Oblečení na svatbu: Co si obléct jako host podle etikety, abyste neudělali módní přešlap

Chystáte se na svatbu, ale přestože máte naditý šatník všemožným oblečením, nejste si jisti, co si obléct, a co naopak ne? I oblečení na svatbu má svá pravidla – a za žádných okolností byste je neměli porušit. Můžete se například poradit i s nevěstou, jak by si představovala, jak by svatebčané v její velký den měli vypadat a jaké oblečení na svatbu zvolit.

Bílá je naprosto tabu

Nejdůležitější věc, které byste se při výběru toho správného oblečení měli vyvarovat, je rozhodně bílá barva. Neberte si na sebe nic, kde tato barva převažuje. Ve svatební den je to pouze privilegium nevěsty, aby tuto čistou barvu oblékla, a nikdo nemá právo tuto tradici porušit. Jediné, kdy můžete toto pravidlo porušit je, když si nevěsta s ženichem vysloveně přejí, aby jejich svatba byla celá v bílém. V ten moment se stává vaší povinností si bílou barvu obléct.

Nejlepší je, poradit se s nevěstou

Než začnete přemýšlet nad tím, co si na svatbu obléknete, zeptejte se nevěsty, jestli náhodou nemá speciální přání, jak by měl vypadat dress code svatebčanů. Mnohdy se totiž stává, že mají nevěsta a ženich konkrétní představu. Mohou například požadovat, aby všichni hosté na sobě měli tenisky, nebo byli oblečení do přírodních barev, či mohou mít i jiná speciální přání. Udělejte budoucím novomanželům radost a oblečte se přesně tak, jak oni chtějí. Vždyť je to hlavně jejich den.

Zdroj foto: DGLimages / Shutterstock.com

Svatba v kostele

Pokud se svatební obřad bude odehrávat v kostele a nevěsta se ženichem nebudou mít žádné speciální přání co se oblečení týče, mějte na paměti, že na tomto posvátném místě byste měli mít ženy minimálně zakrytá ramena. Také sukně by neměla být příliš vyzývavá, a hlavně ne krátká. Pokud chcete být sexy a odhalit více, raději si vezměte druhé šaty, do nichž se po obřadu převlečete.

Venkovní svatba

Také svatba, která se koná venku nebo někde na vesnici, má trochu jiná pravidla. Nemusíte se na ni oblékat tolik formálně. To neznamená, že si můžete přijít ke svatební hostině v tričku a roztrhaných riflích, ale nehodí se zde ani nažehlený oblek s motýlkem. Celkový styl může být uvolněnější, dokonce vám budou ku prospěchu boty bez podpatku, pokud se budete pohybovat například po trávě. Ale přesto si pamatujte, že vše musíte dělat s mírou.

Crossbody kabelku nechte doma

Nejen oblečení, ale také doplňky volte s rozvahou. Na svatbu se rozhodně nehodí velké kabelky, které si hodíte přes rameno. Raději volte elegantní psaníčka. To naopak může být i větších rozměrů. Nezapomeňte, že na svatbu se opravdu nehodí klasická kabelka, kterou nosíte například každý den do zaměstnání. Tento den je výjimečný a lze ho považovat za svátek, proto raději vsaďte na eleganci a nevšední psaníčko.

Zdroj foto: Rawpixel.com / Shutterstock.com

Honosná svatba vyžaduje přípravu

Pokud svatba, na kterou se chystáte, bude vedena opravdu v honosném a elegantním stylu, raději zajděte do půjčovny plesových a společenských šatů a vyberte si opravdu róbu, kterou byste volili například na ples. Už na pozvánce ke svatebnímu stolu by mělo být uvedeno, v jakém duchu svatba bude. Na takovou svatbu se nehodí minisukně. Vybírejte z delších šatů, můžete k nim zvolit i výraznější šperky či jiné doplňky. Pánové by měli mít motýlka – a mnohdy je dokonce vyžadován i frak. Toto bude opravdu významná společenská párty.

Pokud si stále nejste jisti, jaké zvolit oblečení na svatbu, poraďte se s dalšími hosty, kteří jsou pozvaní.

Tip: Nezapomeňte i na slavnostní slavobránu a jiné dekorace, které zpestří ještě více váš svatební den. Kromě oblečení si tak dejte záležet i na výzdobě.

Nejen vhodné oblečení, ale také vhodně zvolený svatební dar jsou projevem úcty k novomanželům a toho, že jste si na jejich společném dni dali opravdu záležet.

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Dany říká

    Frak na svatbu? Nevím, kolik svateb se odehrává po 18. hodině večerní. Tipuji, že žádná. Příště by mohl článek napsat někdo s alespoň minimálními znalostmi etikety a odívání. Je to trapné…

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.