru vhodného místa není těžké ibišek syrsky zasadit:

  • když si přinesete domů stromek v květináči, není třeba ho zalévat – před zasazením musí být jeho kořenový bal úplně suchý;
  • vykopejte otvor 20-25 cm hluboký na vybraném místě. Před zasazením květiny vložte humus nebo ledek. Hnojivo smíchané s půdou. Hloubka nádoby a hloubka vykopané díry by měla být stejná;
  • nádobu, kde je umístěna sazenice, poklepejte po stěnách, pomůže to oddělit kořeny od květináče;
  • když je ibišek zasazený ve vykopané jamce, boční místa, které zůstávají nevyplněné, naplňte hlínou a udusejte;
  • pamatujte si, že před zasazením byl keř zaléván a není potřeba mu hned dodávat vodu. Je třeba si uvědomit, že výsadba syrského ibišku vyžaduje dostatek prostoru. V dospělosti se květina velmi rozroste do výšky i do šířky – keř může dorůst až do průměru 70 cm – jednotlivé keře ibišku by proto měly být od sebe vzdáleny nejméně jeden a půl metru.

Pokud nemá keř za sebou plot nebo jinou oporu, je velmi pravděpodobné, že se při větším větru zlomí nebo jinak zničí.

Zdroj: housing.com


Tipy na další rostlinky

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.