Máte nervy? Nabízíme Vám způsoby, jak dopřát odpočinek nervovému systému

Stres je výrazným faktorem, který nás ovlivňuje snad každý den. Ať už vás trápí mnoho povinností či různé starosti, je důležité dopřát si občas chvilku pro sebe, abyste podpořili svoji psychiku. Jakmile jste totiž dlouhodobě ve stresu, je negativně ovlivněn celý váš organismus. Jak zklidnit nervy?

Zdroj foto: Krakenimages.com / Shutterstock.com

Zkuste meditaci

Meditace je skvělým prostředkem, jak si opravdu odpočinout. Její účinky jsou na náš nervový systém navíc až zázračné. Díky pravidelné meditaci totiž podpoříte nervová jak spojení, tak i mozek. Díky tomu tak omezíte stres a najdete svůj vnitřní klid.

  • Zajímavostí je, že již po několika týdnech můžete pozorovat zlepšení paměti, sebevědomí i učení.
  • Budete se také cítit více v klidu a vyhnete se tak pocitům úzkosti a stresu.
  • Cílem meditace by mělo být utišit rušivé myšlenky a najít pomyslné místo v mysli, kde je pouze klid.
  • Tělo i hlava si tak odpočinou, takže se celkově budete cítit lépe.

Kromě toho však při meditaci také zlepšíte srdeční funkci, podpoříte hluboké dýchání a dochází také ke snížení produkce stresových hormonů. Jestliže se tedy začnete věnovat meditaci, můžete se těšit na psychické i fyzické zlepšení celkového stavu.

Dostatek pohybu

Meditace je dobrou volbou, pokud si potřebujete odpočinout. Ovšem naše tělo potřebuje také pravidelný pohyb. Měli byste si proto najít pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Nejenže tak zlepšíte svou fyzickou kondici, ale hlavně podpoříte také funkci mozku. Sport totiž může vést k psychické pohodě a zbavíte se tak stresu a úzkostí. Díky tomu ulevíte svému nervovému systému.

Zdroj foto: wavebreakmedia / Shutterstock.com

Cvičení přináší řadu výhod. Především vliv na produkci hormonů je klíčový.

  • Při pravidelném pohybu dochází ke snížení produkce stresových hormonů, a naopak se vyplavují endorfiny, které pozitivně ovlivňují naši náladu.
  • Pokud jsme ve stresu, mnohdy také špatně spíme. Nekvalitní spánek však může všechny problémy akorát prohlubovat.
  • I v tomto případě je skvělým řešením cvičení, jelikož může zlepšovat kvalitu spánku.

V neposlední řadě se navíc budete cítit lépe, že pro své tělo něco děláte, a pro stres nezbude tolik prostoru.

Dechové cvičení

Dechové cvičení vás může zachránit i v těch nejvypjatějších situacích. Jakmile totiž dostanete svůj dech pod kontrolu a budete se na něj soustředit, stres a úzkosti ustoupí do pozadí. Je tedy dobré naučit se metody, jak ovládat svůj dech. Není třeba provádět složitá dechová cvičení. Mnohdy je totiž dostatečné na chvíli zavřít oči a vnímat každý nádech i výdech.

Zdroj foto: LightField Studios / Shutterstock.com

Položte si proto ruku na břicho a vnímejte, zda se při každém nádechu zvedá. Stres by měl postupně odeznít. Případně se nabízí také řada různých metod, co vás naučí, jak správně dýchat. Díky tomu tak během chvilky můžete uklidnit mysl.

Zařaďte do jídelníčku tyto potraviny

Pro dobrou kondici je klíčová řada různých potravin, co podpoří nejen nervový systém, ale celý organismus. Je dobré zařadit je do jídelníčku, získáte totiž mnoho výhod:

  • Borůvky – obsahují velké množství antioxidantů, které se starají o správnou funkci mozku a nervového systému. Díky dalším obsaženým látkám navíc také zlepšují náladu a paměť.
  • Goji neboli kustovnice čínská – ta je přímo nabitá tělu prospěšnými látkami. Jedná se hlavně o antioxidanty, aminokyseliny a také spoustu vitaminů. Je tak skvělou podporou pro celé tělo.
  • Čočka – tato běžná potravina může být také skvělým pomocníkem nejen při stresu. Pomůže vám totiž proti únavě a vyčerpání. Nejlepší je konzumovat ji naklíčenou, třeba v salátech, abyste zachovali všechny důležité živiny.

Odolnost proti stresu je pro mnoho lidí klíčovou vlastností, bez níž se v životě neobejdou. Proto je důležité vědět, jak si odpočinout a načerpat ztracené síly. Možností je celá řada, stačí tak najít tu, co vám bude nejvíce vyhovovat. Vždy však myslete na dostatek relaxace, dlouhodobé působení stresu může totiž nadělat mnoho škod.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.