Svatební dar: Jaký moderní dárek vybrat pro novomanžele?

Jste pozváni na svatbu a přemýšlíte, jaký svatební dar novomanželům pořídit? Vyhněte se běžným darům, ale zapojte všechny své smysly a darujte novomanželům nezapomenutelný dar.

Svatební dar
Zdroj foto: Chucchu / Shutterstock.com

Hledáte inspiraci, jak darovat novomanželům originální svatební dar? Poradíme vám, zaručeně si budete mít z čeho vybrat.

Co darovat jako svatební dar

V posledních letech se už i u nás stále častěji objevuje online seznam svatebních darů neboli wishlist. Díky němu se eliminuje možnost zakoupení jednoho dárku vícekrát a také předávání nevhodných darů. Jenže ještě na každý pár si seznam svatebních přání tvoří, takže pár tipů na dárky pro novomanžele se vždycky hodí.

Dnešním trendem jsou svatby párů, které už spolu nějaký čas žijí “nanečisto” a domácnost mají tedy více méně zařízenou. Nepotřebují třetí žehličku nebo kávovar. Neocení pravděpodobně ani nové povlečení, i když nějaké luxusní damaškové asi přece jen radost udělá. Pokud tedy jdete na svatbu páru, který už má zařízený byt, jako svatební dar by se hodilo něco víc originálního.

Zážitkový svatební dar

Společné zážitky

Všichni ostatní jim dají něco praktického nebo něco romantického, vy jim dopřejte vzrušení a adrenalin. Pořiďte jim některý z úžasných párových zážitků, díky němuž si svůj dar nejen pořádně užijí, ale také si vytvoří krásné společné vzpomínky. Například let balónem, vyhlídkový let nad městem nebo třeba větrný tunel, který věrně simuluje volný pád při seskoku s padákem, jsou unikátní a nezapomenutelné zážitky.

Wellness pobyt

Patří novomanželé mezi ty, kteří neustále jen pracují a čas na odpočinek si téměř neudělají? Darujte jim wellness pobyt s trochou romantického rozmazlování. Řada wellness hotelů mají program speciálně pro novomanžele a apartmány zařízené pro nádherný romantický víkend plný pohody. Po takto stráveném víkendu budou oba nejen nabití novou energií, ale také jistě rozhodnutí si to brzy zopakovat.

Společný kurz

Abyste darovaným kurzem udělali opravdu radost, musíte ovšem oba novomanžele opravdu dobře znát. Jen tak se trefíte do kurzu, který je opravdu potěší a oba si ho nadšeně užijí. Gurmány jistě nadchnete kurzem vaření. Podle stupně jejich umění vařit můžete vybrat kurz italské, francouzské, asijské nebo třeba mexické kuchyně. Velkou radost budou mít i z kurzů vaření se známými šéfkuchaři. 

Nemusí to ale nutně být jen kurz vaření. Stejně dobře můžete darovat kurz tance pro dospělé, kurz lezení po skalách nebo dokonce kurz přežití.

Peníze jako svatební dar

Někdy je opravdu nejvhodnější způsob, jak novomanžele obdarovat, nějaký finanční obnos. Možná si šetří na nový byt, rodinné auto nebo cestu kolem světa a darované peníze je potěší víc, než ten nejoriginálnější dárek. V takovém případě alespoň peníze darujte nějak netradičně. Možností je mnoho, záleží na vaší kreativitě. 

Svatební dar peníze
Zdroj foto: Kamalova Ekaterina / Shutterstock.com

Kufr plný peněz

Nemusí to být ani kufr, stačí kufřík – třeba takový, co v něm nosí děti potřeby na výtvarku do školy. Samozřejmě ho vhodně polepte svatebními či jinak romantickými motivy. Kufřík naplňte penězi (lepší jsou kovové mince, ať je kufřík těžký a pěkně chrastí) pořádně uzavřete.

Milionová bankovka

Darovat “milion” není překvapivě nijak těžké, stačí dvě tisícovky a skleněný rámeček na fotografie. Bankovky vhodně složíte a přiložíte je k sobě tak, že vytvoří číslo 1 000 000 Kč. Takto je naaranžujete do rámečku a později darujete novomanželům. Samozřejmě můžete takto darovat i 2 miliony nebo klidně 5 milionů.

Cesta za pokladem

Darovat peníze můžete i opravdu zábavně. Jen je potřeba vyhrát si s přípravami. Nechte novomanžele vydat se na cestu za pokladem, plnit různé úkoly a překonávat překážky. V cíli pak čeká truhla s pokladem (stačí i truhlička). Můžete také nechávat menší obnosy na různých stanovištích s tím, že pár dostane tolik peněz, kolik si vysoutěží. K tomu ale budete potřebovat zasvětit víc svatebčanů, aby vám s únikovkou pro novomanžele pomohli.

Nevíte kolik peněz je vhodné darovat jako svatební dar novomanželům? Zvažte všechny svoje možnosti a darujte jim tolik, kolik uznáte za vhodné. Nejdůležitější je, abyste se nesrovnávali s ostatními, ale darovali tolik, kolik vám váš rodinný rozpočet dovolí.

Jsou novomanželé vášniví cestovatelé? Darujte jim peníze vložené v cestovatelském albu či knize, kde můžete rovnou vložit i pohlednici s odkazem, že jim chcete přispět na svatební cestu.

Pracuje ženich nebo nevěsta v nemocnici? Pořiďte si velkou injekční stříkačku a peníze vložte do ní.

Skvělou volbou je také velká krabice naplněná balony a v každém balonu je bankovka či pár mincí. Pokud se novomanželé dostanou ke všem penězům, o zábavu budou mít postaráno.

Vtipný svatební dar

S vtipnými svatebními dárky jako by se pytel roztrhl. Na internetu naleznete širokou nabídku vtipných dárků, které jsou vhodné i k příležitosti svatby. Nejčastěji svatební hosté obdaruvávají ženicha a nevěstu těmito dárky:

 • polštáře s odkazem “dnes ne miláčku” nebo “dnes ano miláčku”,
 • vtipná trička s fotografií nebo vtipným citátem,
 • láhev vína s vlastní etiketou,
 • vtipné ponožky s hláškami,
 • romantická pouta,
 • společenské hry pro dospělé,
 • vtipné zástěry na vaření,
 • romantická pouta,
 • nočník a dudlík.
Máte duši baviče a jste prostě akční typ? Domluvte se s kamarády a připravte novomanželům vtipný tanec či scénku, která bude programem a zároveň překvapením pro ženicha i nevěstu.

Chcete novomanžele jemně popíchnout? Darujte jim ze srandy zaplacený předporodní kurz či dárkovou krabičku s výbavou pro miminko.

Víte o tom, že se chystají novomanželé stavět dům? Pořiďte jim krumpáč, kolečko a sáček cementu – takový dárek novomanželům určitě pobaví.

Mají vaši známí rádi venkov a umí se postarat o zvířata? Pořiďte jim z recese kurník a čtyři slepice.

Praktický svatební dar

Zastáváte názor, že svatební dar má být praktický a chcete věnovat něco, co budou novomanželé opravdu využívat a poslouží jim to do společného života? Pak máte několik možností. Pokud novomanželé nežili před svatbou ve společné domácnosti, budete to mít mnohem jednodušší, protože je do nové domácnosti potěší prakticky cokoli. Pokud už mají zařízené bydlení, pak je vhodné se jich zeptat na konkrétní věc, abyste jim nekoupili něco, co už dávno mají a váš dar zůstane zbytečně stát nevyužitý na půdě.

Tipy na praktické svatební dary:

 • kvalitní povlečení,
 • kuchyňský robot,
 • kuchyňský mixér,
 • jídelní sada talířů,
 • sada sklenic z kvalitního skla,
 • sada sklenic na víno,
 • robotický vysavač,
 • stojan k snídani do postele,
 • piknikový koš,
 • kávovar,
 • obraz.

Dárek ke svatbě: Knihy o manželství

Kvalitní literatura, která připraví novomanželům na život v manželství a naučí je komunikovat, být otevřenými a upřímnými, je to nejlepší, co můžete novomanželům darovat.

Přinášíme vám pár tipů na knihy o manželství, které jsou mezi čtenáři nejoblíbenější:

 • 5 jazyků lásky
 • To kdybychom věděli před svatbou
 • Výstup na horu manželství
 • 7 principů spokojeného manželství
 • Muž a žena – návod k použití
 • Manželství, po jakém jste vždycky toužili
 • Kdo ti vypnul mozek?
 • Křehké vztahy? Viry a antiviry v manželství
 • Klíč ke vztahu
Svatební dar kniha
Zdroj foto: Nomad_Soul / Shutterstock.com

Kreativní dárky pro novomanžele

Vtipné svatební video

Pokud umíte alespoň trochu pracovat s photoshopem a ovládáte nějaký program pro tvorbu videí, pak máte vyhráno. Vytvořte novomanželům svatební video, které jim můžete darovat na USB v milé krabičce nebo se s nimi domluvit a odprezentovat ho přímo během svatební hostiny. Poptejte se rodiny a přátel, sehněte jejich společné fotky, zážitky, příběhy. Výborné jsou i vtipné fotky z dětství, které potěší a rozesmějí nejen novomanžele, ale i svatební hosty.

Ručně malovaný obraz

Dostali jste do vínku talent a umíte hezky malovat či kreslit? Pak je to jednoduché, nakreslete novomanželům jejich vlastní portrét nebo místo, které mají oba rádi.

Svatební dar ve formě fotoknihy

Máte s ženichem a nevěstou kopec zážitků a společných fotografií? Vyrobte jim vlastní fotoalbum nebo fotoknihu, kde zvěčníte všechny jejich životní okamžiky a připravíte i volné místo pro fotky z jejich svatby.

Kalendář plný zážitků a úkolů

V současnosti naleznete na internetu poměrně velkou nabídku rodinných kalendářů či kalendářů pro páry, které mají na každý měsíc a týden připraveno překvapení. Například v daném měsíci máte vaši polovičku vzít na rande či do kina a splněné úkoly si můžete odškrtávat. Některé kalendáře jdou i víc do hloubky vztahů a naučí vás pochlubit vašeho partnera, dát mu kompliment a jednoduše se budete prostřednictvím připravených úkolů o sebe více zajímat.

Svatba je snad tím nejdůležitějším dnem v životě obou novomanželů, den, který si oba zapamatují navždy. Pokud jste součástí jejich velkého dne, dejte si záležet na tom, abyste věnovali originální svatební dar, který oba potěší. Doufáme, že jsme vám nabídli dobré inspirace a vybrat dárek ke svatbě nebude více záludnou povinností, ale příjemným zážitkem, ze kterého se budou těšit obě strany.

Při pozvání na svatbu není důležité správně vybrat jen svatební dar, ale také zvolit správné oblečení. Poradíme vám, co si obléct jako host na svatbu tak, abyste dodrželi etiketu.

Byli jste na svatbě jako hosté a darovali jste novomanželům nějaký originální svatební dar? Podělte se s námi o vaše nápady!

Zdroj: vogue.com, iso.mit.edu

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
 1. Petra říká

  Naši přátelé většinou přímo chtěli peníze. Vždycky jim k tomu ráda přidávám partnerské náramky z minerálů nebo lapač snů, které vyrábím – teda pokud vím, že se jim to bdue líbit. 🙂 A když nemají seznam a neřeknou si vyloženě o peníze, tak volíme jedině zážitky – minulý rok jsme kupovali vyhlídkový let letadlem a novomanželé byli moc spokojení. Letos jsem jiným přátelům zvažovali tandemový seskok – nakonec jsme vyměkli 😀 a koupili jim projížďku na plachetnici. Což je taky krása. A sami by si to nekoupili. Vždycky jsme nakoupili u kamarádky na webu https://www.impresio.eu/products-list/svatebni-dary Nikdy nezklamala, i za skvělou cenu a dárek byl za pár minut vyřešený. Takže i na poslední chvíli ideál. 😉

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.