Jak vybrat domácí šicí stroj pro začátečníky i zkušené

Šicí stroj se dnes těší velké popularitě. Pokud vás šití opravdu baví nebo byste to chtěli zkusit, máme pro vás rady, jak postupovat při výběru vhodného šicího stroje.

Patříte k početné skupině dívek a žen, které propadly nádhernému koníčku s názvem „šití“? Nebo o tom zatím jen sníte, ale vaše odhodlání jít do toho „s vervou“ je den ode dne silnější? Jste už ve fázi, kdy máte něco „odšito“, ale stará elektrická mašina po babičce právě vypověděla službu a zrovna v době, kdy nosíte v hlavě tolik úžasných nápadů a plánů na obohacení letního šatníku vaší rodiny a zkrášlení domova?  Ať jste tedy švadlenky začínající nebo pokročilé, v tomto momentě máte jedno společné – potřebujete nový šicí stroj.

V dnešním článku si povíme, podle čeho šicí stroj vybírat, který je lepší pro začátečníky, a proč funkcemi „nabušenější“ stroje nechat raději těm zkušenějším. Na co je důležité se při výběru zaměřit a naopak, co na stroji zase tak podstatné není. Probereme nejznámější značky šicích strojů a úplně nakonec si ukážeme rozdíly mezi třemi základními typy strojů na šití a k čemu jsou vlastně dobré.

Šicí stroj
Zdroj foto: Vahagn Mkrtchyan / Shutterstock.com

Co by měl splňovat šicí stroj?

Každý klasický šicí stroj, zvaný také rovnosteh, umí látku sešít, začistit a naprostá většina z nich zvládne automaticky nebo poloautomaticky ušít i knoflíkovou dírku. Až pokud to mají všechny stroje společné. A pak se začínají lišit větší či menší výbavou, možnostmi, dovednostmi a také cenou.

Abychom si zvolili stroj, který se stane naším každodenním pomocníkem, je potřeba udělat si jasno v tom, co od něj očekáváme.  Proto je důležité si ještě před koupí šicího stroje odpovědět na pár otázek, jenž nás nasměřují k tomu, abychom si domů pořídili parťáka pro radost a splnění našich představ.

Jak vybrat šicí stroj?

Každá z nás má o šití jiné představy a od toho se odvíjí výběr vhodného šicího stroje. Je rozdíl v tom, zda stroj bude ležet ve skříni a jen jednou za čas jej vytáhnete nebo zda se chystáte šít pravidelně či dokonce profesionálně. K tomu slouží odpovědi na tyto otázky:

  • Jak často budete šít?
    Budou z vás jen příležitostné švadlenky, které v případě potřeby zasednou ke stroji, aby zkrátily kalhoty, obroubily ubrus nebo ušily nový povlak na polštářek?
  • Máte snad ambice stát se „závislačkami“, jenž si už dny a mnohdy i noci bez libých zvuků vrnění šicího stroje nebudou umět ani představit? Ano, i takové švadlenky jsou a věřte, že dobře vím, o čem mluvím.
  • Jste zkušenými švadlenkami a přišel čas změnit základní šicí stroj za „vyšší level“?

Další zásadní otázkou při výběru může být zda chcete kufříkový šicí stroj nebo klasický na stůl. To už záleží na vás, na jakých místech budete stroj využívat.

Zodpovězení si těchto otázek velmi ulehčí rozhodování, čím vším by náš stroj měl disponovat. Investice do něj je totiž investicí dlouhodobou. Stroj vám bude sloužit mnoho let, a proto je zásadní si výběr konkrétního typu pořádně promyslet.

Zdroj foto: Alliance Images / Shutterstock.com

Kvalitní šicí stroje

Mezi nejlepší šicí stroje patří české stroje LADA. Jejich poruchovost je naprosto minimální, servis bezproblémový a u některých typů je záruka dokonce prodloužena na 5 let. Další velmi zdařilou značkou jsou japonské JANOME nebo šicí stroje BROTHER. Zná je celý svět a jsou zárukou prvotřídní kvality a velkého sortimentů modelů. Populární jsou dnes také šicí stroje značky Veritas, které se řadí mezi mechanické stroje. Šicí stroje Singer jsou také ideální volbou pro domácí šití. Níže v článku si jednotlivé výrobce popíšeme blíže. Stačí jen vybrat ten pravý. Dnes si můžete objednat kvalitní šicí stroj pohodlně online a je jedno jestli bydlíte v Prostějově, Brně nebo jste z Prahy.

Levné šicí stroje

Pokud se rozhodnete pro starý repasovaný stroj nebo levný šicí stroj nabízený v některém ze supermarketů, nemůžete počítat s tím, že vám bude sloužit desítky let. Také budete mít problém sehnat náhradní díly na tyto šicí stroje Nenechejte se „nachytat“ na různé „akce“ a slevy o desítky procent. Pamatujte, že „žádná sleva není zadarmo“, a že vždy je to něčím „vykoupeno“. V případě šicích strojů bývají pak kvalitnější kovové součástky nahrazeny levnějšími – plastovými. Jejich trvanlivost je v optimálním případě přímo úměrná záruční době. Dobrým vodítkem je kupovat stroje renomovaných značek přímo od prodejců šicích strojů. Jsou to většinou odborníci, kteří vám nejen dobře poradí, ale budete mít zajištěný i kvalitní servis, pokud by to bylo potřeba.

Materiál šicího stroje

Jak již bylo uvedeno výše, elektronika, spousta funkcí a dovedností šicího stroje, není tím nejdůležitějším vodítkem pro jeho správný výběr. Daleko podstatnějším, ne-li tím úplně nejpodstatnějším prvkem je to, aby váš šicí stroj měl celokovové tělo.

Tělo stroje, je něco jako jeho útroby. Je to ta část, kterou vidíme, když odkryjeme vrchní kryt. Je velmi důležité, aby uvnitř stroje byly všechny nebo alespoň velká část součástek z kovu. Kov vydrží mnohonásobně více než plast, byť by se plast tvářil jakkoliv „kvalitně“. Plasty nikdy nevydrží dlouho, rády se lámou, přehřívají a deformují. Je to vždy jen otázka času. Celokovové stroje bývají bezporuchové a dlouhodobě spolehlivé. Nenechejte se ani zmást argumentem, že začátečnicím plastový trup úplně stačí. Nestačí, celokovové vnitřky jsou vhodné pro všechny švadlenky – od těch, co za něj usednou poprvé, až po ty nejzkušenější.

Zdroj foto: Myroslava Malovana / Shutterstock.com

Základní členění šicích strojů

Domácí šicí stroje se dělí do dvou základních kategorií:

  1. mechanické,
  2. elektronické.

Na první pohled by se zdálo, že elektronický stroj je na elektriku a mechanický je ten šlapací, jež vlastnila vaše babička. Jenže tak to není! Jak mechanické, tak elektronické stroje jsou elektrické, tedy poháněné elektrickým motorem. Oba mají kabel a pedál. Obecně platí, že mechanické stroje jsou vhodnější pro začátečníky a pokročilé a elektronické pak pro ještě pokročilejší a profíky. V zásadě ano, ale nemusí to tak být vždycky. Daleko důležitější je celková kvalita stroje a intenzita vašeho nadšení pro šití.

Mechanické šicí stroje

Mechanické stroje, tedy ruční šicí stroje, jsou vybaveny všemi stehy potřebnými pro běžné šití. Ovládají se ručně, tudíž mechanicky, různými kolečky, páčkami a knoflíky. Ručně tedy volíte např. délku a šířku stehu či typ stehu. Jsou to jednoduché, ale kvalitní stroje s minimální poruchovostí, ale také bez různých „vymožeností“. Mechanické šicí stroje jsou dnes moderní, nejedná se již o ty klasické, historické šlapací šicí stroje.

Elektronické šicí stroje

Elektronické stroje nemají tolik prvků pro ruční ovládání, nahrazuje jej displej a tlačítka. Mají většinou podstatně více funkcí a možností, např. počet volitelných druhů stehů dosahuje i několika set. Mnoho úkonů je zde zautomatizováno. Displej vám přehledně ukazuje veškeré nastavení stroje a dokáže i zobrazit nápovědu v případě poruchy stroje. Lepší vybavení se odráží i ve vyšší ceně. Tyto stroje disponují mnohými funkcemi, jenž mechanické stroje nemívají, např. ukazují polohu patky na látce, nastavení rychlosti, automatické zapošití. Také stačí zvolit vhodné nastavení a stroj vám ozdobně vyšije knoflíkové dírky nebo vámi přednastavené vzory, což bývá velikým lákadlem při výběru vhodného stroje. Tyto funkce ale využijí jen profi švadlenky, které se v šití již dobře vyznají, neboť nastavení stroje vyžaduje už určité znalosti.

Výhody a nevýhody mechanických a elektronických šicích strojů

Přehledná srovnávací tabulka rozdílů mezi mechanickými a elektronickými šicími stroji:

Mechanický šicí stroj

  • Vhodný pro začátečníky a „občasné“ švadlenky
  • Snadné ovládání
  • Cenově levnější
  • Menší poruchovost, levnější opravy
  • Zvládají menší počet stehů, pro běžné šití dostačující
  • Většinou zvládnou i automatické šití knoflíkové dírky
  • –   Každá funkce se nastavuje manuálně
  • –   Chybí pokročilé funkce

Elektronický šicí stroj

  • Vhodný pro zkušenější a profi švadlenky
  • Digitální displej zobrazující funkce a nastavení stroje
  • Lze vkládat do paměti nové programy
  • Mnoho druhů stehů (až několik set)
  • Umožňuje i vyšívání a zdobení
  • Lze ovládat i bez pedálu
  • –  Finančně náročnější nákup i opravy
  • –  Pro začátečníky poměrně složité ovládání
Šití látky
Zdroj foto: Zhukov Oleg / Shutterstock.com

Rady začínajícím švadlenkám

Pokud se šitím začínáte, volte jednoduché šicí stroje jak na obsluhu, tak i na údržbu. Až se z vás časem stane pokročilá švadlenka, šijící náročné modely nebo se dokonce dáte na profesionální dráhu, pak teprve nastane čas na výměnu stroje za dokonalejší typ.

TIP na článek pro vás: Jak si ušít své první šaty krok za krokem?

Vyberte šicí stroj pro začátečníky

S jednoduchým šicím strojem pro začátečníky si ve svých šicích začátcích ušetříte mnoho nervů a stresů a učení vám půjde daleko jednodušeji.  Nenechejte se v obchodě nalákat na velké množství funkcí, na stovky druhů stehů, na možnost vyšívání a dalších krásných, ale v začátcích úplně zbytečných vymožeností. Je to zbytečné vytahování peněz od zákazníků. Mnohé nadstandardní funkce a stovky druhů stehů nejspíš vůbec nevyužijete ani v budoucnu. Snad jedině, že děláte nebo chcete dělat tzv. quilt nebo strojové vyšívání, pak je vhodné pořídit si stroj s vyšívacími stehy. Čím více funkcí stroj ale má, tím je složitější a problematičtější obsluha a vy přece chcete hlavně šít a netrápit se s tím, jak vůbec celý ten nový stroj ovládat.

Šicí stroje pro šití úpletů

Klasické šicí stroje mívají všechny potřebné druhy stehů pro běžné šití a ty modernější z nich i základní stehy overlockové, které využijete např. při občasném šití úpletů. Úplety jsou v dnešní době nejčastěji používanou tkaninou. Jsou pružné a k zachování této jejich vlastnosti, je potřeba používat pružné (overlockové) stehy. Pokud víte, že budete šít hlavně z úpletů, elastické rifloviny apod., pak je lepší pořídit si, kromě běžného stroje, i overlock, jenž je na šití elastických látek „opravdovým specialistou“. Šicí stroje overlock mají diferenciální podávání, takže se švy nevlní ani nekroutí a práce vypadá mnohem lépe než šitá klasickým šicím strojem.

Pokud s koupí šicího stroje s overlockovým stehem zatím nepočítáte a přesto chcete z úpletů šít, dávejte si pozor, aby váš zvolený šicí stroj disponoval pružnými stehy, což už dnes není žádná výjimka. Mezi pružné stehy na běžných šicích strojích, patří „tříkroký cik-cak“ nebo „třírovný pružný steh“. Alespoň jedním z nich by měl váš stroj disponovat a pak ho můžete využít na šití úpletů. Dobrým pomocníkem vám zde bude i tzv. „kráčející patka“, která ve spolupráci s regulací přítlaku patky vám šití úpletů usnadní, i když nikdy nedosáhnete stejného efektu jako s overlockem.

Regulace přítlaku patky na šicím stroji

Každá z nás má jiné nároky a představy o svém šití. Přesto vám poradím, co dalšího bych na svém běžném šicím stroji upřednostňovala já. V dnešní době „oblíbeným stehem“ je steh na našívání aplikací, což je takový velmi hustý cik-cak, dále steh na našívání knoflíků.  Funkce, jež nebývá na všech strojích, ale využívá se velmi často, je regulace přítlaku patky. Stroje z dob našich babiček ji mívaly běžně, ale nové, hlavně ty levnější stroje, ji bohužel většinou nemívají. Pokud to jen trošku půjde, volte ji. Další užitečnou vlastností stroje je polohování jehly. S její pomocí snadněji přišijete zipy, přišijete látky v okraji apod.

Šicí stroj
Zdroj foto: Vastram / Shutterstock.com

Chapač u šicího stroje

S tímto podivným slovem se setkáme již při samotném výběru šicího stroje. Pokud se šitím zatím nemáte zkušenosti, asi nevíte, oč jde. Zkusíme si to vysvětlit. Chapač má úplně každý klasický šicí stroj.

Co je chapač

Hlavním úkolem šicího stroje je sešít dvě a více látek k sobě dvěma nitěmi – horní a spodní.  Pohyb horní nitě vedoucí ze špulky, zajišťuje mechanismus s jehlou a spodní nit je vedena z cívky, jež je uložena v kovovém pouzdře. Toto pouzdro se vkládá do chapače a ten zajišťuje pohyb spodní nitě a její provázání s horní nití.  

Kyvný chapač šicího stroje

Nebudeme si zde sáhodlouze popisovat klady a zápory jednotlivých druhů chapačů, ale uděláme jen takové malé resumé všech dohromady.

Pro začátečníky doporučuji stroj s kyvným chapačem neboli CB chapačem. Donedávna byly kyvné chapače ve všech domácích šicích strojích a rotační se dávaly jen do strojů pro průmyslové šití. Je pravdou, že rotační jsou technicky dokonalejší, ale poměrně složité a nezkušená švadlenka by s nimi mohla mít problémy. Proto do začátků radím stroj s chapačem kyvným (CB), který je odolný, jednoduchý na obsluhu a málo háklivý na poničení. Je sice trošku hlučnější, ale pravidelným promazáváním se hluk omezí na zanedbatelnou maličkost.

Rotační chapač šicího stroje

Pokud jste již zručnější švadlena, pak asi již víte, že pro vás je lepší horizontální rotační chapač, s nímž váš stroj zvládne větší množství stehů a další „vymoženosti“, jako třeba polohování jehly či automatický odstřih nitě. Při používání tohoto chapače je prioritní, aby jeho majitelka již uměla šít a bez problémů dokázala ladit různá nastavení stroje vůči látkám a druhu šitého výrobku.

Vertikální rotační chapač je pro fajnšmekry

Je ještě třetí kategorie chapačů, a to jsou vertikální rotační chapače, jež jsou naprostou špičkou. Takový stroj pak patří jen do rukou skutečnému profíkovi, jemuž se vyšší investice do vybaveného stroje opravdu vyplatí. Tyto stroje jsou „Ferrari“ mezi šicími stroji a jedním takovým zástupcem je třeba špičková Bernina 740, jehož cena začíná na nějakých 70000 Kč.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Renomovaný výrobci šicích strojů

Tímto jsme vyčerpali teorii o podstatných kritériích při výběru šicího stroje. Možná jste čekali doporučení konkrétního stroje, který bude vyhovovat právě vám. Jenže vzhledem k různým požadavkům každé z nás, toto učinit nelze, navíc i jednotlivé značky mají své zastánce i odpůrce.

Abych vás tedy nezklamala, tady je malý přehled osvědčených a kvalitních značek. Pokud si mezi nimi vyberete ten svůj šicí stroj, určitě neuděláte chybu:

  • LADA – Česká, léty prověřená kvalitní značka se skvělým servisem,
  • Brother – Japonská kvalita, velký výběr různých typů,
  • Janome – Osvědčené šicí stroje, z vlastní zkušenosti mohu doporučit,
  • Pfaff – Kvalitní a švadlenkami oblíbené stroje,
  • Bernina – Cenově trošku dražší, ale spolehlivé stroje,
  • Veronica – Léty prověřené šicí stroje,
  • JUKI – Špičkový výrobce průmyslových i domácích šicích strojů,
  • Signer – Prověřený americký výrobce kvalitních šicích strojů,
  • Veritas – Ověřená německá značka s kvalitními šicími stroji.

Druhy šicích strojů a k čemu slouží

Na začátku jsem slíbila srovnání tří druhů šicích strojů a krátký popis, k čemu vlastně slouží. Jednotlivé tyto stroje nenahrazují jeden druhého. Každý z nich je určen na jiné šití. Jediným druhem, bez kterého se neobejde žádná šička, je klasický rovnosteh. Ostatní dva jsou už jen pro zdokonalení práce.

Mezi stroji jsou v podstatě tyto tři druhy:

  1. Klasický šicí stroj – rovnosteh,
  2. Overlock,
  3. Coverlock.

Klasický šicí stroj

O tomto stroji byl celý dnešní článek. Je to nejuniverzálnější šicí stroj, jenž umí spoustu stehů, zvládne přišít knoflíky i vyšít knoflíkové dírky. Dají se k němu dokoupit i různé patky pro ještě větší usnadnění práce – např. overlocková, zipová, průhledná, kráčející nebo třeba lemovací. Většina těchto strojů zvládne šít i dvojjehlou, což částečně nahradí coverlock. Stroj umí zapošívat svým zpětným chodem. Pro začátečníka je to typ stroje, bez kterého se určitě neobejde. Jediným nedostatkem je, že není optimální pro šití pružných látek, protože ty se na něm dost kroutí, ale pro občasné amatérské šití je to i tak dostačující. Další stroje jsou už jen vyšší třídou v šití.

Šicí stroj overlock

Overlock je stroj speciálně pro šití elastických materiálů. Říká se mu také obnitkovávací nebo začišťovací. Disponuje automatickým odstřihem látky, takže všechny švy jsou hned začištěné a na pohled profesionální. Skvěle šije i klouzavé materiály, např. záclony nebo umělé tkaniny. Zvládne i řasení látky nebo našívat gumu. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a tento stroj v žádném případě nenahradí klasický šicí stroj – rovnosteh.

Na fotce je klasický overlock (Zdroj foto: Katvic / Shutterstock.com)

Šicí stroj coverlock

Tento stroj je určen pro šití lemů triček, začišťuje rukávy a dolní lemy. Šije pružným stehem, takže lem se ani po natažení netrhá a nepárá. Vše vypadá profesionálně, stejně jako u triček zakoupených v obchodě. Šije zároveň lem i rub, líc prošije rovně a rub začistí obnitkou. Nevýhodou je rovněž pořizovací cena a taky složitost šití. Trvá dlouho, než se člověk s tímto strojem naučí pracovat. Výrobky na něm ušité mají ale dokonalé linie a vypadají velmi efektně.

Šicí stroj
Zdroj foto: Restuccia Giancarlo / Shutterstock.com

Snad jsme vám, zejména těm začínajícím, trošku pomohli orientovat se ve světě šicích strojů a přispěli ke snadnějšímu a hlavně správnému výběru vašeho budoucího pomocníka. Třeba vás šití nakonec bude nejen bavit, ale třeba se z něj stane i láska na celý život. Nejenže si vlastnoručně ušijete oblečení nebo doplňky podle vlastního vkusu, ale poznáte, že tato činnost vás dokáže odpoutat od každodenních starostí. Je to báječný nástroj k přirozenému odpočinku, zklidnění, urovnání si myšlenek a načerpání energie.

Zdroj: sewingmachinefun.com seasonedhomemaker.com,

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.