Syndrom nemocné budovy: Zdravotní problémy, které mohou způsobovat
Syndrom nemocné budovy se projevuje u nevhodně navržených domů postavených na špatných místech. Kvůli tomu pak můžeme trpět různými zdravotními problémy.

Jak poznat, zda se to týká i vašeho domu?
Syndrom nemocných budov
Syndrom nemocných či nezdravých budov je označován také zkratkou z angličtiny SBS. Jedná se o problém mnoha škol, kanceláří, zdravotnických zařízení a dalších budov. Proto tímto syndromem trpí prí až dva lidé ze tří. Projevovat se může různě – například rosením oken, výskytem plísně, špatně navržený dům můžete poznat také podle toho, že se vám špatně spí, dýchá, či se u vás projevují ekzémy a podobně.
Příznaky
Příznaků, které ukazují na syndrom nemocné budovy, je celá řada, může proto být složité ho odhalit. Jedná se o běžné problémy jako jsou bolesti hlavy, nevolnost či podráždění očí a nosu. Problémem je také suchá kůže, únava, projevy alergií či potíže s koncentrací. Tyto příznaky mnohdy odezní při odchodu z dané budovy, někdy však mohou přetrvávat v případě, že účinky neurotoxinů přetrvávají. Jestliže se dlouhodobě zdržujete v nezdravé budově, mohou se u vás objevit i chronické problémy jako je kašel, krvácení z nosu, otoky a podobně.

Zodpovědné faktory
Faktorů, které stojí za vznikem syndromu nemocné budovy, je opravdu mnoho. Jedním z těch nejčastějších je zvýšená vlhkost a s tím související výskyt plísní.
- K tomu dochází při nekvalitní stavební technologii či třeba neodborné rekonstrukci.
- Dům tak přestává dýchat čili chybí přívod čerstvého vzduchu.
- Kvůli tomu dochází k rosení oken, jelikož se hromadí vzdušná vlhkost.
- Vlivem toho se následně výrazně více daří plísním, které jsou pro náš organismus velmi nepříznivé.
Častými problémy jsou také různé chemické látky a biologické kontaminanty. S těmi se běžně setkáváme, aniž bychom si to třeba uvědomovali. Jedná se o látky z výfuků vozidel, komíny a podobně. Problémem mohou být také různé bakterie, viry, plísně a pyl. Ty se hromadí ve stojaté vodě v potrubích a zvlhčovačích. Škodlivé patogeny se navíc mohou čířit také klimatizačními systémy.
- V dřívějších letech byly budovy navrhovány tak, aby byly co možná nejvíce vzduchotěsné, čímž se měla zlepšit energetická náročnost.
- Bohužel to však může mít spíše negativní účinek v podobě nedostatečné ventilace.
- Proudění vzduchu v interiéru je přitom velmi důležité.
- Negativní vliv na naše tělo může mít také elektromagnetické záření, které se vyskytuje téměř všude – z mikrovlnných trub, počítačů či televizí.
Dochází k ionizaci vzduchu, bez řádného uzemnění pak vzniká magnetické pole, které negativně ovlivňuje náš organismus.
Prevence
Abyste předešli možným onemocněním, je třeba se o dům řádně starat. Proto byste měli častěji větrat pro dostatek čerstvého vzduchu. V některých případech je třeba systémy větrání, klimatizace a vytápění provozovat správně. Dochází tak k odstranění škodlivých látek, které se hromadí hlavně v místnostech pro odpočinek a místnostech s tiskovými zařízeními.
S čistěním vzduchu vám pomohou také rostliny. Ty totiž absorbují formaldehyd a oxid uhelnatý ze vzduchu. Praktické jsou také vzduchové filtry, které odstraní všechny škodlivé látky. Pomoci si můžete také vysavačem s kvalitními HEPA filtry, takže patogeny a škodliviny už nebudou mít šanci.
Abyste se v daném prostředí cítili dobře, je třeba starat se o jeho čistotu a zdravotní nezávadnost – k tomu pomáhá hlavně udržování hygienického prostředí, časté větrání a pravidelný úklid. Jestliže se rozhodujete pro stavbu nového domu, dejte si pozor, aby odpovídal principům stavební biologie. To zahrnuje celou řadu faktorů, díky kterým předejdete hrozbě syndromu nemocné budovy.
Zdroj: bozp.cz, bezpecnostprace.info