Probouzíte se ráno unavený a nedá se vám spát? Tipy a triky jak na kvalitní spánek

Chtěli byste se kvalitně vyspat a ráno se probouzet čerství a připravení na nový den, ale místo toho se probouzíte celí rozlámaní a máte kruhy pod očima? Připravili jsme si pro vás několik doporučení, která vám pomohou zlepšit váš spánek. Kromě základních věcí, kterými jsou kvalitní matrace, pro vás máme i další tiky a triky, díky kterým budete uléhat do postele a do několika minut spát jako v bavlnce.

Kvalitní spánek. Zdroj foto: My Ocean Production / Shutterstock.com

Kvalitní matrace je základ

Základem kvalitního spánku je bezesporu kvalitní matrace. Zainvestujte tedy do takové, která vám bude opravdu sedět. Možná vám bude vyhovovat matrace s paměťovou pěnou, která se přizpůsobí tvaru vašeho těla nebo třeba sendvičová, která se skládá z několika vrstev, které ovlivňují její měkkost a další vlastnosti. Nejjednodušším řešením je navštívit obchod s matracemi a najít si tu pravou tak, že si všechny vyzkoušíte.

Naprostá tma nebo klapky na oči

Pohodlnou matraci již máte, nyní je načase zaměřit se na prostředí, ve kterém usínáte. Spíte v naprosté tmě nebo vám okny ložnice prosvítají dovnitř světla venkovních lamp? Pokud máte žaluzie, vždy je na noc stahujte. Pokud ne, zainvestujte alespoň do závěsů, které nepropustí světlo. Jestli ložnici sdílíte s partnerem, který si například před spaním rád čte a vás ruší světlo z lampičky, vezměte si na spaní klapky na oči.

Raději zima, než přetopeno

Rozhodující je i to, jakou máte v ložnici teplotu. Teplomilní lidé asi budou zklamaní, ale na spaní je opravdu nevhodná teplota nad 20 °C. Nejenom, že byste se ve spaní potili a mohli se budit žízní, ale odborníci navíc tvrdí, že čím nižší teplota v místnosti, ve které spíte, tím kvalitnější spánek.

Žádné počítače ani mobilní telefony

Nešvarem moderní doby se staly všudypřítomné elektronické přístroje. Obklopují nás ať jdeme kamkoliv a děláme cokoliv. Mobilní telefon je něco, bez čeho si neumíme představit běžný den. Neustále jsme online, neustále jsme k dispozici a také jsme neustále ve střehu.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com
  • Jenomže modré světlo, které vydávají jak televize, obrazovka počítače i telefony, snižuje hladinu melatoninu (hormonu spánku) a způsobuje horší kvalitu spánku.
  • Řekněte tedy sbohem sledování televize těsně před spaním, pracování na počítači dlouho do noci a zírání do telefonu v posteli.
  • Žádný z těchto přístrojů do vaší ložnice nepatří, protože vás akorát připravuje o klidné spaní.

Čaj na spaní

Nemůžeš spát? Uvař si před spaním meduňkový čaj. Možná i vy jste něco podobného slýchali od svých babiček nebo maminek nebo vám dokonce před spaním čaj vařily, když jste byli malí a nemohli usnout. A opravdu je tomu tak. Meduňkový čaj má zklidňující účinky.

Rozlučte se s kofeinem

Lidé citliví na kofein, by se měli s jeho konzumací rozloučit již odpoledne a poslední šálek kávy si dopřát do páté hodiny večerní. Patříte k lidem, kteří jsou po šálku kávy plní energie, jste bdělí a pociťujete na sobě neklid? Tak to pak nejspíš jste jedinci, kteří jsou na kofein citliví a několik hodin před spaním byste se mu měli obloukem vyhýbat.

Doporučujeme: Chrápání – Příčiny a jak se ho zbavit

Alkohol se spánkem nepomáhá

Lidé, kteří rádi holdují alkoholu sice padnou v noci do postele i v tom, co mají na sobě a spí jako špalky, ale kvalita jejich spánku je mizerná. Alkohol totiž spánek zhoršuje, a dokonce se přišlo na to, že pod vlivem alkoholu můžete během spacího cyklu zcela vynechat REM fázi, která je důležitá pro naši paměť a schopnost učení. Takže sklenka červeného vína s přáteli u večeře je v pořádku, ale propité noci, po kterých se budete probouzet s hlavou jako střep, vám rozhodně neprospějí.

Zaměřte se na to, jaké podmínky na spaní máte a zamyslete se, zda by se nedaly vylepšit. Kvalitní spánek je totiž nezbytný pro vaše správné fungování.

Zdroj: mayoclinic.org

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.