Šití pro začátečníky: Jak si ušít své první šaty krok za krokem

Láká vás šití, ale jehlu a nit jste drželi naposledy když jste jako malí pomáhali babičce navlékat nit? To vůbec nevadí. Ovládat šicí stroj se může naučit každý. Nevěříte? Následující řádky vás přesvědčí o tom, že to je snadné a ušít si něco nového zvládne opravdu každý.

Zdroj foto: Vastram / Shutterstock.com

Šicí stroj je základ

První věc, kterou budete k šití potřebovat, je šicí stroj. Jakmile jej budete mít, naučte se jej ovládat. Na starém oblečení si natrénujte různé druhy stehů i rychlost šití. Až získáte v rychlosti i manipulaci s látkou a šicím strojem jistotu, můžete se pustit do přípravy oblečení.

Najděte správný střih

Vše začíná u správného střihu. Střihy jsou rozděleny na dámské a pánské. Kromě obvodu vašeho trupu, břicha, boků a končetin, je důležitá také vaše výška.

  • Když najdete vámi požadovaný střih, porovnejte ho s vašimi rozměry a pohlídejte si, zda u daného střihu musíte přidávat nějaké centimetry navíc.
  • Také vezměte v potaz látku, že které budete oděv šít. Je látka pružná nebo nepružná? U šití záleží na každém detailu.
  • A hlavně si vždy ověřte, že látka, ze které chcete oděv šít je vhodná pro daný střih.
  • Pokud jste se rozhodli ušít si závěsy či povlečení na polštář, budete potřebovat látku s větší gramáží. Na oblečení vám postačí látky s nižší gramáží, např. klasická bavlněná metráž. Pokud jste se rozhodli ušít oblečení či doplňky pro miminko, volte pohodlné látky, jako například materiál minky či teplákovinu.
Zdroj foto: LightField Studios / Shutterstock.com

Postupujte podle návodu

  1. Střih si nejprve přeneste na papír a jeho jednotlivé části vystříhejte.
  2. Pro vaši lepší orientaci můžete jednotlivé části označit tak, abyste si ulehčili orientaci při šití, a díky značkám přesně věděli, který díl kam patří.
  3. Střih si následně překreslete na látku a opět jej vystřihněte.
  4. Než se vrhnete do špendlení a sešpendlování jednotlivých dílů k sobě, zkontrolujte, že na látce nejsou žádné přehyby. Pokud jsou, látku ještě před šitím přežehlete.

Pomoc šicího stroje

Nyní si jednotlivé díly sešpendlete k sobě a zasedněte k šicímu stroji. Veškeré díly, které k sobě patří k sobě, sešijte. Při šití postupujte opatrně a pomalu, nikam nespěchejte a před samotným sešíváním raději vše dvakrát překontrolujte. Jakmile budou šaty hotové, nebojte se je okamžitě vyzkoušet.

TIP: Vyzkoušejte také pletení puffy vlny.

Trpělivost a pečlivost

Ne každý šití podlehne. Pokud vás ale láká a jste trpěliví a pečliví, není důvod, proč si tuto aktivitu nezamilovat. Ve váš prospěch hraje i perfekcionismus, neboť ten vám zaručí, že každý steh i každý záhyb bude na svém místě. A rozhodně nebuďte při šití zbrklí a netrpěliví. Se šicím strojem pracujte opatrně, a hlavně v klidu. Jakmile něco sešijete, dá se to sice odpárat a přešít, ale přiděláváte si tím zbytečně práci navíc. Proto před každým sešíváním dbejte zvýšené opatrnosti, že k sobě opravdu sešíváte díly, které k sobě pasují.

Pokud vás šití opravdu zaujalo, přinášíme vám tip, jak vybrat šicí stroj pro začátečníky i zkušené.

Spoustu štěstí při šití a hromadu ušitých šatů, které budou dělat radost vám i vašim kamarádům či rodině. Nebojte se začínat střihy, které jsou jednoduché a vhodné pro začátečníky, a postupně přidávejte na obtížnosti.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.