Chrápání a jak se ho zbavit aneb dopřejte si zase kvalitní spánek

Chrápání je definováno jako hlučné dýchání, ke kterému dochází při spánku, a mnoho pacientů neví, jak přestat chrápat. Chrápání je běžný problém, co postihuje téměř každého třetího člověka.

Chrápání se vyskytuje u všech věkových skupin a mohou být ovlivněny muži i ženy. Během spánku vám jazyk spadne dozadu, uvolní se vám v krku a zúží se vám hrdlo. Stěny hrdla začnou při dýchání vibrovat, což způsobí zvuk chrápání.

Zdroj foto: Lucky Business / Shutterstock.com

Existují některé kroky, co můžete provést, abyste zabránili chrápání, a také příznaky, co naznačují, že byste měli navštívit ORL specialistu.

Odstraňte alergeny

Pokud jste alergik, odstraňte všechny dráždivé látky, které mohou přispět k vašemu chrápání, jako je srst zvířat, prach a roztoče. Doporučuje se často oprašovat povrchy v ložnici a stropní ventilátory, a zabránit tomu, aby se váš mazlíček dostal do ložnice. Chcete-li snížit expozici roztočům, měli byste polštář vyměňovat každých šest měsíců a každých pár týdnů jej dávat do sušičky na nachmýření.

Změňte polohu spánku

Součástí procesu je zhodnocení polohy ve spánku. Pokud spíte na zádech, vaše šance na chrápání se zvyšují, protože to způsobí, že spodní část jazyka a měkké patro spadnou do zadní části krku. Investujte do podélného polštáře na tělo, protože vám může pomoci udržet boční polohu na spaní.

Zdroj foto: Antonio Guillem / Shutterstock.com

Dodržujte rutinu

Doporučuje se chodit do postele a vstávat každý den ve stejnou dobu, abyste si byli jisti, že máte dostatečný odpočinek. Pokud máte špatné spánkové návyky, můžete být unavení. Když k tomu dojde, upadnete do hlubšího spánku, což může příliš uvolnit svaly v zadní části krku a vést k chrápání.

Uvolněte nosní dírky

Dalším aspektem procesu, jak přestat chrápat, je uvažovat o tom, jak v noci dýcháte. Pokud dýcháte nosem, je pravděpodobné, že chrápání začíná právě zde. Pokud je váš nos zúžený nebo ucpaný v důsledku zablokování, například z nachlazení, zvyšuje se pravděpodobnost, že budete v noci chrápat.

Následující zásahy mohou udržovat vaše nosní pasáže čisté:

 • horká sprcha před spaním,
 • nosní náplasti mohou uvolňovat nosní průchody a umožňují jim otevřít se,
 • vyčistěte nosní dírky pomocí zvlhčovače nebo fyziologického spreje, který je k dispozici v lékárně.
Zdroj foto: Roman Samborskyi / Shutterstock.com

Zhubněte

Pokud jste v poslední době přibrali na váze a od té doby jste začali chrápat, může to být přirozené řešení, jak chrápání ukončit. Přebytečný tuk může tlačit kolem krku, takže je pravděpodobnější, že budete chrápat. Pokud chcete přestat chrápat, poraďte se se svým lékařem o přístupu ke zdravému hubnutí.

Vyvarujte se alkoholu a sedativ

Alkohol je silný svalový relaxant. Alkohol i sedativa mohou potlačit váš centrální nervový systém a uvolnit svaly čelisti a krku. Když jsou tyto oblasti uvolněné, může se následkem toho uvolnit váš jazyk a blokovat dýchací cesty. Tím se zvyšuje pravděpodobnost chrápání. Doporučuje se vyhnout se konzumaci alkoholu čtyři až pět hodin před spaním.

Přestaňte kouřit

Výzkumné studie dospěly k závěru, že kouření způsobuje zánět a podráždění horních dýchacích cest, které vede k tomu, že chrápete.

Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Kdy navštívit lékaře?

U někoho nemusí chrápání způsobit žádné negativní účinky. Ale ostatní, kdo mají s tímto problém, mohou mít onemocnění zvané spánková apnoe.

Měli byste navštívit lékaře za následujících okolností:

 • Cítíte se během dne ospalí nebo unavení.
 • Chrápání ovlivňuje váš vztah nebo spánek vašeho partnera.
 • V noci se probouzíte a lapáte po dechu.
 • Váš partner říká, že v noci přestanete dýchat.

Při stanovení diagnózy lékař zkontroluje vaši anamnézu, příznaky, a provede fyzické vyšetření. Mezi další testy, které lze objednat k potvrzení diagnózy, patří rentgenové vyšetření, CT vyšetření nebo MRI k posouzení struktury vašich dýchacích cest.

Pokud máte diagnostikovanou spánkovou apnoe, běžná léčba zahrnuje následující:

 • trvalý přetlak v dýchacích cestách (CPAP),
 • ústní přístroje,
 • palatální implantáty,
 • tradiční nebo laserová chirurgie,
 • radiofrekvenční ablace tkáně.

Pokud chrápání trápí vás nebo někoho blízkého, je třeba naplánovat schůzku se specialistou, aby se vytvořil individuální plán léčby.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.